Spartu dělí od titulu jen krůček

OLOMOUC

Fotbalisté pražské Sparty už se chystají na oslavy titulu. V utkání 25. kola Gambrinus ligy vyhráli na hřišti Sigmy Olomouc 2:0, když ještě nejlepší střelec ligy Tomáš Jun neproměnil penaltu. K 33. mistrovskému titulu tak Spartě chybí bod. Stačí, aby druhé Teplice nevezly v pondělí ze hřiště Slavie všechny tři body a sparťané mohou pět kol před koncem ligy slavit.

Trenér hostí Jaroslav Hřebík nahradil distancovaného Matušoviče exolomouckým Urbánkem a v útoku dal příležitost Pacandovi. Ten se mu odvděčil ve 44. minutě, když v šestnáctce soupeře ideálně našel neobsazeného Zelenku, který prostřelil Vaniaka.

Výraznou převahu si však Sparta v první půli nevytvořila a Olomouc měla z vedoucího týmu soutěže zbytečně velký respekt. Proto první půle mnoho nebezpečných akcí nepřinesla.

Slibně vypadala možnost Babniče v deváté minutě, slovenský útočník sice obešel vyběhnutého gólmana Blažka, ale po kličce upadl a k zakončení se nedostal.

Spartu na Andrově stadionu brzdila kostrbatá kombinace, ale minutu před poločasem Pražané po rychlé souhře soupeře dokonale zaskočili.

Se Sigmou gól do šatny pořádně zamával, kouč Uličný sice ve druhém poločase vyslal na hřiště třetího útočníka Michala Hubníka, ale domácí se přes soustředěnou sparťanskou obranu nemohli prosadit. K vysněnému vyrovnání nevedly ani standardní situace, obvykle silná zbraň domácího mužstva.

Olomoučtí si druhou ránu zasadili sami. Sparťanský záložník Urbánek v 66. minutě vyslal nadýchaný míč za domácí obranu, střídající stoper Hudec míč poslal brankáři Vaniakovi nešťastně do protipohybu a Spartu rázem hřál už dvoubrankový náskok.

Hosté mohli svůj triumf v závěru ještě zvýraznit: domácí Špiláček v pokutovém území sestřelil Zelenku, ale střídající Jun penaltu neproměnil a nerozšířil sbírku dvanácti letošních tref. Dnešní olomoucký zmar pak dokonale symbolizovala 86. minuta, kdy z malého vápna hlavičkoval nad branku úplně osamocený domácí kapitán Kučera.

Sigma Olomouc - Sparta Praha 0:2 (0:1)
Branky: 44. Zelenka, 66. vlastní Hudec. Rozhodčí: Královec - Pokorný, Lhoták. ŽK: R. Hubník, Hudec - Johana. Diváci: 7214.
Olomouc: Vaniak - R. Hubník, Kovář, Kučera, Glos - König (56. Hudec), Špiláček, Zbožínek (46. M. Hubník), D. Kobylík - A. Bednář, Babnič (72. Pečnik). Trenér: Uličný.
Sparta: Blažek - Petráš, Johana, Sivok, Kadlec - Poborský, Hašek, Zelenka, Urbánek (90. Čech) - Pacanda (79. Jun), Meduna (89. Homola). Trenér: Hřebík.