Rubriky:

1. liga

Srníček skončil s fotbalem a vrhl se na brankářskou školu

6. února 2008 16:51 - OSTRAVA

V tichosti opustil svět vrcholového fotbalu brankář Pavel Srníček. Devětatřicetiletý gólman, o kterém se ještě před rokem psalo v souvislosti s jeho návratem do anglické Premier League, ve středu oficiálně spojil svoje jméno s výchovou mladých brankářů v Baníku Ostrava.

 

Právo

"Brankářská škola Pavla Srníčka" se jmenuje nový projekt, jenž má ve slezskému klubu zavést systematickou práci s mladými gólmany. "Projekt už běží, neoficiálně spolupracujeme od září. Škola je pod záštitou Baníku Ostrava, bude mít veškeré materiální, sportovní i personální zázemí z klubu a Pavlovy vize se musí krýt a také kryjí s organizací klubu," řekl dnes novinářům generální manažer Baníku Werner Lička.

Srníček v Baníku dohlíží na 24 gólmanů od nejmenší věkové kategorie po dorost. "Rozjíždíme věc, která není otázkou jednoho anebo dvou, ale možná čtyř, pěti roků. Chtěl bych, aby to fungovalo jako nikde ve světě a mohli nám to jednou třeba všichni závidět," uvedl Srníček.

Vicemistr Evropy z roku 1996 projekt svým jménem pouze nezaštítil. Výchova mladých fotbalistů Srníčka chytila. "Nechci do toho půjčit jen svoje jméno, jak tomu bývá v jiných případech. Osobně se toho chci účastnit, dávám tomu svoje tělo," řekla bývalá ikona Baníku a dlouholetá opora Newcastlu, která působila i ve West Hamu United, v Sheffieldu Wednesday, Portsmouthu nebo italské Brescii.

Angažmá v Newcastlu a Itálii už nevyšla

Srníčkův odchod z vrcholové scény se odehrál bez fanfár a okázalých beneficí. Uspíšila ho trenérská rošáda v Newcastlu. Český veterán nezapadal do představ tehdy nového kouče Sama Allardyce. "Chtěl jsem zůstat ještě rok v Newcastlu jako třetí brankář, ale klub vyměnil trenéra, se kterým jsem to měl domluveno a jeho nástupce mě nechtěl," vysvětlil.

Podobně dopadly i námluvy s nejmenovaným klubem v italské lize. O Srníčka stál trenér a známý z předchozího působení v Itálii, ale nikoliv vedení. "Byl to provinční klub, kde bych působil jako trojka a pracoval s mladými gólmany. Ale trenér měl od vedení příkaz využívat jenom hráče, kteří byli aktuálně pod kontrakty. No a za dva měsíce ho stejně vyhodili," řekl Srníček, který pak definitivně hodil za hlavu myšlenky na další aktivní kariéru.

"Říkal jsem si, co mi dá angažmá někde ve druhé lize? Jestli mi to vůbec stojí za to. A návrat do Česka? To už vůbec. Jedna zkušenost mi stačí," otřepal se Srníček při pomyšlení na krátké angažmá na Bazalech před deseti lety. Závist okolí mu prý návrat domů znechutila. "Podruhé už bych to nechtěl riskovat, i když doba je dneska někde jinde," prohlásil.

Zabydluje se doma

Bývalá hvězda si užívá život v ústraní. Srníčka naplňuje práce s fotbalovou omladinou. "Moc mě to baví. Mám pod sebou čtyřiadvacet kluků, se kterými se snažím být pravidelně v kontaktu. Ti mladší by mě ani nemuseli znát, ale znají všichni. Asi jim rodiče řekli, kdo jsem," usmál se Srníček. Nové zaměstnání zatím pozměnilo jeho životní plány. S rodinou už zapouštěl kořeny na Apeninském poloostrově, ale nyní se znovu zabydluje doma. "Dcera začala studovat v Itálii, ale přejde asi na vysokou školu do Brna. Malý už začal chodit do školky. Vypadá to, že zůstaneme na delší dobu tady," dodal Srníček.

Každodenní kontakt s mladými gólmany prý vnesl do jeho života znovu řád. "Když jsem přestal chytat, neměl jsem důvod ráno vstát z postele. Uvažoval jsem, jestli si půjdu zahrát tenis, badminton nebo fotbálek, ale teď to je jiné. Vím, co mě přesně čeká," usmál se Srníček.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..