Baník proti Zlínu procitl až v závěru

OSTRAVA

Mohutným finišem odvrátili fotbalisté Baníku Ostrava první letošní porážku v domácím prostředí. Mistr ještě šestnáct minut před koncem prohrával se Zlínem 0:1, ale pak během deseti minut góly Pospěcha a náhradníků Matušoviče s Žůrkem urval očekávané vítězství. Vedle devíti tisíc diváků si nejvíce oddechl asi trenér František Komňacký.

Ilustrační foto

Ostrava se k vítězství probila v posledních minutách už minule v Příbrami. Vítěznou sestavu ovšem Komňacký změnil na šesti místech a ty Ostravě hlavně v úvodu šly k duhu. Dvacet minut byl na hřišti jeden tým. Baník se prosazoval důrazem i pohybem a první šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Na Baránka se nejprve dvakrát hnal z pravé strany Látal, ale především ve druhém případě dal trochu zbrkle přednost nepřesnému lobu místo toho, aby šel sám na branku.

Zlínského gólmana z dálky protáhli ještě Bystroň s Papadopulosem, to už se však ostravská převaha začala vytrácet. Problémy Baníku při bránění standartních situací demonstroval v 26. minutě vytáhlý hostující stoper Kroča, který Vidličkův roh hlavou usměrnil k levé tyči. Soupeř sice vzápětí kontroval vyloženou příležitostí Pospěcha, ale Baránek míč vytlačil z lajny a domácí poločas dohráli v hlubokém útlumu.

A mohlo být hůře, kdyby Malár využil ve 45. minutě chyby gólmana Rašky. Před prázdnou brankou si však dal se střelou načas a ostravská defenzíva další pohromu zažehnala.

Kouč Komňacký, snad v obavách o vlastní krk, o přestávce posílil útok a hlavně rychlonohý Žůrek rozhýbal umdlévající ofenzívu mistra. Na domácí kopačky se vrátila převaha i šance, jenže s těmi Ostravané nenakládali podle představ. Zúbkova hlavička se snesla jen na horní síť, Lička po vyraženém míči opřel svůj pokus do tyče a Čížek po Žůrkově gólově výzvě halfvolejem přestřelil.

Hosté náporu podlehli až v poslední čtvrthodině. Modrobílý prapor pozvedl stejně jako v Příbrami Čížek, který posadil rohový kop přesně na Pospěchovu hlavu a Baránkův zákrok přišel až o pár centimetrů za čárou. Pak už byli domácí k neudržení. Za dvě minuty hosté ve středu obrany zapomněli na Matušoviče a ten Látalovův pas umístil mimo Baránkův dosah. Baník nepolevil a zlínskou obranu ještě větral Žůrek. Tváří v tvář Baránkovi nejdříve neobstál, ale všechno si za čtyři minuty vynahradil přesnou střelou z hranice pokutového území.

Baník Ostrava - Zlín 3:1 (0:1)
Branka: 74. Pospěch, 76. Matušovič, 84. Žůrek - 26. Kroča. Rozhodčí: Jára - Zlámal, Tulinger. ŽK: Pospěch - Lasota, Vrtělka. Diváci: 8861.
Ostrava: Raška - Pospěch, Besta, Dvorník, Drozd - Látal, Zúbek, Bystroň (46. Matušovič), Čížek - Papadopulos (46. Žůrek), Lička (89. Velkoborský). Trenér: Komňacký.
Zlín: Baránek - Vidlička, Kroča, Lasota, Hubáček - Lukaštík, Vrtělka (88. Bača), Dobeš (72. Janíček), Dujka (88. Zapletal) - Malár, Činčala. Trenér: Palička.