Rubriky:

Anglie

Premier League zavádí finanční pravidla. Za porušení hrozí týmům odečet bodů

7. února 2013 22:28 - Londýn

Anglická fotbalová liga se rozhodla zavést finanční pravidla. Kluby Premier League podle nich budou muset v následujících třech letech omezit maximální ztrátu na 105 miliónů liber a od sezóny 2013/14 také snížit výdaje na platy hráčů. Za porušení nových regulí bude hrozit odečet bodů.

 

Scott Heppell, ČTK/AP

Vedení soutěže si od tohoto kroku slibuje větší finanční stabilitu. Současně je však přesvědčeno, že pravidla neberou majitelům možnost do klubů investovat. "Nový majitel, nebo i stávající vlastník, bude muset do klubu investovat rovnoměrně. Naopak jim zabráníme v tom, aby během krátké doby do klubu dali stovky a tisíce milionů," uvedl výkonný ředitel Premier League Richard Scudamore.

Funkcionář také zdůraznil, že za porušení pravidel budou následovat přísné tresty. "Když někdo překročí hranici 105 miliónů, budeme požadovat nejvyšší trest a to je odečet bodů. Ztrátu přes 105 miliónů během tří let prostě nebudeme tolerovat," dodal.

Podobná pravidla už zavedly soutěže v Německu a Španělsku a finanční regule už nějakou dobu platí i v druhé anglické lize. Premier League k omezením sáhla poté, co prodala televizní práva za pět miliard liber a nechtěla, aby kluby přerozdělené peníze použily výhradně na platy hráčů.

Proto vedení rozhodlo o tom, že kluby, které fotbalistům vyplácí přes 52 miliónů, budou moci tuto částku navýšit maximálně o čtyři milióny z peněz za televizní práva. Jakékoliv větší navýšení nákladů na výplaty tak budou týmy muset pokrýt z peněz od sponzorů.

Finanční regule zavedla i UEFA, anglický model však není zdaleka tak přísný. Evropská fotbalová unie totiž toleruje ztrátu 38 milionů liber. Co se týče klubů z Premier League, tak za poslední tři roky zaznamenaly ztrátu přesahující 105 miliónů pouze Manchester City, Chelsea a Liverpool.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..