Z fotbalové bídy vylovil body Žižkov

Žižkovu jde v závěru první fotbalové ligy o všechno. V nedělním zápase 27. kola vybojoval doma veledůležité tři body po hubené výhře 1:0 nad Českými Budějovicemi. Bylo to pro něj vítězství po pěti kolech. Z té herní bídy šla divákům už tradičně hlava kolem, o fotbalu se nedalo mluvit, ale to bylo Viktorce bojující o záchranu úplně jedno.

Jiří Sabou

"O záchranu se bojuje všemi možnými způsoby. Ztrátu jsme si prostě nemohli dovolit ani za nic. Hlavně, že máme body," krčil rameny nad tragickou hrou obou mužstev kouč vítězů Günter Bittengel.

Začátek mohl být pro Pražany strašidelný. Domácí stopeři v čele s Němcem se jen uctivě koukali, jak osamocený Dvořák posílá zblízka míč hlavou do náruče Pižanowského. Žižkovským spasitelem dne a možná i celé sezóny se stal v 18. minutě Sabou: Stracený kopl báječně roh a domácí záložník vytrčil hlavu o půl metru výše než ostatní 1:0.

Že by se pak na trávníku něco změnilo k lepšímu? Kdepak. Urputný boj s minimem vzruchu a hromadou nepřesností porušil jen Oravec trapnou žádostí o penaltu a na druhé straně stoprocentní příležitost Lafaty, jemuž však Pižanowski včas skočil pod nohy. "Díky mu, to nás hodně podržel," řekl Bittengel.

Poslední opravdu velkou naději na gól měl v tomto utkání v nastaveném čase první půle žižkovský forvard Proházska, ale hlavičku poslal do břevna...

Druhá půle? Chladno, nuda, fotbalové utrpení. Žižkov se stáhl a i díky děsivému výkonu Jihočechů má, co potřeboval. Tedy tři bodíky. "Tohle prostě nemělo s ligou nic společného. Simulování, padání, hlasité výkřiky a nakopávání míčů do vzduchu. Všechno tady bylo dnes špatně. Prostě oboustranná tragédie," mával rukama trenér hostů Pavel Tobiáš.

Viktoria Žižkov - České Budějovice 1:0
Poločas: 1:0. Branka: 17. Sabou. Rozhodčí: Poledník - Hruška, Filgas. ŽK: Prohászka, Hottek - Pončák, Vozábal, Dvořák, Penner. Diváci: 1824.
Žižkov: Pižanowski - Buryán (86. Chihuri), Němec, Klimpl - Ščasný, Sabou, Pikl, Hottek (77. Dirnbach) - Stracený, Prohászka, Oravec (90. Mikolanda). Trenér: Bittengel.
Budějovice: Seman - Pončák, Horejš, Homoláč, Penner - Vozábal (71. Gruber), Clebek, Dvořák, Leština (46. Plocek) - Kulič (71. M. Smíšek), Lafata. Trenér: Tobiáš.