Rubriky:

Hokej

Hokejové spory až u prezidenta

4. prosince 2003 20:09 - PRAHA

Také prezident republiky Václav Klaus se už zajímal o spor hokejového svazu s firmou Teleaxis a potíže s televizními přenosy z hokejového šampionátu v příštím roce. Při čtvrteční audienci na Pražském hradě mu krizovou situaci popisoval i svazový šéf Karel Gut.

"Nebylo to ovšem žádné pozvání na kobereček, jak jsem se také někde dočetl. Naše schůzka byla již déle plánovaná," vypíchl předseda Českého svazu ledního hokeje, jehož potěšilo, že prezident přijal nad šampionátem záštitu.

Zástupci svazu nejdříve prezidentovi předali červený dres se jmenovkou a číslem jedna a zasmáli se do fotoaparátů. Pak už se odebrali k jednání, jež se nakonec protáhlo na třičtvrtě hodiny. Hlavu státu nejvíce zajímaly problémy, které ohrožují přípravy hokejového mistrovství. "Zejména potíže ohledně přenosů České televize," prozradil Gut a hned nastínil řešení.

"Ideální by bylo, kdyby se sešli generální ředitelé Sazky a České televize. My jako svaz musíme zajistit prostory pro přenosy, ale nikde není psáno, jestli za peníze nebo zdarma. Myslím si však, že šéfredaktor sportu ČT Otakar Černý přehání. Strašit lidi, že přenosy nebudou, se nemá," čílil se Gut, ale přiznal, že žádný krizový plán svazu ohledně přenosů neexistuje.

Černý se na Guta zlobí

Právě šéf sportu ČT Černý schůzku nejvyšších představitelů Sazky a ČT uvítá, ale Gutovým vyjádřením tvrdě oponuje. "Pan Gut lže, kudy chodí. Sám mi volal, proč napadám starce ,a že je proti šéfovi Sazky Aleši Hušákovi bezmocný," popisoval rozhovor se svazovým šéfem. "Prý také požádá předsedu IIHF Fasela, aby za něj věc řešil. Gut se prostě bojí," dodal rozčileně Černý.

Na problémy se zajištěním přenosů se také Guta již švýcarský diplomat dotazoval. Fasel byl v Praze kvůli MS několikrát, ale zatím jenom v nedostavěné Sazka Aréně krájel slavnostní dorty a chrlil superlativy na halu.

"Jediným partnerem v souvislosti s konáním mistrovství světa je pro nás Český svaz ledního hokeje," poskytl ČTK oficiální vyjádření IIHF její mluvčí Szymon Szemberg "Ze smlouvy vyplývá jeho pořadatelská povinnost kompletně zajistit arénu pro účely šampionátu," tvrdí zástupce IIHF.

Nájem míst neobvyklý

Sazka údajně měla za rozmístění kamer a přenosových vozů v prostorách Arény po České televizi až sto milionů korun, což ovšem představitelé loterijní společnosti popírají. "Jsou to spekulace. Pronájem za nějaké peníze bude, ale částka, která byla zmiňována, je zcela mylná. A nikdy žádné oficiální jednání na toto téma neproběhlo," vyjádřil se ředitel propagace Sazky Josef Prouza.

Platit za nájem míst pro kamery v hale, která hostí zápasy hokejového mistrovství světa, je ovšem krajně nezvyklé. Nedělo se to při MS v Petrohradě v roce 2000, ani o rok později v Hannoveru.

Problémy s Kovarčíkem

Velkým problémem hokejového svazu je ale i spor s Telaxisem. Gut po schůzce s prezidentem popřel, že by na Klausovi bylo znát, že se šéfem firmy Kovarčíkem je starý známý a má s ním nadstandardní vztahy.

"Sešel jsem se s majitelem Teleaxisu asi pětkrát a on vždy říká, že zajistí peníze a souhlasí s naším řešením. Každý jeho následný písemný návrh však vypadá jinak. Když řekl, že pokud neprodloužíme smlouvu, nedá nám peníze, zdálo se mi to už příliš silné," uvedl svazový předseda.

Právě šéf Teleaxisu Kovarčík o Gutovi ve středu prohlásil, že je na hokejovém svazu starým mužem ve vleku Kusého, Koželuha či Urbana. "Přál bych mu, aby v mých letech vypadal stejně," dodal rozšafně Gut, který se nedomnívá, že by spor s Telaxisem ohrožoval konání šampionátu.

"Dostalo nás to do finančních potíží, to ano, ale my jsme schopni je řešit," domnívá se Gut. Jak, to šestasedmdesátiletý svazový šéf po hradní audienci nedodal.

Michal Osoba, Marek Burkert, Právo

Zrušit


Výsledkový mix:

Extraliga ledního hokeje
23.1.2018 11. kolo Liberec - Jihlava Liberec - Jihlava Odloženo
NHL
Dnes Minnesota - Edmonton Minnesota - Edmonton 2:3
Včera Vancouver - San Jose Vancouver - San Jose 4:3 pp
Včera Detroit - Toronto Detroit - Toronto 3:1
Včera NY Rangers - Los Angeles NY Rangers - Los Angeles 4:2
Včera New Jersey - Dallas New Jersey - Dallas 5:2
Včera Buffalo - Carolina Buffalo - Carolina 4:5 pp
15.12.2017 Las Vegas - Pittsburgh Las Vegas - Pittsburgh 2:1
15.12.2017 Edmonton - Nashville Edmonton - Nashville 0:4
15.12.2017 Colorado - Florida Colorado - Florida 2:1
15.12.2017 Calgary - San Jose Calgary - San Jose 2:3
15.12.2017 Arizona - Tampa Bay Arizona - Tampa Bay 1:4
15.12.2017 Winnipeg - Chicago Winnipeg - Chicago 1:5
15.12.2017 St. Louis - Anaheim St. Louis - Anaheim 1:3
15.12.2017 Minnesota - Toronto Minnesota - Toronto 2:0
dnes 02:00 Arizona - Pittsburgh Arizona - Pittsburgh
dnes 02:00 Carolina - Columbus Carolina - Columbus
dnes 02:00 Washington - Anaheim Washington - Anaheim
dnes 03:00 Colorado - Tampa Bay Colorado - Tampa Bay
dnes 04:00 Calgary - Nashville Calgary - Nashville
zítra 00:05 Winnipeg - St. Louis Winnipeg - St. Louis
zítra 01:00 Chicago - Minnesota Chicago - Minnesota
zítra 02:00 Vancouver - Calgary Vancouver - Calgary
zítra 02:00 Las Vegas - Florida Las Vegas - Florida