1. liga

Albánec vrátil Spartu do čela, Plzeň rozdrtila Duklu

2. září 2012 16:46 - Praha
(Aktualizováno: 2. září 2012 21:27)

Šesté kolo fotbalové Gambrinus ligy uzavírají čtyři nedělní zápasy. Sparta hostila Hradec Králové díky trefě Albánce Balaje se vrátila do čela tabulky. Mistrovský Liberec jen remizoval 0:0 se Slavií. Nováček z Jihlavy září - po pěti remízách vyhrál 3:1 v Mladé Boleslavi. V posledním duelu přivítala Dukla Plzeň, která soupeři na Julisce uštědřila debakl 4:1.

Vít Šimánek, ČTK

Sparta v pátek klesla na druhou příčku tabulky za Jablonec, ale jen o skóre. Jakýkoliv bodový zisk v domácím duelu s Hradcem Králové ji tedy mohl vrátit zpátky do čela. A Letenští navázali nejen na čtvrteční postup do základní skupiny Evropské ligy přes Feyenoord Rotterdam, ale také na čtyři poslední ligové výhry v řadě.

V závěru se sice o výhru třásli, ale jeden gól jim ke štěstí stačil. Ještě v prvním poločase se o něj postaral albánský útočník Balaj. Sparta zaplatila tři body zraněním kapitána Matějovského, který opustil hřiště na nosítkách.

Slavia převahu nevyužila

Mistrovský Liberec se naopak musel vzpamatovat z vyřazení v play-off Evropské ligy s Dněprem a moc se mu to nepovedlo. Slovan to neměl jednoduché, k Nise dorazila Slavia vedená exlibereckým koučem Radou. Sešívaní navíc v minulém kole rozdrtili Brno.

V prvním poločase byli Pražané lepší. „Jako bychom tahali vagóny," kroutil hlavou domácí kouč Jaroslav Šilhavý. Po přestávce se jeho tým zlepšil, ale zápas skončil bez branek.

Nováček z Jihlavy jako jediný tým v lize remizoval ve všech pěti úvodních zápasech. Teď musel sérii bez porážky uhájit na půdě Mladé Boleslavi, která vyhrála poslední tři domácí zápasy. A jihlavskému překvapení se to povedlo skvěle! Hosté získali již do přestávky vedení, Středočeši šli navíc do druhé půle bez vyloučeného Opiely. Koloušek pak v závěru pojistil překvapivou výhru nováčka třetím gólem.

I gól útěchy vstřelil na Julisce Plzeňák

Třetím pohárovým zástupcem, který se musel rychle přeladit na ligové povinnosti, byla Plzeň. Čekal ji zápas na Dukle, která vykazuje zvláštní bilanci - dostala se do vedení ve všech pěti úvodních zápasech, ale vyhrála jen jeden. V neděli však statistika nefungovala. Skóre otevřel v 31. minutě výstavní trefou z přímého kopu Bakoš a i ve druhém poločase mizel balón jen za zády gólmana Pražanů. Skóre získalo po trefách daridy, Bakoše a Hanousku nádech debaklu a i gól útěchy v síti Viktorie měl na svědomí plzeňský hráč: Fillo vystřídal a o chvilku později si vstřelil vlastní gól.

Dukla tak vyhrála v lize pouze jedno z posledních deseti utkání, Plzeň z posledních šestnácti ligových duelů prohrála jediný.