Rubriky:

Itálie

Ujfaluši: Už nebojujeme o záchranu, ale o Evropu

26. února 2007 08:41

Důvod ke spokojenosti má v italské lize Tomáš Ujfaluši. Jeho Fiorentina zažehnala po bodovém odpočtu strach ze sestupu a je v bojích o Pohár UEFA. "Ta hořkost po trestu a ztrátě účasti v Lize mistrů tam byla a pořád je," říká český obránce v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Fiorentina stoupá tabulkou Serie A, strach z boje o záchranu ze začátku sezóny už pominul?
Určitě. S Fiorentinou už nehrajeme o záchranu, ale o Evropu, myslím o Pohár UEFA. V klubu teď vládne velká spokojenost. Když budeme pravidelně bodovat, máme všechno ve svých rukou.

Kdyby vám v září někdo řekl, že místo záchrany můžete hrát o evropské poháry...
Tak bych si o něm nemyslel, že je blázen, jak by se podle otázky nabízelo. V té době běžela odvolání a my jsme opravdu věřili, že nám bude trest snížen. Někde vzadu v hlavě bylo uloženo, že se můžeme dostat opět do hry o pohárovou Evropu. Samozřejmě ta hořkost po trestu a ztrátě účasti v Lize mistrů tam byla a pořád je. Ještě v prosinci jsme víc mysleli na záchranu než na evropské poháry. Ale teď máme obrovskou motivaci vybojovat účast v Poháru UEFA, a za tímto cílem jdeme.

Kádr Fiorentiny se příliš nezměnil, je podle vás stejně silná jako v minulé sezóně, kdy jste vybojovali účast v Lize mistrů?
Máme mužstvo ještě silnější! Samozřejmě odchod Brocchiho a Fioreho byl oslabením, ale zůstal kanonýr Toni. Přišli Mutu, Liverani, Blasi. Mladí hráči, kteří v minulé sezóně především sbírali zkušenosti, jsou nyní vyzrálejší a stali se platnými hráči základní sestavy. Skutečně jsme lepší. Věříme, že se dokážeme vrátit do pohárové Evropy už pro příští sezónu.

Přesto mám pocit, že v zimě byl přestupový trh v Itálii až neuvěřitelně klidný, samozřejmě s výjimkou příchodu Ronalda do AC Milán. Jsou důvodem i nižší příjmy klubů a dopad letní korupční aféry?
Do jisté míry ano, ale na druhou stranu, on se v zimě italský přestupový trh nehýbal ve srovnání s jinými zeměmi nijak závratně. Velké přestupy se tu dělají většinou v létě. Kromě Ronalda přišel do AC Milán obránce italských mistrů světa Oddo. AS Řím získal výborného švédského útočníka Johanssona. Došlo i k dalším změnám, které třeba z Česka nejsou tak vidět. Inter Milán nenakupoval, protože má nabitý kádr a velké hvězdy tam sedí na lavičce. Jeho městský rival AC se však posílil. Velké kluby i za této nelehké situace na velké přestupy dokážou peníze sehnat.

Sotva poněkud utichla korupční aféra, přišla další - smrt policisty a zranění při bitce fanoušků. Následovalo přerušení soutěže a zavřené stadióny...
To byl velký průšvih a také se odrazí na příjmech klubů. Vždyť téměř všechny musely instalovat desítky drahých turniketů, stovky metrů pletiva pro oddělení sektorů v hledišti, kamerové systémy. My jsme jeden zápas doma odehráli před prázdnými tribunami a nebylo to nic příjemného.

O víkendu už se mohly brány vašeho stadiónu pro zápas s Empoli otevřít?
Ano, ale jen pro držitele permanentek, takže stadión byl zaplněný z poloviny, nějakých třiadvacet tisíc fanoušků. Jejich podpora ale pro nás byla velmi důležitá. Vždyť zápasy s Empoli, které leží v sousedství, jsou pro nás derby.

Vy jste tam fanoušky měli, soupeř ne, takže výhoda byla v hledišti na vaší straně?
To ano, ale jinde na tom budeme zase biti my. Naši fanoušci s námi jezdili, pomáhali nám. Teď nemohou nikam, i když rozhodně nepatří k těm divokým. I ve Florencii létaly světlice jako jinde, ale u nás se nikdy nestalo, že by nějaká ohrozila některého z hráčů.

Zmínil jste derby s Empoli, jaká jsou tato malá italská derby?
Neříkal bych jim malá.

Myslel jsem ve srovnání s milánskými nebo římskými derby.
Rozumím, ale každé derby, ať je kdekoliv, má svůj specifický význam a neopakovatelnou atmosféru. O těch, jak jste řekl menších, se tolik nepíše třeba i proto, že při nich nedochází ke krvavým bitkám. I naše souboje se sousedy z Empoli jsou báječné. Fanoušci je hodě prožívají, na trávníku se víc jiskří, to je ale všude na světě.

V Itálii jsou další čeští fotbalisté, Tomášové Sivok a Zápotočný, jste s nimi v kontaktu?
Samozřejmě, v pátek jsem například telefonoval s Tomášem Sivokem. Před tím jsem si popovídal před i po vzájemném utkání s Udine také s Tomášem Zápotočným, který seděl na lavičce. Jejich příchod potvrzuje kvalitu českých fotbalistů. Pro ně je dobré, že získají zkušenosti z jedné z nejlepších soutěží na světě. Poznají jinou zemi, kulturu, jídlo. Věřím, že se tu neztratí. Až postoupí zpátky Pavel Nedvěd s Juventusem a přijde k němu Zdeněk Grygera z Ajaxu, pak nás bude i s Markem Jankulovským z AC Milán šest Čechů v Serii A. Za předpokladu, že někdo neodejde nebo ještě někdo další nepřijde. I tak to je na tak malou zemi, jako je Česko, velký počet fotbalistů.

Blíží se kvalifikační utkání s Německem, myslíte na tento zápas častěji než dřív?
Bude to jeden z klíčových duelů ve skupině. I v kabině se o tom bavíme třeba s Rumunem Mutuem nebo s kanonýrem italské reprezentace Tonim. Oni nám věří, mají respekt k českému národnímu týmu. Vždyť oba jejich celky se s námi utkaly docela nedávno. Rumuni v kvalifikaci na mistrovství světa a s Itálií jsme hráli přímo na šampionátu. V tom zápase jsem bohužel kvůli vyloučení s Ghanou chyběl a dodnes mě to mrzí.

Vy také věříte českému národnímu týmu v duelu s Německem?
Nepochybně! A nejsou to jen zdvořilostní slova. Když budeme všichni stoprocentně zdraví a ve formě, pak Němce na Letné porazíme. Sílu na to naše mužstvo určitě má. Jestliže hned v dalším utkání zdoláme doma i Kypr, budeme postupu na EURO o dva pořádné kroky blíž.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Itálie

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..