Rubriky:

Reprezentace

Kvalifikace MS 2018: Češi se vyhnou některým gigantům. Co jim hrozí?

24. července 2015 13:32 - Petrohrad

V sobotu se v Petrohradu uskuteční losování kvalifikace o postup na mistrovství světa v roce 2018 v Rusku a v rámci evropské části se dozví soupeře i česká reprezentace. Národní tým bude díky 20. místu v žebříčku FIFA figurovat při losu v druhém výkonnostním koši a vyhne se bývalému federálnímu partnerovi Slovensku či nedávnému přemožiteli v evropské kvalifikaci Islandu. Češi se představí buď v jedné ze sedmi šestičlenných, nebo v jedné ze dvou pětičlenných skupin.

 

Vlastimil Vacek, Právo

K rozdělení do košů tradičně došlo na základně aktuálního vydání žebříčku FIFA. Češi se oproti losování kvalifikace o postup na předešlé MS v Brazílii posunuli ze třetího do druhého koše a mají jistotu, že vedle Slovenska a Islandu nenarazí ani na giganty - finalisty šampionátu 2006 Itálii s Francií. Dále je nemůže potkat ani Rakousko, Švýcarsko, Dánsko a Bosna a Hercegovina.

V Petrohradu budou Čechy zastupovat trenér Pavel Vrba, manažer Dušan Fitzel a technický vedoucí týmu Jaroslav Dudl. Jednou z nejtěžších variant by pro národní celek mohla být skupina s obhájci titulu Němci, Švédskem s hvězdným kanonýrem Zlatanem Ibrahimovicem, Arménií a Tureckem s Kazachstánem, které mají už v nynější evropské kvalifikaci. Naopak papírově přijatelnější se jeví například varianta Wales, Albánie, Faerské ostrovy, Moldavsko a San Marino.

"Před losováním máte pokaždé určitá očekávání, ale teď je bezpředmětné spekulovat nad tím, který soupeř by byl nepříjemný a který zase hratelnější. Nic dopředu neovlivníme a až los skončí, tak jej budeme muset respektovat, ať už dopadne jakkoliv. Necháme se zkrátka překvapit," uvedl Vrba pro www.fotbal.cz.

"Až bude skupina daná, pak začneme se sháněním potřebných informací o soupeřích, přestože kvalifikace mistrovství světa pro nás ještě není úplně aktuální záležitost. Naší prioritou je teď samozřejmě úspěšné zvládnutí konce kvalifikace Eura 2016, k tomu upínáme veškerou naši energii," dodal.

Zatímco na evropském šampionátu ještě český tým v samostatné historii nikdy nechyběl, nástrahy náročnější kvalifikace na mistrovství světa překonal pouze jednou. Reprezentace se na MS představila jen v roce 2006 v Německu, kde navzdory velkým očekáváním vypadla už ve skupině.

Přihlášku do světové kvalifikace podal rekordní počet 206 zemí, v Asii a Severní a Střední Americe už boje začaly. Pro Evropu zůstává stejný postupový klíč jako minule, 52 zemí se uchází o třináct míst na závěrečném turnaji. Na šampionát projde devět vítězů skupin a nejlepších osm celků z druhých míst čeká baráž. Evropská část kvalifikace začne v září 2016 a skončí o rok později v listopadu.

Kvůli neúčasti Ruska v kvalifikaci budou hned dvě skupiny jen pětičlenné. Velmoci Anglie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Nizozemsko ale mají jistotu, že budou nalosovány do šestičlenných skupin, aby odehrály více zápasů a tím se zvýšila hodnota televizních přenosů.

Los v Konstantinovském paláci u Petrohradu začne v sobotu v 17:00 SEČ. Generálnímu sekretáři FIFA Jéromeovi Valckemu budou asistovat současné i nedávné fotbalové hvězdy. Tahat z osudí jména týmů budou Brazilec Ronaldo, Uruguayec Diego Forlán, Kamerunec Samuel Eto'o či Němec Oliver Bierhoff. Hostitelskou zemi budou zastupovat Alexandr Keržakov z místního Zenitu Petrohrad, bývalý kapitán reprezentace Alexej Smertin, který na poslední chvíli nahradil Brazilce Hulka, a někdejší brankář sborné Rinat Dasajev.

Rozdělení do košů pro losování evropské části kvalifikace MS 2018:
Koš 1:
Německo
Belgie
Nizozemsko
Portugalsko
Rumunsko
Anglie
Wales
Španělsko
Chorvatsko
Koš 2:
Slovensko
Rakousko
Itálie
Švýcarsko
ČR
Francie
Island
Dánsko
Bosna a Hercegovina.
Koš 3:
Ukrajina
Skotsko
Polsko
Maďarsko
Švédsko
Albánie
Severní Irsko
Srbsko
Řecko
Koš 4:
Turecko
Slovinsko
Izrael
Irsko
Norsko
Bulharsko,
Faerské ostrovy
Černá Hora
Estonsko.
Koš 5:
Kypr
Lotyšsko
Arménie
Finsko
Bělorusko
Makedonie
Ázerbájdžán
Litva
Moldavsko
Koš 6:
Kazachstán
Lucembursko
Lichtenštejnsko
Gruzie
Malta
San Marino
Andorra
ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace