Rubriky:

1. liga

Griga: Na Letné zůstane se Slepičkou sedm útočníků

24. července 2006 10:20

Fotbalisté Sparty by mohli být spokojení, sérii přípravných zápasů před začátkem nového ročníku první ligy zakončili bez porážky. Trenér Stanislav Griga nicméně zůstává v hodnocení zdrženlivý. "O tom se před startem ligy těžko hovoří, protože všechno ukáže až samotná soutěž," říká letenský kouč v rozhovoru pro Právo.

 

ARCHIV

Jak jste spokojený s přípravou a příchody i odchody?
O tom se před startem ligy těžko hovoří, protože všechno ukáže až samotná soutěž. Někdy o celkovém obrazu rozhodují maličkosti, jako třeba vydařený nebo nevydařený vstup do sezóny, který může hodně ovlivnit její průběh. Loni v létě měla Sparta perfektní přípravu i generálku. Byla jasným favoritem. Přišla liga a všechno bylo jinak. Proto jsem v těchto prognózách opatrný. Mohu ale říct, že všechno, co jsme si v přípravě naplánovali, se podařilo realizovat. Přišli také kvalitní hráči, takže máme vytvořeny dobré předpoklady, aby se neopakovala minulá sezóna.

Sám jste ale řekl, že ani dobré předpoklady nemusí být zárukou konečného úspěchu. Nehlodá třeba někde červíček pochybností, aby se to neopakovalo...
Ten hlodá vždycky... Ale jsou tu jiní hráči, mužstvo je jinak složené. Výchozí pozice je jiná. Přesto jsme opatrní zejména v různých prohlášeních, aby nebyla velikášská. Sebevědomí hráčů nesmí přesáhnout zdravou míru. Hráči si uvědomují, že začátek podzimu bude velice důležitý.

Je podzimní kádr Sparty silnější než jarní?
Přišli zkušení hráči, kvalitní, kteří by měli mužstvu pomoci. Až samotná soutěž ukáže, jak je tým silný.

Máte už o sestavě jasno?
Vcelku ano, teď už jenom dolaďujeme herní projev a sestavu pro úvodní zápas s Kladnem.

V kádru máte velký počet útočníků, kolik jich zůstane?
Máme jich hodně, takže v nejbližších dnech se rozhodne o tom, kdo zůstane a kteří půjdou na hostování nebo odejdou z klubu. Hrajeme na tři útočníky, takže jich zůstane šest, s momentálně zraněným Slepičkou asi sedm. To považuji za optimální počet. Nevylučuji, že do konce srpna, kdy se uzavře přestupové okno, že by někdo přišel nebo odešel.

Mezi útočníky, o jejichž možném odchodu se spekuluje, je i Miroslav Matušovič, který v přípravě hodně střílel góly. Nebyla by škoda, kdyby Spartu opustil?
Nechci spekulovat o jednotlivých hráčích. Počkejme, jak se situace nejen kolem Matušoviče vyřeší.

Kolik hráčů v podzimním kádru zůstane?
Optimální počet je třiadvacet až čtyřiadvacet hráčů. Na podzim nás čeká sedmnáct ligových zápasů, domácí pohár a samozřejmě Pohár UEFA. Širší kádr je třeba. Na marodce ještě máme Sivoka, Drobného a Slepičku. Ty momentálně do té čtyřiadvacítky nepočítám, budou se vracet postupně. Nemáme důvod se nyní nějak zbrkle zbavovat hráčů. Mohlo by se stát, že přijdou další zranění nebo karty a mohli bychom mít problémy kvůli úzkému kádru.

Momentálně tvoří kádr přibližně třicet hráčů, co bude s těmi, kteří se nevejdou ani mezi těch sedmadvacet, kam počítám i tři zmíněné marody?
Půjdou na hostování nebo přestoupí. Do třetiligové rezervy nebudeme dávat nikoho. Nemáme tu jediného, který by neměl na víc než třetí ligu. Chceme dát šanci těm, kteří půjdou na hostování, aby se mohli uplatnit v kvalitních týmech a pravidelně hráli. Do konce srpna máme čas všechno vyřešit.

Sparta vyhrála domácí pohár, ale v lize skončila pátá. Přesto si nemůže pro novou sezónu klást jiné cíle než titul...
Už postavení Sparty, její zázemí, nejvyšší rozpočet z českých klubů a její historie k tomu nabádají. Nízké cíle si klást nemůže. Musíme být opatrní v prohlášeních, ale nemůžeme si dávat nízké cíle.

Kdo budou největší konkurenti Sparty v boji o titul?
Myslím si, že proti minulé sezóně se nic výrazně nezmění, takže Liberec, Mladá Boleslav, Slavia, Teplice. Okruh týmů, které budou chtít bojovat o přední příčky, je široký. Určitě šest sedm z nich bude pomýšlet i na účast v evropských pohárech. Žádná nová velká mužstva se ale neobjeví.

Sparta byla zvyklá hrát Ligu mistrů, když pak musela do Poháru UEFA, nedopadlo to dobře. Nemáte obavu, že hráči nenajdou pro tuto soutěž dostatek motivace?
Z toho obavu nemám. Tohle mužstvo se ale musí především naučit vyhrávat všechny zápasy, ať jde o Pohár UEFA, nebo domácí ligu. Musíme umět vyhrát několik zápasů po sobě, jak to bylo ve Spartě v minulosti obvyklé. Pohár UEFA je kvalitní soutěž a určitě v ní budeme chtít uspět co nejlépe. O nějakém podcenění nemůže být vůbec řeč!

Jistě jste sledoval mistrovství světa ve fotbale. Inspirovalo vás něco?
Například řešení některých standardních situací, některé zásahy trenérů do zápasu. Nějaké převratné záležitosti například v rozestavení hráčů nebo zcela nové herní varianty jsem tam ale nenašel. Na mistrovství světa se ale nezkoušejí novinky.

Nezklamala vás příliš defenzívní hra většiny mužstev, vy hrajete na tři útočníky, hodně týmů praktikovalo hru na jednoho...
Nedá se říct, že by se hrálo vysloveně defenzívně. Prosadily se týmy, které mají svoji hru vyrovnanou dopředu i dozadu. Určitě je posun dopředu i v tom, že na posledním mistrovství Evropy vyhráli Řekové s vysloveně defenzívní taktikou. Teď byly například v semifinále týmy, které sice hrály velmi dobře zezadu, ale nelze říct, že vysloveně defenzívně. Nikdo tam žádného zanďoura nehrál.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..