Vítkovice opět vyhrály, Spartě hrozí vyřazení

Velice nepříjemnou situaci řeší hokejisté Sparty. Druhý celek základní části prohrál obě utkání ve Vítkovicích a před pátým duelem v T-Mobile Areně je jedinou prohru od vyřazení. Góly Vítkovic stříleli Černošek, Peterek a Varaďa, za Spartu snižovali Marek a Hlaváč. Série může skončit už v sobotu, kdy se v Praze hraje páté utkání.

Domácí postrádali Romana Šimíčka, který náhle onemocněl. Naopak už byl k dispozici Václav Varaďa, jenž si odseděl jednozápasový trest za faul na Netíka. Velice dobrý start do utkání měli domácí hokejisté. Obránce Marek Černošek naznačil už ve 4. minutě střelu na vyrážečku a vzápětí propálil Břízovy betony.

Vítkovice byly i nadále aktivnější, zvýšit mohl v přesilovce Radek Procházka nebo v 10. minutě Filip Turek. Ten se natlačil před Břízu, brankář Sparty měl ale včas betony na ledě.

Domácí měli v prvním dějství převahu, Sparta se příliš nedostávala do hry. Pražany nahozené puky v klidu sbírali beci Vítkovic.

Pojistku přidal Peterek

Do hry se Sparta mohla dostat v početní výhodě v úvodu druhé třetiny, Marek svojí střelou cestu za Pincova záda nenašel. Hra ztratila švih z první třetiny, šancí ubylo.

Sparta se snažila o vyrovnání, nepříznivé skóre ji k tomu nutilo. Ve 36. minutě si najel do šance Richter, jehož švih lapil pozorný Pinc.

Pojistku domácího vedení zařídil ve 39. minutě zkušený Jan Peterek. Melichar k němu nešťastně vyhodil puk, ten zachoval klidnou hlavu a přesným švihem zvýšil.

Marek dostal Spartu do hry

Do hry vrátil Spartu Jan Marek. Obránce Vítkovic Radek Philipp nepříliš šikovně sklepl kotouč pod nohy Marka a kanonýr Sparty snížil. Sparty bylo najednou plné hřiště, Moravané byli jako opaření. Trenér Vladimír Vůjtek si raději vzal oddychový čas, po kterém se jeho svěřenci vzpamatovali.

Přesto mohl srovnat ve 47. Eiselt, výborným zákrokem se prezentoval Pinc. Sparta byla i nadále v náporu, Vítkovice bránily těsné vedení. Petr Ton v 50. minutě trefil z brejku tyč.

V 57. minutě chybovala obranná dvojice Řezníček - Dobroň a Varaďa v přesilovce přidal uklidňující třetí gól. Téměř vzápětí ale Hlaváč snížil po pěkné přihrávce Výborného. To bylo ale ze strany Sparty vše, domácí v dramatické koncovce vedení udrželi.

Vladimír Vůjtek (Vítkovice): "Dvě třetiny jsme kontrolovali hru a vypadalo to, že utkání dovedeme do vítězného konce, ale všechno změnil rychlý gól Sparty v poslední části. Soupeř pak přes nás procházel, jak chtěl, a utkání se změnilo v souboj hráčů Sparty s brankářem Pincem. Pokusili jsme se druhou stranu rozhodit oddechovým časem, ale po dvou minutách to bylo tam, kde předtím. Nás naštěstí znovu moc podržel Pinc. V závěru jsme do toho dali všechno. Přesto jsme třetí třetinu psychicky úplně nezvládli."

Marian Jelínek (Sparta): "Výhra Vítkovic je zcela zasloužená, dvě třetiny byly jednoznačně lepší. Nebudeme zatím dělat žádnou analýzu, teprve si to v klidu rozebereme. Ale stav série je spravedlivý, my v ní odehráli tři, možná čtyři třetiny a to je zoufale málo. Tak, jak to předvádíme my, se zápasy play off hrát nedají."

Vítkovice - Sparta Praha 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 4. Černošek (Varaďa, Vůjtek), 39. Peterek (Hulva, Tomášek), 57. Varaďa (Kubina) - 42. Marek (Chabada), 57. Hlaváč (D. Výborný). Rozhodčí: Bolina, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 9018.
Vítkovice: Pinc - Kubina, Philipp, Seman, Mojžíš, Černošek, Hudec - Vůjtek ml., J. Štefanka, Varaďa - Irgl, R. Procházka, P. Hubáček - I. Padělek, Burger, Turek - Peterek, Hulva, Tomášek. Trenéři: Vůjtek st., Holaň.
Sparta: Bříza - Majeský, Melichar, Richter, Jan Hanzlík, Dobroň, Řezníček, Schnábel - Havlát, Nedvěd, Chabada - Olesz, D. Výborný, Hlaváč - Ton, Marek, Sivek - Netík, Kašpařík, Eiselt. Trenéři: Lener, Gudas, Jelínek.
Stav série: 3:1.