Generalita Chelsea odcházela po blamáži v Readingu z lóže jako popravčí četa

Londýn/Praha

Když z čestné lóže v Readingu odcházeli předseda Chelsea Bruce Buck, generální ředitel Ron Gourlay a technický šéf Michael Emenalo, vypadali jako popravčí četa. Po šoku, který zažili, se nebylo čemu divit. Jejich tým vedl ještě tři minuty před koncem ligového duelu 2:0, aby nakonec bral na půdě Readingu hrajícího o přežití jen remízu 2:2. Prostě obdobná blamáž, jako před dvěma týdny, kdy Chelsea v domácím střetnutí se Southamptonem dvougólové vedení k výhře rovněž nestačilo. „Neseme za to odpovědnost všichni,“ uznal kouč Rafael Benítez, který je pod stále větším a větším tlakem.

Frank Lampard z Chelsea slaví gól do sítě Readingu, londýnský tým ale nakonec na vítězství nedosáhl.

Že by s ním ruský majitel Chelsea Roman Abramovič skoncoval a vyhodil ho ještě před koncem Premier League, s tím si španělský trenér zřejmě hlavu dělat nemusí. I když u Abramoviče nikdy nikdo neví. Zmiňované blamáže a nasupení členové nejvyššího klubového vedení tvářící se po konci zápasu v Readingu skutečně jako popravčí četa by ho mohli k podobnému kroku podnítit.

Šok, jemuž nic nenasvědčovalo

„Každý, kdo tenhle zápas viděl, musí uznat, že jsme ho měli pod kontrolou do poslední minuty. Je obtížné vysvětlit, co se stalo. Vždyť domácí vystřelili na naši bránu poprvé někdy v osmasedmdesáté minutě! Při posledním volném kopu jsme ale prostě udělali příliš mnoho chyb,"  jen těžko skousával Benítez šokující závěr utkání a vyrovnávací branku domácích ve čtvrté minutě nastavení.

Měl pravdu, neboť Chelsea, v jejíž bráně chyběl zraněný gólman Petr Čech, měla jasně navrch, Mata a Lampard jí zajistili dvougólové vedení a ještě tři minuty před koncem nic nenasvědčovalo šoku, který si "Blues" nakonec prožili.

Na třetí gól už nebyl čas, smál se kouč Readingu

Střídající Le Fondre se však o něj postaral. V 67. minutě přišel na hřiště, po dvaceti minutách dal první gól, v nastaveném čase vyrovnal.

„Bohužel už jsme neměli čas na to, abychom dali mistrům Evropy ještě třetí," vznášel se doslova na vlnách euforie kouč Readingu Brian McDermott, který si tah s nasazením svého "žolíka" nesmírně pochvaloval.

„Skvělý chlapec. Na každém tréninku chce být nejlepší a v zápasech je to vidět." Není bez zajímavosti, že Le Fondre z deseti branek nastřílených v Premier League jich hned šest dal poté, co přišel na trávník jako náhradník.

Benítez pořád věří a doufá

„Nikomu nic nevyčítám, odpovědnost neseme všichni," přiznal sklesle trenér Chelsea a vysvětloval, že střídání Maty, jež mu fanoušci vyčítali, bylo vynucené. „Zranil si kotník a kulhal. Až lékaři ovšem určí, o jak vážný problém jde."

Chelsea remízou v Readingu promarnila možnost stáhnout manko na druhý Manchester City, který na hřišti posledního Queens Park Rangers uhrál rovněž pouze nerozhodný výsledek (0:0).

„Mohli jsme na tom být samozřejmě lépe, ale pořád jsme v tabulce na velmi dobré pozici," neztrácí Benítez víru, že se v posledních čtrnácti kolech vše v dobré obrátí a jeho Chelsea bude oběma klubům z Manchesteru ještě konkurovat.

Těžko však soudit, zda podobnou víru v sobě má i Abramovič. Natož aby jí projevil i po skončení sezóny a z dočasného kouče Beníteze na Stamford Bridge ponechal.

Chelsea, soupeř Sparty v Evropské lize, nastoupila proti Readingu v sestavě: Turnbull - Azpilicueta, Ivanovič, Cahill, Cole - Mata (77. Benajun), Lampard, Oscar, Ramires, Bertrand - Torres (90. Ba).