Juventus - Atalanta 3:1Juventus zakončil italskou ligu bez porážky

Řím

Fotbalisté Juventusu zdolali v posledním kole italské ligy Bergamo 3:1 a jako druhý tým v historii dokázali vyhrát Serii A bez jediné porážky. Útočník Libor Kozák přispěl gólem k vítězství Lazia 3:1 nad Interem Milán, římskému týmu ale tři body k posunu na třetí příčku zajišťující předkolo Ligy mistrů nepomohly.

Fotbalisté Juventusu se radují z branky.

Svou první branku za Chievo Verona od srpnového přestupu ze Sparty dal záložník Kamil Vacek a výhrou 1:0 poslal Lecce definitivně do druhé ligy.

Juventus má na kontě 84 bodů za 23 výher a 15 remíz a napodobil AC Milán, který ani jednou neprohrál v sezoně 1991/92 pod trenérem Fabiem Capellem. Neporažená byla i Perugia v ročníku 1978/79, avšak kvůli 19 remízám skončila druhá za AC Milán. V obou případech však italská liga měla méně než současných 20 účastníků.

Týden po oslavách titulu přivítala "Stará dáma" na svém novém domácím stadionu již jistě sestupující Bergamo a do vedení se dostala v 10. minutě, kdy se trefil Luca Marrone.

V 28. minutě pak dal druhý gól veterán Alessandro Del Piero, jemuž v létě končí smlouva, a proto mu kouč Antonio Conte dal příležitost v základní sestavě. Mistr světa z roku 2006 vstřelil 289. gól v dresu "Bianconeri".

Na vlastní branku turínského Stephana Lichtsteinera ještě zareagoval penaltou v nastavení Andrea Barzagli, a tak Juventus zvítězil 3:1.

Del Piero rozhodl na konečných 2:1

Podobné rozloučení jako Del Piero zažil i další světový šampion z roku 2006 Filippo Inzaghi. Osmatřicetiletý útočník AC Milán, který v průběhu tohoto týdne naznačil konec kariéry, rozhodl gólem na konečných 2:1 duel proti Novaře.

V boji o pohárové příčky všechny týmy vyhrály a pořadí se neměnilo. Lazio sice prohrávalo po penaltě Diega Milita 0:1, svou čtvrtou brankou v sezoně ale srovnal Kozák. V 58. minutě hlavou usměrnil do branky roh Ledesmy a skóroval ve druhém zápase v řadě.

Rozhodující gól Lazia přidal brzy Antonio Candreva a v poslední minutě uzavřel skóre na 3:1 Stefanou Mauri. Jenže třetí místo a účast v předkole Ligy mistrů uhájilo Udine, když vyhrálo v Catanii 2:0.

Lazio se tak musí spokojit s Evropskou ligou, stejně jako pátá Neapol a šestý Inter. Fázi, do které se kvalifikují, určí až výsledek finále Italského poháru mezi Juventusem a Neapolí.

Záložník Chieva Vacek v 78. minutě obstaral jedinou branku duelu proti Lecce, které poslal do druhé ligy. Soupeře zbavila již před dneškem značně teoretické šance na setrvání v Serii A i výhra Janova 2:0 nad Palermem.

Italská fotbalová liga - 38. kolo:
AC Milán - Novara 2:1 (56. Flamini, 82. Inzaghi - 20. García), Fiorentina - Cagliari 0:0, Juventus Turín - Bergamo 3:1 (10. Marrone, 28. Del Piero, 90.+1 Barzagli z pen. - 83. vlastní Lichtsteiner), Cesena - AS Řím 2:3 (9. Del Nero, 90. Santana - 27. Krkic, 32. Lamela, 49. De Rossi), Parma - Boloňa 1:0 (37. Biabiany), Catania - Udine 0:2 (19. Di Natale, 58. Fabbrini), Chievo - Lecce 1:0 (78. Vacek), FC Janov - Palermo 2:0 (52. Gilardino, 70. Sculli), Lazio Řím - Inter Milán 3:1 (58. Kozák, 63. Candreva, 90. Mauri - 45. Milito z pen.), Neapol - Siena 2:1 (3. a 34. Dossena - 6. Destro).