Sparťané plní Strakovy pokyny: vyhrávají

PLZEŇ

V pondělí nastoupila Sparta v Plzni v dohrávaném utkání 25. kola první fotbalové ligy. Vedoucí Ostrava i třetí Slavia daly po víkendových remízách letenským šanci, aby se na ně bodově dotáhli. Již druhý zápas na lavičce hostí dirigoval František Straka a tým se pod jeho vedením pomalu vrací do hry o titul. Plzeň je na dně tabulky a její boj o udržení v lize nebude lehký.

Sparťan Karel Poborský (vlevo) v utkání s Libercem.

První minuty utkání byly ve znamení střeleckého trápení útočníka hostů Tomáše Juna. První zmařená šance přišla již ve druhé minutě. Junovu střelu gólman Ticháček vystihl a vyrazil, Poborského střela pak mířila nad bránu. O dvě minuty později se po odehraném rohu hostů pustil Jun s Pohorským do rychlého protiútoku. Slibně vypadající akce však skončila nepřesnou přihrávkou Juna. O další dvě minuty dostal pro změnu přesnou přihrávku od kapitána Sparty Jun. Míč mu však nesedl a směr střely branku domácích neohrozil.

Po dvaceti minutách hry ve fanoušcích hostujícího týmu ztuhla krev. Johana totiž ve vlastním pokutovém území zády k brance prodloužil míč hlavičkou. Blažek byl však na jiném místě než míč. Nakonec oba hráči mohli děkovat všem fotbalovým bohům, že míč branku minul. Premiérovou šanci domácích si ve 24. minutě po rohovém koupu vypracoval Siegel, avšak jeho střela minula branku hostů i díky dobře clonícímu Perglovi. O tri minuty později rovněž z rohového kupu efektně orazítkoval břevno plzeňské brány Michalík. Gól do šaten. Žádný tým ho nemá rád a každý fotbalista to ví. V závěru poločasu ho domácím po spolupráci s Michalíkem nadělil Poborský.

Hned v úvodu druhé půle pálil těsně vedle Barteska. Sparta jako by se spokojila s územní převahou, navíc se k zakončení nedostala. Ožila až po příchodu Štajnera. Zelenka si s ním vyměnil míč a přízemní střelou pojistil výhru. Další pokusy už cíl nenašly. Naopak v závěru po chybě obrany snížil Siegl. "Celou sezónu nás trápí proměňování šancí. Hrajeme dobře, ale pak na to umřeme. Rozhodl první gól," litoval domácí kouč František Cipro. "Jsem rád, že jsme tohle náročné utkání zvládli, protože oba týmy jsou pod velkým tlakem. Mrzí mě ale, že takový zápas nejsme schopní rozhodnout v první čtvrthodině, kdy jsme měli šance. Naopak jsme se po chybách ještě strachovali," konstatoval trenér hostí František Straka.

Plzeň vs. Sparta 1:2 (0:1)
Branky: 41. Poborský, 66. Zelenka - 86. Siegl. Rozhodčí Vidlák, žluté karty: Jež, Blaha, Barteska - Kováč, Johana, Voříšek, 5655 diváků, poločas 0:1.
SESTAVY
Plzeň: Ticháček - Petrouš, Knakal, Gross, Procházka (68. Kašťák)- Jež, Kukol, Barteska, Švejnoha - Fillo (73. Blaha), Siegl.
Sparta: Blažek - Pergl, Homola, Johana, Labant - Poborský, Zelenka (69. Sivok), Kováč, Michalík (84. Voříšek) - Jun, Rezek (62. Štajner)