Rubriky:

1. liga

Po Spartě už nebude nic, Sionko ukončil profesionální kariéru

27. srpna 2012 14:07 - Praha

Fotbalový internacionál Libor Sionko uzavřel profesionální kariéru. Ofenzivní záložník, jemuž koncem června vypršela smlouva ve Spartě Praha, pověsil kopačky na hřebík, přestože měl v průběhu léta několik nabídek na prodloužení kariéry. Žádná z nich ale nebyla pro úspěšného fotbalistu natolik lákavá, aby ještě jednou změnil dres.

 

Jan Handrejch, Právo

„Po odchodu ze Sparty jsem zvažoval, zda ještě setrvat v kolotoči profesionálního sportu, ale nakonec jsem se rozhodl, že je nejlepší chvíle na oznámení konce. Prožil jsem zajímavou kariéru, hrál ve třech zahraničních ligových soutěžích, zažil atmosféru olympiády, mistrovství světa i Evropy, mám na co vzpomínat. Čas ale nelze zastavit, teď se budu věnovat především rodině," prohlásil pětatřicetiletý fotbalista.

„Celou kariéru jsme byli na cestách, už jsem nechtěl nikde kočovat a dojíždět za rodinou, která mě nyní i díky zaměstnání manželky potřebuje více doma," vysvětlil Sionko, proč padly některé nabídky z mimopražských klubů.

Přestupní období však končí v České republice 22. září, a tak není definitivně vyloučeno, že by nějaká nabídka ještě Libora mohla oslovit. „V současné chvíli to ale nepovažuji za pravděpodobné, to by se musela objevit zcela neočekávaná a výjimečná nabídka, která by mi mohla prodloužit fotbalový život. Musel bych mít pocit, že se budu ještě fotbalem bavit," nechává si záložník otevřená zadní vrátka k návratu.

Takřka celá Sionkova kariéra byla spojena se společností Sport Invest International, v níž patřil k váženým klientům. „S Liborem byla vždy výborná komunikace a spolupráce také proto, že patřil mezi nejspolehlivější české fotbalové profesionály v pravém slova smyslu. Prošel řadou výborných klubů a sesbíral mistrovské tituly v několika zemích, vždy byl považován za nekonfliktního hráče," připomněl předseda představenstva SII Viktor Kolář, že Sionko si získal příznivce doma i v zahraničí svojí hrou, ale také vystupováním mimo hřiště.

Tituly sbíral doma i venku

Ne nadarmo byl považován za oblíbence sparťanských fanoušků, kteří velmi pozitivně přijali, že se za zahraničního angažmá vrátil do klubu, který mu podle jeho slov nejvíce přirostl k srdci.

S fotbalem sice Libor začínal v Ostravě, ovšem nejvíce byl spojován právě s rudým sparťanským dresem, v kterém kariéru ve velkém fotbalu letos na jaře zakončil. V zahraničí působil v Rakousku (GAK Graz, Austria Vídeň), Skotsku (Glasgow Rangers) a Dánsku (FC Kodaň), do Sparty se vrátil naposledy před dvěma lety.

Se Spartou získal čtyři tituly mistra republiky, mistrem země se však stal také v Rakousku (s GAK i Austrií) a Dánsku, ve všech třech zemích se mu podařilo vyhrát také národní pohár. V zahraničních ligových soutěžích odehrál celkem 149 utkání (19 gólů), dalších 203 (44) odehrál v české nejvyšší soutěži.

V reprezentačním áčku eviduje 41 utkání, vstřelil 8 branek; ve všech reprezentačních výběrech ale nastoupil celkem k 77 zápasům. Na mistrovství Evropy jedenadvacítek v roce 2000 byl členem stříbrného mužstva, na EURU dospělých před čtyřmi lety byl označen nejlepším hráčem českého výběru, který však ukončil svoje účinkování v základní skupině. Jeho posledním reprezentačním zápasem byl přípravný duel, v němž Češi před dvěma lety vyhráli 4:2 v Hartfordu nad USA.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..