Švédové porazili Rusko 6:2 a vyhráli LG Hockey Games

STOCKHOLM

Hokejisté Švédska už po svém druhém utkání na domácích LG Hockey Games ve Stockholmu slaví triumf. Díky vítězství 6:2 nad Ruskem mají hráči Tří korunek plný počet šesti bodů a nemohou být v nedělním programu předstiženi. Svěřenci Bengta-Akeho Gustafssona si zároveň zajistili účast ve finále Euro Hockey Tour právě proti sborné, suverénovi série.

Čeští hokejisté tak budou bojovat 19. a 21. dubna o třetí místo v EHT s Finskem. V neděli ve Stockholmu mohou skončit druzí, pokud neprohrají s Ruskem.

Švédům se vydařil vstup do utkání. Už v třetí minutě otevřel skóre obránce Johansson, jemuž asistoval oslavenec Jörgen Jönsson. Dnes totiž vyrovnal 272. startem v reprezentaci švédský rekord Jonase Bergqvista. V osmé minutě se radovali diváci v hale Globen znovu, když přesilovou hru využil Thörnberg.

V 23. minutě dokonce v oslabení zvýšila na 3:0 hvězda stockholmského Djurgaardenu Bremberg, ale Rusové rychle vykřesali naději. V 27. minutě totiž překonal Gistedta poprvé Kuljomin a za 72 sekund ještě Ščastlivyj. V 46. minutě ale během 50 vteřin rozhodli definitivně v přesilovce Fernholm a Davidsson. V 55. minutě ještě skóroval znovu v oslabení Martensson. Rusové tak až v jedenáctém utkání v EHT v této sezoně vyšli bodově naprázdno.

Švédsko - Rusko 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 3. M. Johansson (J. Jönsson, Hannula), 8. Thönberg (Martensson, Emvall), 23. Bremberg (Davidsson, Tärnström), 46. Fernholm (J. Jönsson, M. Johansson), 46. Davidsson (Bremberg, Hörnqvist), 55. Martensson (K. Jönsson) - 27. Kuljomin (Koňkov, Kondratěv), 29. Ščastlivyj (But, Koňkov). Rozhodčí: Minář (ČR) - Karlberg, Takula (oba Švéd.). Vyloučení: 10:8, navíc Fernholm (oba Švéd.). Využití: 2:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 12.125.
Švédsko: Gistedt - Sandström, Hallberg, K. Jönsson, Lindgren, M. Johansson, Fernholm, Akerman, Tärnström - Thörnberg, Martensson, Emvall - Hannula, J. Jönsson, Ölvestad - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Martensson, Bäckström, Emvall - Warg, Wallin, Berglund. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Rusko: Barulin - Bělov, Grebeškov, D. Bykov, Kolcov, I. Nikulin, Kornějev, Vorobjov , Kondratěv - Antipov, Ščastlivyj, But - Mirnov, Kurjanov, Mozjakin - Volkov, Kajgorodov, Simakov - Kuljomin, Něprjajev, Koňkov. Trenér: Vjačeslav Bykov.