Kladno pod taktovkou Jágra rozdrtilo Chomutov, Hemský se blýskl hattrickem proti Slavii

Šest zápasů nabídl nedělní program hokejové Tipsport extraligy před první reprezentační pauzou letošní sezóny. Beze změny zůstává čelo tabulky: lídr z Plzně deklasoval doma Vítkovice a druhé Kladno rozdrtilo na svém ledě Chomutov. Nálepky nejhoršího týmu extraligy se po debaklu v Třinci nezbavila Sparta, předposlední Liberec navíc po změně trenéra vyhrál na ledě Zlína.

Plzeň nastoupila na Vítkovice s chutí a gólman Málek se měl co ohánět. Před první přestávkou a hned po ní mohla určit vývoj utkání dvě trestná střílení, plzeňský Kovář, ani vítkovický Klimek ale skóre zápasu neotevřeli. Čestné úlohy se ujal až v 25. minutě Balej, po jehož trefě se pasovali do role střelců již jen domácí borci. Dvě branky přidal Gulaš, jednu Kovář a fanoušky vyvolávaného "bůra" zajistil v 60. minutě Vlasák. Plzeň, jejíž zámořská posila Tuukka Rask si připsala první extraligovou nulu, tak před reprezentační pauzou udržela pětibodový náskok, Vítkovice zůstaly za branami elitní desítky.

Další efektní jízdu předvedli kladenští Rytíři v domácím duelu s Chomutovem. A jak jinak, než pod taktovkou Jaromíra Jágra, který se blýskl čtyřmi kanadskými body: jeden gól sám vstřelil a ve třech dalších měl prsty. Dva góly zaznamenal Tomáš Plekanec, na druhý hattrick v řadě ale nedosáhl, přestože jej spoluhráči často vybízeli ke skórování. Rytíři za padesát minut nasázeli soupeři sedm gólů, hosté zareagovali až v posledních dvou minutách, kdy debakl zmírnili Hromas s Kraftem. Pikantní byl souboj pro kladenského odchovance Michaela Frolíka, jehož start na ledě mateřského klubu schválili fanoušci hlasováním na Facebooku.

Liberec se oklepal z debaklu

Sparta na ledě Třince nedokázala navázat na páteční výhru nad Českými Budějovicemi a po celé utkání hrála i vinou deseti oslabení druhé housle. Pohodlný dvoubrankový náskok domácích sice v polovině utkání narušil třetím gólem v sezóně Hlinka, ještě do druhé pauzy ale opět vrátil bezpečný náskok Ocelářů Orsava a ve třetí třetině přidali další branky Varaďa, Bonk a Hrabal. Sparta tak zůstává poslední a Třinec v tabulce přeskočil Zlín a je třetí před brněnskou Kometou, která má stejný počet bodů a zápas 19. kola k dobru.

Liberec po odvolání kouče Mariana Jelínka vedl ve Zlíně asistent Filip Pešán a Bílí Tygři dali zapomenout na páteční ostudu s Plzní. Góly začaly na stadiónu Luďka Čajky padat až ve druhé třetině a větší radost měli hosté, kteří rozvlnili síť hned třikrát, za domácí kontroval jen Ondráček. Liberec navíc ve třetí třetině přidal další dvě branky a v tabulce přepustil předposlední místo Karlovým Varům.

Karlovarští se narozdíl od Liberce po propuštění trenérské dvojice Kýhos, Pešout nechytili a  pod vedením kouče Mlejnka a asistenta Kverky neuspěli v podkrušnohorském derby na ledě Litvínova. Na vedoucí gól Lukeše ještě dokázal odpovědět Zaťovič, domácí ale poté vstřelili další čtyři branky v řadě a porážku 2:5 mírnil jen druhou trefou v zápase Zaťovič. Energie tak spadla na třináctou příčku tabulky a na poslední Spartu má tříbodový náskok, Litvínov je šestý.

Chemici mají stejně bodů jako sedmá Slavia, které se nepodařilo na ledě Pardubic navázat na dvě předešlá vítězství a prohrála 2:5. Východočeši položili základ úspěchu už v první třetině, kdy vstřelili Pražanům tři branky. Hattrickem se proti týmu trenéra Vladimíra Růžičky blýskl Aleš Hemský, jediným střelcem Slavie byl Petr Jelínek.

Sedmý zápas 19. kola České Budějovice - Kometa Brno se hraje 22. ledna 2013. Celý příští týden extraliga pauzíruje s ohledem na turnaj Karjala ve Finsku a pokračovat bude netradičně v pondělí 12. listopadu předehrávkou 21. kola Třinec - Kladno.

Hokejová extraliga - 19. kolo
Třinec - Sparta Praha 6:1on-line
Branky: 6. Zíb, 20. Peterek, 38. Orsava, 45. Varaďa, 49. Bonk, 60. Hrabal - 32. Hlinka.
Zlín - Liberec 1:5on-line
Branky: 29. Ondráček - 25. Dušek, 34. Nedvěd, 37. Čakajík, 46. Fillipi, 58. Čutta.
Plzeň - Vítkovice 5:0on-line
Branky: 25. Balej, 38. a 44. Gulaš, 50. Kovář, 60. Vlasák.
Kladno - Chomutov 7:2on-line
Branky: 11. Patera, 19. Plekanec, 33. Černošek, 35. Plekanec, 40. Jágr, 41. Tlustý, 50. Bicek - 58. Hromas, 60. Kraft.
Litvínov - Karlovy Vary 5:2on-line
Branky: 7. a 26. Lukeš, 35. Trávníček, 37. Posmyk, 43. Hanzl - 23. a 46. Zaťovič.
Pardubice - Slavia Praha 5:2on-line
Branky: 13. Somík, 15., 18. a 41. Hemský, 56. Buchtele - 24. Jelínek, 47. Jelínek.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.