Zlín dokonal obrat, díky přesilovkám je ve finále

Hokejisté Hamé Zlín dokonali obrat v semifinálové sérii a po výhře 4:1 v rozhodujícím sedmém utkání nad Vítkovicemi postoupili do finále. Vítkovice vedly v sérii už 3:1 a v pátém duelu ve Zlíně měly náskok 2:0. Pak ale úřadující mistr nastartoval obrat a třikrát v řadě dokázal zvítězit. Finále startuje v úterý ve Zlíně a soupeřem Hamé budou Pardubice.

První vážnější šanci měl v početní výhodě při vyloučení Václava Varadi ve 2. minutě domácí kanonýr Jaroslav Balaštík, skvělým zákrokem zachránil Marek Pinc. Zlín přesilovka nastartovala, na menším domácím hřišti si dobrým napadáním a pohybem vytvářel šance.

Kdo vyhraje finále hokejového play-off?
Hlasujte v anketě na konci článku!

Po dvou šancích Petra Čajánka přišla zajímavá situace. Hlavní rozhodčí nařídili trestné střílení za hozenou hůl Varadi. Na nájezd šel do branky místo Pince Michal Mařík, pro kterého to byla premiéra v letošním play-off. Mařík pověstný nájezd obloukem Martina Hamrlíka fantasticky vychytal lapačkou.

Vítkovice zahrozily technickou akcí obrovitého beka Malíka a po nebezpečném nahození dalšího obránce Černoška. I s ním si poradil brankář Zlína Igor Murín. Gólem do šatny mohl poslat hosty do vedení Hubáček, trefil ale jen ležícího Murína.

Čajánek srovnal gólem do šatny

Po změně stran měli první šanci opět domácí, rychlý švih nejlepšího ligového kanonýra Balaštíka zlikvidoval efektním semaforem brankář Pinc. Ve 27. minutě dostal puk za Pincova záda v signalizované výhodě Erat, pomohl si ale úmyslně nohou a skóre se neměnilo.

Oslabení Vítkovice přestály a po návratu potrestaného hráče udeřily. Varaďa vyřešil situaci 1 na 1 zasekávačkou a následnou střelou švihem, která našla mezírku mezi betony Murína, poslal hosty do vedení. O chvíli později zlínští fanoušci bouřili. Podruhé v zápase přerušil sudí Milan Minář hru v situaci, kdy Pinc neměl kotouč pod kontrolou. Následná branka tedy opět nemohla být uznána.

V závěru druhé třetiny faulovali Kubina s Padělkem a domácí měli dvouminutovou výhodu přesilovky 5 na 3. Zlín soupeře svíral, jeho kombinacím ale chyběla střelba. Pak ale vzal zodpovědnost na sebe Petr Čajánek a z pravého kruhu přesným švihem vyrovnal. Do konce třetiny chybělo 17 sekund.

Vítkovice doplatily na nedisciplinovanost

Ve 45. minutě fauloval u mantinelu Hubáček a Zlín opět trestal. Erat vyjel před branku a zkušeně pod padajícím Pincem poslal Hamé do vedení. O tři minuty později v další přesilovce našel ideálně Okál před brankou Čajánka, který svým druhým gólem v zápase zvýšil na 3:1.

Ve snížení zabránila hostům v 51. minutě horní tyč Murínovy branky. Jak jinak než v přesilovce tečoval nahození Malíka obránce a puk zastavila až branková konstrukce.

Trenér Vítkovic Vladimír Vůjtek 110 sekund před koncem odvolal Pince. V poslední minutě ujel Čajánek a gólem do prázdné branky završil hattrick a rozpoutal na vyprodaném zlínském stadiónu postupové šílenství. První zápas finále sehraje Zlín v úterý na vlastním ledě proti Pardubicím.

Hamé Zlín - Vítkovice 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 40. Čajánek (Blaťák, M. Hamrlík), 46. M. Erat (Balaštík), 48. Čajánek (Okál, Veselý), 60. Čajánek (Veselý) - 30. Varaďa (Peterek, Kubina). Rozhodčí: Minář, Bolina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:7, navíc Peterek (Vítkovice) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 6830 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.
Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Zubíček, Vosátko, Galvas - Okál, Čajánek, Veselý - Balaštík, Mokrejš, M. Erat - Barinka, Kristek, Kováčik - Jenáček, M. Čech, Záhorovský. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Vítkovice: Pinc (5. - 5. Mařík) - Kubina, Philipp, Seman, Malík, Černošek, Hudec - Vůjtek, J. Štefanka, Varaďa - Peterek, Šimíček, Hubáček - I. Padělek, Burger, Turek. Trenéři: Vůjtek st. a Holaň.
Konečný stav série: 4:3.