Slavia před rekordní návštěvou ovládla i druhé pražské derby, vyhrála 3:2

46. Vondrka 1:2
49. Havel 1:3
53. Langhammer 2:3

18. října 2009 20:36 - PRAHA

I druhé pražské hokejové derby se stalo kořistí Slavie. Svěřenci Vladimíra Růžičky o svém triumfu 3:2 rozhodli v třetí třetině, kdy se za nerozhodného stavu nejprve trefil v oslabení Vondrka, aby pak při hře v přesilovce přidal vítězný gól Havel. Spartě se pak povedlo už jen snížit. Utkání sledovalo 11 551 diváků, největší návštěva letošní sezóny.

Jan Handrejch, Právo

Úvodní minuty nabídly opatrný hokej, rekordní návštěva sezóny čekala na vážnější šanci až do dvanácté minuty, kdy si od pravého mantinelu vyjel Podlešák a jeho střelu zastavila až tyč. O minutu později se vytáhl i hostující gólman Neruda, který zlikvidoval Hlinkův pokus zblízka. Sparta v těchto minutách diktovala tempo hry, zatímco hosté se do útočného pásma dostávali jen sporadicky.

V závěru první části se Slavia přeci jen probudila, zasadil se o to zejména Červenka. Ten se za brankou povedenou kličkou zbavil hned dua soupeřů, povyjel si před Cháberu, aby následně sparťanského gólmana trefil. Ještě nadějnější možnost k úvodní brance prováhal Hruška, který se na Cháberu řítil z pravého křídla, střelou příklepem ovšem gólmana jen nastřelil.

Ve druhé třetiny se konečně začal hrát hokej nahoru dolů. A po šesti minutách šla Slavia do vedení. Beránek našel milimetrově přesným pasem Žižku, kterému stačilo jen nastavit hokejku. Po chvilce mohli jít sešívaní do dvougólového vedení, Růžičkovi ale v samostatném nájezdu poskočil puk a mezeru mezi Cháberovými betony netrefil.

Slavia udeřila v oslabení i přesilovce

A tak udeřilo na druhé straně. Při přesilové hře napřáhl na modré Vykoukal a na Gulašiho šikovnou teč Neruda nestačil zareagovat. Hned poté upaloval sám na branku Netík, Neruda se ale blýskl rychlým mávnutím lapačky. Svému brankáři děkovala Slavia i v 32. minutě, kdy se stačil bleskově přesunout k zakončujícímu Koreisovi a udržel tak vyrovnaný stav.

Po pár minutách hry ve třetí části putoval na trestnou lavici slávistický Hruška a domácí měli dobrou příležitost k obratu. Jenže jeden z jejich obránců chyboval na modré a protiútok dvou na jednoho zakončil po pasu Červenky do odkryté klece Vondrka. A za necelé tři minuty už Slavia vedla 3:1. Při přesilovce našel Kadlec Havla, který kotouč usměrnil za bezmocného Cháberu.

V oslabení mohla Slavia udeřit znovu v 51. minutě. Kadlecovo vyhození dopadlo přímo na hůl Červenky, ten ale tváří v tvář Cháberovi, přestřelil. Naděje Spartě svitla o dvě minuty později, Tonovu nahrávku zpoza klece napálil pod horní tyč Langhammer. Pak stáli při Slavii všichni svatí. Výborný se povedenou kličkou zbavil i brankáře Nerudy, z těžkého úhlu ale už nedokázal zakončit.

Na posledních dvacet vteřin hry odvolal trenér Hynek z branky Cháberu, ani hra v šesti hráčích v poli ale Spartě vyrovnání nepřinesla.

HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 28. Gulaši (Vykoukal, Netík), 53. Langhammer (Ton, Netík) - 26. Žižka (Beránek), 46. Vondrka (Červenka), 49. Havel (Kadlec, Červenka). Rozhodčí: Šindler, Šír - Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11 551.
Sparta: Chábera - Vykoukal, Gulaši, J. Mrázek, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - Ton, Broš, Hromas - D. Výborný, Hlinka, Netík - Látal, Langhammer, Ručinský - Hrdel, Koreis, Podlešák. Trenéři: Hynek, F. Výborný a Dušek.

Slavia: Neruda - Kadlec, Vašíček, Roth, Kolařík, Drtina, Žižka, Sloboda, Špelda - D. Hruška, Beránek, Doležal - Havel, Červenka, Sklenář - Branda, V. Růžička ml., Vondrka - Endál, Jelínek, M. Čermák. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.