Rubriky:

Ostatní

Vyznamenání pro Nedvěda a Fibingerovou, na Jaroše se nedostalo

28. října 2015 20:40 - Praha

Dočkali se bývalý excelentní fotbalista a úspěšná atletka. Pavel Nedvěd a Helena Fibingerová se coby zástupci sportovců ocitli mezi těmi, kteří byli vyznamenáni prezidentem republiky v rámci tradiční ceremonie při příležitosti státního svátku.

 

Petr Hloušek, Právo

Oba po osmé večerní hodině mohli z pódia ve Vladislavském sále Pražského hradu vyslechnout slavnostní fanfáru i projev Miloše Zemana, který zmínil přínos sportovců pro zvyšování prestiže země ve světě. Bylo definitivně jasné, že medaile Za zásluhy je nemine.

O Nedv ědově vyznamenání se ale spekulovalo už zhruba měsíc od doby, kdy byl se Zemanem na návštěvě Číny. Rovněž tak se v posledních dnech počítalo s tím, že dojde i na atletickou mistryni světa, navržen poslanci byl také horolezec Radek Jaroš, ale mezi oceněnými nakonec nebyl.

Nedvěd v roce 2003 získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. To se před ním z Čechů povedlo jen Josefu Masopustovi. Ten byl také prvním českým vyznamenaným fotbalistou v novodobé éře, medaili Za zásluhy na Hradě převzal v roce 2006. Antonín Panenka ji dostal o dva roky později, před třemi lety byl oceněn Ivo Viktor. A teď Nedvěd.

Je spjat s úspěchy české reprezentace. Coby čerstvému viceprezidentovi Juventusu, za který hrál, mu mohla pokazit večer snad jen aktuální prohra lize na hřišti Sassuola 0:1.

S Fibingerovou se přiřadil k plejádě již dříve vyznamenaných sportovců, mezi nimiž nechybí Jaromír Jágr, Dominik Hašek či manželé Zátopkovi.

Medaile Za zásluhy Zeman udělil během tradiční ceremonie celkem 32 lidem.

vap, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní