Olomouc si poradila s oslabeným Baníkem a na druhém místě přeskočila Spartu. Budějovice remizovaly s Brnem

Dvěma zápasy v pátek odstartovalo 20. kolo fotbalové Gambrinus ligy. Sigma Olomouc doma zvítězila nad oslabeným Baníkem Ostrava 1:0 a díky přesné trefě útočníka Martina Doležala se dostala na druhé místo tabulky před pražskou Spartu. Letenští však mají nedělní duel v Hradci Králové k dobru. Předposlední České Budějovice v záchranářském utkání remizovaly na domácí půdě s Brnem 1:1. Hosté byli blízko třem bodům, ale útočník Petr Švancara v druhém poločase neproměnil pokutový kop.

Martin Doležal z Olomouce se raduje z gólu.

Souboj dvou moravských celků se už od úvodních minut vyvíjel lépe pro Hanáky, kteří častěji drželi míč na svých kopačkách a dostávali se do šancí. V 22. minutě využil chybu hostující defenzívy Doležal a přesnou střelou k tyči poslal Olomouc do vedení. Hosté, kteří po hodině hry dohrávali zápas bez vyloučeného stopera Vomáčky, se ale v druhé půli rapidně zlepšili a olomouckému týmu několikrát zatopili.

Ve velké šanci se však v 74. minutě ocitl domácí Schulmeister, avšak jeho střelu ostravský gólman Bárta špičkami prstů vytěsnil mimo tyče. O několik sekund později zahrozil na druhé straně kanonýr Milan Baroš, ale na hattrick z minulého duelu proti Hradci nenavázal a tentokrát se v koncovce neprosadil. Baník v závěru vrhl všechny síly do útoku, kýženého vyrovnávacího gólu se ale nedočkal. Olomouc mohla svou výhru pojistit druhou brankou, jenže domácí hráči několik slibných možností překombinovali a prováhali ideální čas na zakončení.

Sigma se po těsném vítězství posunula na druhé místo Gambrinus ligy, na vedoucí Plzeň ztrácí už jen dva body. Olomouc ještě na jaře neztratila ani bod, naopak Baník prohrál poprvé po šesti zápasech a v tabulce zůstává na desáté příčce.

Švancara nedal penaltu

Jihočeši začali páteční utkání s Brnem lépe a po půlhodině hry se ujali vedení, když se poprvé v lize trefil arménský obránce Mchojan. Jenže nadějný výsledek Dynamo dlouho neudrželo, hned z kraje druhého poločasu srovnal brněnský Mezlík a Zbrojovka si nakonec mohla z jihu Čech odvést všechny tři body. Švancara ale v 72. minutě nedal pokutový kop, jeho nepovedenou střelu vyrazil budějovický gólman Daněk a tak si oba týmy rozdělily po bodu.

České Budějovice v tabulce nejvyšší soutěže opustily sestupové pozice a přeskočily Teplice, které však mají nedělní utkání v Jablonci k dobru. Brno je po nekompletním 20. kole na 11. pozici.