Rubriky:

1. liga

Fotbalové kluby si samy televizní práva prodávat nemohou. Za to do Číny přenosy z ligy zřejmě půjdou, prozradil Pelta

14. dubna 2016 08:50 - Praha

Fotbal je samozřejmě dál než hokej. S prodejem televizních práv na tuzemskou ligu tedy docela určitě. Nejatraktivnější ligové duely se objevují na O2 Sport, přičemž až druhou volbu představuje pro televizní fanoušky veřejnoprávní Česká televize. Že by však zafungoval hokejový inspiromat a jednotlivé kluby začaly se svými televizními právy obchodovat samy, to v žádném případě nehrozí. „Ve fotbale k něčemu podobnému skutečně dojít nemůže,“ potvrdil první muž českého fotbalu Miroslav Pelta.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Pochopitelně že příklad hokejové Sparty, Liberce, Třince a dost možná i Brna, tedy klubů, které dojednaly nebo dojednávají prodej televizních práv na své domácí extraligové zápasy s komerční televizí O2 Sport, má dopad i na úvahy fotbalových funkcionářů.

S přihláškou i prodej práv

Což si vzít z hokeje v tomto případě příklad? Co kdybychom si prodávali televizní práva na domácí zápasy sami a vydělali tak víc peněz, než kolik dostáváme ze společného balíku?! I takové myšlenky se začaly honit v hlavách klubových funkcionářů bezprostředně poté, co hokejové kluby Sparty a Liberce v úterý oznámily, že od sezóny 2018/19 bude možné jejich domácí ligové zápasy sledovat jen na placeném televizním kanále O2 Sport.

„Ve fotbale není něco podobného možné. Zároveň s přihláškou do soutěže kluby stvrzují, že televizní práva přenechávají naší dceřiné společnosti STES," tvrdí předseda Fotbalové asociace ČR, že exodus jednotlivých klubů ke komerčním televizím nehrozí. Natož aby chtěly samy obchodovat s televizními právy na domácí zápasy.

„Potřebujeme prodávat televizní práva v jednom balíku, protože v něm je síla. Ostatně i UEFA jde touto cestou a televizní práva všech svých třiapadesáti členských zemí rovněž prodává komplet," připomíná, že fotbal jde jinou cestou než hokej.

A dál jí půjde. „Ani v budoucnu nehrozí, že by některý klub chtěl sám obchodovat s právy na své domácí ligové zápasy," je si jistý první muž českého fotbalu a majitel Jablonce v jedné osobě Miroslav Pelta.

Zápasy Slavie i v Číně?

Jedno překvapení ale televizní diváky v budoucnu čeká. Tedy nikoli české, ale čínské... Probíhají totiž jednání, že kromě anglické, německé či třeba italské ligy by mohli fotbaloví fanoušci v Číně sledovat i nejatraktivnější zápasy české ligy.

„Při návštěvě čínského prezidenta v Praze jsme o této možnosti jednali s prezidentem čínské Superligy. Vstupu čínského kapitálu se fotbal nikde v Evropě nebrání, v Itálii dokonce zájmu čínských televizních společností uzpůsobili začátky ligových zápasů. Proto některá mají výkop už ve 12.30," prozradil Pelta.

„Proto by se mohl v budoucnu i některý ze zápasů naší ligy objevit v čínské televizi. Pro Čínu bonitní, což pro lepší porozumění znamená nejspíš slávistický," připomněl, že klub z Edenu je v čínském vlastnictví, a v tu chvíli se zasnil.

„Bylo by úžasné, jak by se okamžitě zvýšila čísla dokládající televizní sledovanost fotbalu. Pro jednání s potencionálními obchodními partnery hotové terno," nechal se Pelta unášet představou o desítkách miliónů Číňanů u televizních obrazovek sledujících třeba duel Slavie se Spartou či Plzní.

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..