Albánec vrátil Spartu do čela, Plzeň rozdrtila Duklu

Šesté kolo fotbalové Gambrinus ligy uzavírají čtyři nedělní zápasy. Sparta hostila Hradec Králové díky trefě Albánce Balaje se vrátila do čela tabulky. Mistrovský Liberec jen remizoval 0:0 se Slavií. Nováček z Jihlavy září - po pěti remízách vyhrál 3:1 v Mladé Boleslavi. V posledním duelu přivítala Dukla Plzeň, která soupeři na Julisce uštědřila debakl 4:1.

Bekim Balaj ze Sparty (vlevo dole) překonává brankáře Hradce Tomáše Koubka.

Sparta v pátek klesla na druhou příčku tabulky za Jablonec, ale jen o skóre. Jakýkoliv bodový zisk v domácím duelu s Hradcem Králové ji tedy mohl vrátit zpátky do čela. A Letenští navázali nejen na čtvrteční postup do základní skupiny Evropské ligy přes Feyenoord Rotterdam, ale také na čtyři poslední ligové výhry v řadě.

V závěru se sice o výhru třásli, ale jeden gól jim ke štěstí stačil. Ještě v prvním poločase se o něj postaral albánský útočník Balaj. Sparta zaplatila tři body zraněním kapitána Matějovského, který opustil hřiště na nosítkách.

Slavia převahu nevyužila

Mistrovský Liberec se naopak musel vzpamatovat z vyřazení v play-off Evropské ligy s Dněprem a moc se mu to nepovedlo. Slovan to neměl jednoduché, k Nise dorazila Slavia vedená exlibereckým koučem Radou. Sešívaní navíc v minulém kole rozdrtili Brno.

V prvním poločase byli Pražané lepší. „Jako bychom tahali vagóny," kroutil hlavou domácí kouč Jaroslav Šilhavý. Po přestávce se jeho tým zlepšil, ale zápas skončil bez branek.

Nováček z Jihlavy jako jediný tým v lize remizoval ve všech pěti úvodních zápasech. Teď musel sérii bez porážky uhájit na půdě Mladé Boleslavi, která vyhrála poslední tři domácí zápasy. A jihlavskému překvapení se to povedlo skvěle! Hosté získali již do přestávky vedení, Středočeši šli navíc do druhé půle bez vyloučeného Opiely. Koloušek pak v závěru pojistil překvapivou výhru nováčka třetím gólem.

I gól útěchy vstřelil na Julisce Plzeňák

Třetím pohárovým zástupcem, který se musel rychle přeladit na ligové povinnosti, byla Plzeň. Čekal ji zápas na Dukle, která vykazuje zvláštní bilanci - dostala se do vedení ve všech pěti úvodních zápasech, ale vyhrála jen jeden. V neděli však statistika nefungovala. Skóre otevřel v 31. minutě výstavní trefou z přímého kopu Bakoš a i ve druhém poločase mizel balón jen za zády gólmana Pražanů. Skóre získalo po trefách daridy, Bakoše a Hanousku nádech debaklu a i gól útěchy v síti Viktorie měl na svědomí plzeňský hráč: Fillo vystřídal a o chvilku později si vstřelil vlastní gól.

Dukla tak vyhrála v lize pouze jedno z posledních deseti utkání, Plzeň z posledních šestnácti ligových duelů prohrála jediný.