Rubriky:

Tipsport extraliga

Neskandovali jsme "opice", ale "opilče", hájí se fanoušci obvinění z rasistických pokřiků na Simmondse

14. listopadu 2012 14:25 - Chomutov

Okresní soud v Chomutově se začal zabývat rasistickými pokřiky osmi fanoušků, kteří při zápase 17. kola hokejové Tipsport extraligy mezi chomutovskými Piráty a Libercem uráželi podle obžaloby hostujícícho hráče tmavé pleti Wayna Simmondse. Všem hrozí za výtržnictví a hanobení rasy až tři roky vězení. Soudce stihl ve středu jen vyslechnout obžalované, další jednání odročil na 9. ledna 2013.

Zmiňovaný duel se odehrál 28. října. Na konci třetí třetiny se strhla rvačka poblíž branky Bílých Tygrů, jejímž účastníkem byl i Simmonds. Ten si za své chování a souboj s domácím Miroslavem Zálešákem vysloužil od fanoušků nespokojené reakce, podle obžaloby i rasistické urážky.

Část obžalovaných se k pokřikům přiznala, jiní křičení některých popírají. Ti, kteří pokřikování přiznali, ovšem tvrdí, že ani "opice" ani "hu hu hu" nebylo namířené proti jedinému hráči tmavé pleti v české hokejové extralize. Podle jejich výpovědí je "hu hu hu" běžný způsob, jak reagovat na přesilovku soupeře nebo nesouhlas s rozhodčím. Podobně jako oni podle jejich výpovědí křičely stovky fanoušků v kotli.

Někteří dokonce tvrdí, že místo "opice" slyšeli skandovat "opilče". To mělo údajně souvislost s libereckým brankářem Ondřejem Pavelcem, který v květnu způsobil nehodu pod vlivem alkoholu.

Obžalovaným fanouškům hrozí až tři roky vězení

Kromě těchto pokřiků se na stadiónu prý ozývalo také volání jména organizace Ku-Klux-Klan, která vznikla v USA koncem 19. století a útočila na tamní obyvatele tmavé pleti, nebo volání "Mrtvola cikána plave po vodě a to patří k přírodě". Ani tento výrok podle obžalovaných není rasistický a volá se často na rozhodčí. Stejné heslo ale skandovali i příslušníci extrémní pravice na demonstraci v litvínovské části Janov.

Část z obžalovaných je součástí fanouškovské skupiny Černé komando, že by název skupiny měl rasistický podtext, ale shodně vyloučili. Prý jen chodí fandit na hokej a do hospody, nejvýše připravují choreografie nebo vymýšlejí nové pokřiky. Společně nosí černé mikiny a černé šály s nápisem Černé komando.

Soudce Petr Vaněk ve středu připomněl, že za výtržnictví a hanobení rasy či národa by mohly osmi obžalovaným hrozit až tři roky vězení. Dodal ale, že v tomto případě k nim vzhledem k okolnostem nejspíš nepřistoupí. Jednoho z obžalovaných se soudce ptal také na to, zda ohledně své výpovědi vyhrožoval jedné z předvolaných svědkyň, ten to ale popřel.

Policie ještě v den zápasu začala případ vyšetřovat. Chomutovský klub chování svých fanoušků odsoudil a na svém webu zveřejnil jména pěti osob, kterým zakázal vstup na stadión. Případem se zabýval i hokejový svaz a nováček nejvyšší soutěže od něj dostal pokutu 30 tisíc korun.

jsv, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..