Slavia začala cestu za obhajobou výhrou ve Zlíně

ZLÍN

Do finálové série české hokejové extraligy vkročili lépe hokejisté Slavie Praha. Obhájci titulu vyhráli ve Zlíně 3:2 v prodloužení, když rozhodující branku vstřelil v třetí minutě nastaveného času obránce Jan Novák. Slavie se ujala vedení v sérii 1:0, finále pokračuje dalším zápasem v pátek znovu ve Zlíně.

Gólem po 123 vteřinách prodloužení si zajistili slávisté na zlínském ledě vítězství, které pro ně znamená první krok za obhajobou titulu. "Zápas byl hodně vyrovnaný, aktivita se přelévala na obě strany, v nastavení ale domácí udělali chybu a zaplatili za ní," tvrdil asistent kouče Pražanů Jiří Kalous.

První gól potvrdilo video

Brankář Murín si stihl jen jednou sáhnout na puk, než přišel první gólový úder hostí. Tomica vystřelil a Krátoška se dostal k pohotové dorážce. Video potvrdilo platnost slávistického vedení. Pražané v úvodu překypovali ofenzivní silou a mohli litovat, že minul odkrytou část Murínovy svatyně.

Hokejisté Hamé do poloviny úvodního dějství hledali herní rytmus, na nohy je postavilo až vyrovnání. Akce začala u Lešky, jehož střelu Franěk pouze vyrazil před J. Dlouhého. I ránu zlínského obránce ještě gólman hostí s vypětím sil kryl, ale to už se v rozevřené obraně hostí dostal k puku znovu Leška a snadno trefil prázdnou branku.

.:HVĚZDA ZÁPASU:
Jan Novák: slávistický bek potvrdil, že se mu proti Zlínu daří a k dosavadním pěti bodům ve vzájemných zápasech přidal rozhodující branku v prodloužení.

Slavia však neslevila z agresivního stylu a v závěru první části promarnila dvě dobré možnosti. Antošovu střelu zastavil Murínův beton, R. Dlouhý neuměl potrestat chybnou rozehrávku svého zlínského jmenovce.

Domácí postupně zlepšili bruslení, víc se soustředili na bránění už ve středním pásmu a rychlejší přístup k puku jim nabízel i útočné příležitosti. Hamrlík a Leška však ze slibných střeleckých pozic nic nevytěžili. Beznadějně vyprodané hlediště, kam většina diváků usedla se žlutými šálami na krku, rozjásal až Weissmann, jenž po Jenáčkově přihrávce přesnou trefou pod horní tyčku zakončil bleskové přečíslení.

Fraňka zachránila tyčka

Zlínské mužstvo sice hlídalo těsný náskok, neslevilo ale z aktivity a dokázalo i svírat protivníka v útočném pásmu. Domácí především častěji stříleli a zvýraznit převahu jim pomohly i dvě přesilovky. Největší šancí při nich byla Hamrlíkova střela, tečovaná u branky číhajícím Záhorovským, takže Fraňka od maléru zachránila jen tyčka.

Gólman Slavie byl v té chvíli daleko zaměstnanější než jeho protějšek, ve druhé části si připsal 16 zásahů. Jeho spoluhráči před brankou Hamé naráželi na defenzivně vzorně připraveného soupeře.

Naštvaný Bokroš

V závěru se však domácí stáhli dozadu až moc, hráči mistra tak mohli snadněji nabruslit před Murína a šest minut před koncem vyrvali Zlínu výhru, když Graňák odvážně zavezl puk a Tomica byl připraven pohotově zakončit. "Bylo chybou, že jsme nechali slávistického obránce projet celým kluzištěm," štvalo trenéra Hamé Ernesta Bokroše.

Taktovku najednou převzali hosté, Beránek, Sup ani Krátoška však vítěznou trefu nedali, a tak se prodlužovalo. Zlín však špatně střídal a za teprve druhé provinění proti pravidlům za celý zápas draze zaplatil. Slávisté sehráli přesilovku podle nacvičeného signálu zakončeného Novákovou dělovkou od modré. "Porážka moc mrzí, hráči nedodrželi pravidlo, jak naskakovat na led," řekl Bokroš.

Zlín - Slavia 2:3P (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 11. Leška (J. Dlouhý), 29. E. Weissmann (Jenáček) - 3. Krátoška (Tomica), 54. Tomica (Graňák), 63. J. Novák (Kadlec, Beránek). Rozhodčí: Šindler, Homola - Pešek, Šátava. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 7650 (vyprodáno).
Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, J. Dlouhý, D. Nosek, Zubíček - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, M. Hlinka, Kapusta - Okál, Vlach, Záhorovský - E. Weissmann, Mokrejš, Jenáček. Trenéři: Bokroš, Stuchlík.
Slavia Praha: Franěk - Kadlec, D. Pojkar, J. Novák, Kolařík, Houdek, Kučera, Kuntoš, Graňák - Klepiš, Beránek, Antoš - D. Hruška, P. Martinec, Sup - Vondrka, M. Kopecký, R. Dlouhý - Ivan, Krátoška, Tomica. Trenéři: Růžička, O. Weissmann, Kalous.
Stav série: 0:1. Další zápas: 1. dubna ve Zlíně