Jágrova nájezdová kletba pravých tyček? Omyl! Po čtyřicítce zvládají chlapi všechno

V hokejové extralize aktuálně není větších hvězd. Kladenská útočná formace Jágr, Plekanec, Tlustý nejenže z titulu hlavních posil ze zámoří vyprodává tuzemské stadióny, své kvality však hlavně ukazuje na ledě: celý trojlístek figuruje v elitní desítce kanadského bodování Tipsport extraligy. Jaromír Jágr v neděli vylepšil své střelecké statistiky i proto, že v Českých Budějovicích uspěl v trestném střílení. Tedy disciplíně, která nepatřila k jeho nejsilnějším...

Stačí vzpomenout na dva momenty z historie českého hokeje. Na olympijských hrách v roce 1998 v Naganu vyjížděl v semifinále s Kanadou k nájezdu jako čtvrtý a pokud by skóroval, poslal by Hlinkův tým do finále. Jágr proti Patricku Royovi ale trefil jen pravou tyč. Protože však následný nájezd Kanaďan Shanahan neproměnil, český celek do finále proklouzl a celý turnaj následně vyhrál.

Druhé památné Jágrovo zaváhání z nájezdu přišlo v roce 2004. Česká reprezentace tehdy hrála čtvrtfinále domácího mistrovství světa se Spojenými státy a stav i po prodloužení zůstával 2:2. Ve třetí sérii nájezdů se rozjel k exekuci Jágr, znovu jej však zastavila pravá tyč. V poslední sérii pak rozhodl Američan Roach a Češi se s domácím šampionátem loučili až nečekaně brzy.

Česká „68" se i proto v posledních sezónách k exekuci nájezdů příliš neměla, ačkoli tuto dovednostní disciplínu v tréninku často pilovala. Zvláště v NHL v dresu Philadelphie však dávala v zápasech šanci svým spoluhráčům.

V tréninku se mu nájezdy daří

V Českých Budějovicích však byla nejzářivější hvězda kladenského celku v 50. minutě při úniku domácím obráncem Frühaufem zastavena nedovoleně, načež rozhodčí nařídili trestné střílení. K němu se dle pravidel musel postavit sám faulovaný. Jágrovi to však příliš nevadilo. „Nájezdy se mi v tréninku docela daří," říká čtyřicetiletý kladenský útočník, ale jedním dechem dodává. „Teď to ale byla vyloženě náhoda, protože led nebyl moc dobrý. Asi to bylo tím, že přišlo hodně lidí," tušil kladenský útočník po překonání gólmana Kantora.

Jágr v duelu 7. kola na ledě Českých Budějovic zaznamenal dva góly, když si vedle proměněného nájezdu nejprve ve 24. minutě vybruslil zpoza brány a prostřelením brankáře Sáblíka zvyšoval na 2:0.

Během šesti kol tak posbíral dvanáct kanadských bodů a v tabulce produktivity soutěže je už pátý.