Budějovický Žižka pomohl Žižkovu, naděje Viktorie tak ještě žije

Další pokus o záchranu čekal ve 26. kole Gambrinus ligy fotbalisty Viktorie Žižkov, kteří se po sobotní výhře Zlína propadli o tři body na poslední příčku tabulky a na čtrnáctou Příbram ztráceli bodů šest. Také Pražané ovšem uspěli, porazili České Budějovice 2:1 a tím je bitva o záchranu stále otevřená. Zabodovat tak potřebují i Příbram, Kladno a Bohemians Praha.

S hříšníky koučem Ščasným a útočníkem Švancarou na tribuně a s exreprezentantem Gabrielem jen na lavičce začala Viktorka další boj o ligovou záchranu. Že by se jedenáctka na hřišti o setrvání mezi elitou nějak přetrhla, to tedy rozhodně ne. Neinformovanému pozorovateli se v úvodních minutách mohlo zdát, že naopak Jihočeši hrají o ligové bytí a nebytí...

Již ve 3. minutě si na rohový kop naskočil Riegel a žižkovský brankář Bartalský jeho gólovou hlavičku s námahou vyrazil. Druhou velkou šanci hostů měl Stráský, gólman znovu odolal. Do třetice však už byl krátký. Benátovi míč parádně sedl a zaplul pod břevno. Jak rychle však Budějovičtí získali vedení, tak rychle o něj také přišli. Již za čtyři minuty poté bezstarostnost jejich obrany potrestal Koukal a prudkou střelou vyrovnal. Do přestávky pak ještě žižkovský Kalod hlavičkoval těsně vedle a další tutovku Jihočechů zazdil Sedláček.

Do druhého poločasu už nastoupil také zkušený Gabriel a Pražané se tlačili vpřed. Naumov se naivně pokoušel vymodlit penaltu, Sabou trefil z nadějné pozice jen ležícího spoluhráče. Štěstí však Žižkovu přece jen přálo. Stracený zahrál přímý kop a budějovický Žižka hlavou bezpečně rozvlnil síť vlastní branky... Branka byla nakonec v zápise o utkání připsána Stracenému. Hostům ještě svitla velká šance na vyrovnání. Gólman Bartalský srazil Hudsona, z jehož hlavy putoval míč do tyče. Penalta! Exekuce se ujal Benát - a trefil také tyč, od níž se balon odrazil do pole.

Kritický okamžik tak Viktoria přežila a sama si mohla pojistit vedení. Na Koukalův přímý kop si vyskočil Procházka, také on však hlavou trefil tyč. Viktoriány pak ještě trochu vystrašil střídající Svátek, na jehož šanci odpověděl prudkou střelou žižkovský kapitán Stracený. Záchranáři se tak kýžených tří bodů dočkali.

Viktoria Žižkov - České Budějovice 2:1 (1:1)
Branky: 22. Koukal, 59. Stracený - 18. Benát. Rozhodčí: Drábek - Ubias, Pospíšil. ŽK: Procházka, Koukal, Gabriel - Homoláč, Jasanský. Diváci: 2815.
Žižkov: Bartalský - Hruška, Procházka, Pilař (46. Gabriel), Koukal - Stracený, Palát, Sabou, Hušbauer (90. Besta) - Naumov, Kalod (90. Straka). Trenér: Kočí.
Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš, Žižka, Leština (80. Svátek) - Hudson, Homoláč, Benát, Mezlík (86. Jasanský) - Stráský (36. Šíma), Sedláček. Trenér: Tobiáš.