Rubriky:

1. liga

Vlček je největší ligovou legendou

1. září 2015 15:32 - Praha

Bývalý útočník Stanislav Vlček je rekordmanem mezi sedmatřiceti členy nově založeného Klubu legend. V pondělí večer v Praze do něj Ligová fotbalová asociace uvedla hráče a trenéry, kteří odehráli či odkoučovali za 21 let existence samostatné české nejvyšší soutěže 300 a více zápasů. Vlček jich stihl 436.

 

Petr Horník, Právo

„Je to krásné být v této elitní společnosti, ale přál bych svým pronásledovatelům, Liboru Doškovi nebo Davidu Lafatovi, aby mě překonali," říkal s úsměvem současný vedoucí mužstva Slavie. Útočníků je mezi legendami devět.

John už jenom mentoruje

Mezi trenéry je rekordmanem Petr Uličný. Populární John odkoučoval 413 ligových zápasů, z toho 152 vítězných, což je další z jeho rekordů. Momentálně sedí na lavičce lídra druhé nejvyšší soutěže ze Znojma. „Nesedím a netrénuji. Působím jako poradce a mentor. Koukám na zápasy s tribuny a pak Radimu Kučerovi řeknu, co jsem viděl," pravil s lišáckým úsměvem a dodal, že s tím, že by v Synot lize přidal nějaký zápas, už nepočítá. Počet trenérů rozšířil čerstvě na pět Karel Jarolím, který si v posledním dosud odehraném ligovém kole připsal 300. zápas a „jeho" Mladá Boleslav mu dala dárek v podobě pěti gólů do sítě Zlína.

Gólmanům vládne se 432 starty Martin Vaniak. „Chytal jsem do čtyřiceti, pak už mě na trávník nepustil můj zdravotní stav," prozradil populární „Čaroděj," proč si neprodloužil kariéru. „Naposledy si zachytám v pátek na Letné při své rozlučce, a končím," přidal se nejstarší hráč, který kdy v lize nastoupil, Jaromír Blažek, jenž skončil na čísle 401. Brankáři jsou v klubu zatím jen tři.

Jezdi nebo tě vyndám, smál se Holeňák

Miroslav Holeňák si v prvním ligovém ročníku 1993/94 odbyl premiéru v dresu Zlína. „Tehdy mě trenér Uličný poslal na trávník asi pět minut před koncem a jeho pokyn byl jednoznačný - Jezdi, nebo tě vyndám," smál se vzpomínce současný trenér liberecké mládeže, který nasbíral 404 startů, nejvíc z devíti obránců. Mezi záložníky je služebně nejstarší Rudolf Otepka se 431 startem, jen o pět méně má Pavel Horváth. „Sledoval jsem ho a nevadilo by mi, kdyby mne překonal," přiznal Otepka. Záložníků překročilo magickou hranici jedenáct.

Rodina Jarolímů má v klubu dva zástupce, tím druhým je záložník Lukáš. Trochu rozpolcený mohl být Jan Nezmar. Starty jsou mu počítány jako útočníkovi, ale závěr kariéry v Liberci odehrál na místě stopera. Problém s tím rozhodně neměl, cítí se víc jako útočník. Však je také členem Klubu ligových kanonýrů.

Útočník a bavič Petr Švancara nápad se založením klubu pochválil: „Obětovali jsme fotbalu kus života, i toho rodinného. Tohle je zadostiučiněním nám všem, kteří v klubu jsme, a jistě se bude rozšiřovat. Určitě to je také něco, čím se může liga chlubit."

Hlavním iniciátorem založení Klubu legend byl šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda. „Upozorňovat a vyzdvihovat mimořádné výkony z dob minulých, ale i současných by mělo být úkolem každé fotbalové soutěže. Synot liga tak už činí. Právě kluby, hráči a jejich příběhy tvoří obraz české nejvyšší soutěže. A my chceme tento fakt pomocí Klubu legend ještě zvýraznit," zdůraznil při slavnostní inauguraci.

Stále aktivní jsou kanonýři Libor Došek a David Lafata, a trenéři Pavel Tobiáš s Karlem Jarolímem.

Členové Klubu legend 
Trenéři  
Petr Uličný 413
Pavel Tobiáš 384
Karel Večeřa 347
Jiří Kotrba 342
Karel Jarolím 300
Brankáři  
Martin Vaniak 432
Jaromír Blažek 401
Tomáš Poštulka 309
Obránci  
Miroslav Holeňák 404
Tomáš Janů 349
Lukáš Pleško 341
Tomáš Hunal 329
Radim Kučera 323
Martin Müller 322
Karel Rada 303
Jan Palinek 300
Petr Křivánek 300
Záložníci  
Rudolf Otepka 431
Pavel Horváth 426
Pavel Verbíř 379
Jozef Weber 370
Marek Zúbek 358
Patrik Siegl 350
Richard Dostálek 350
Martin Lukeš 335
Michal Doležal 320
Petr Papoušek 312
Lukáš Jarolím 306
Útočníci  
Stanislav Vlček 436
Marek Kulič 389
Libor Došek 387
David Lafata 346
Luděk Zelenka 342
Jan Nezmar 310
Horst Siegl 310
Petr Švancara 309
Radim Holub 304
Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..