Češi prohráli s USA, čeká je neporažené Rusko

RIGA

Euforie z vítězství nad Kanadou je tatam, české hokejisty vrátil tvrdě na zem úterní zápas mistrovství světa s Američany. Češi prohráli s týmem nepříliš známých hokejistů 1:3 a jejich sen o prvenství v osmifinálové skupině se rychle rozplynul. Do čtvrtfinále postupují až ze čtvrtého místa, ve čtvrtek odpoledne nastoupí proti Rusku.

Brzký začátek zápasu nepřilákal do Areny příliš velkou návštěvu a oba týmy začaly před poloprázdnými tribunami dost vlažně. Větší šance měli od začátku Američané, Hnilička musel likvidovat pokusy Cullena a Kessela z bezprostřední blízkosti. Českému týmu se krutě nedařila rozehrávka a Američané je často doslova mleli v obranném pásmu.

A vyplatilo se, ve 14. minutě potrestal další nedůraz před brankou Malone, jenž pohotově zasunul puk za českého gólmana. Série mizerných českých přihrávek pokračovala, Hnilička musel efektně zasáhnout před dotírajícím Meyerem. Sedmnáct vteřin před první přestávkou se Američané po zásluze dočkali další branky. Park vybojoval puk za brankou, přistrčil zprava najíždějícímu Cullenovi a ten bleskově našel mezírku mezi tyčí a betonem českého gólmana.

Obrovití obránci nic nedovolili

Druhou třetinu začali čeští hráči s elánem. Výborný se proháčkoval až před gólmana, ale jeho střela po ledě minula branku. Poté tvrdě pálil od modré Hejda, Prorok z dorážky mířil těsně nad branku. Snížení přišlo až v 28. minutě, kdy Michálek přes změť mnoha těl před sebou vyslal dalekonosnou střelu a puk po Hlaváčově teči proplachtil vedle připravené lapačky amerického gólmana.

V dalším průběhu před ním ještě dotírali Balaštík a Tenkrát, jenže obrovití obránci nedarovali českým útočníkům ani milimetr prostoru. Ze stejného důvodu vyšla naprázdno i přesilová hra při vyloučení Malona. Střely zdálky tentokrát brankáře Bacashihuu nezaskočily.

Další branka v české síti

Při vyloučení Hejdy na začátku třetí části vypíchl obránci Meyerovi puk Plekanec a šel sám na brankáře, Bacashihua včas nastavil levý beton. Naopak udeřilo na druhé straně, v 48. minutě ztratil puk Prorok, Američané jeli dva na jednoho a po přihrávce Malonea zakončoval Dustin Brown. Češi se nadechovali k náporu, ale pět minut před koncem jel sám na Hniličku Park. Český gólman jeho střelu vytěsnil lapačkou.

Česko - USA 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 28. Z. Michálek (M. Erat, Výborný) - 14. Malone, 20. Cullen (Park, Hilbert), 48. Brown (Malone). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Eglitis (Lot.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 7441.
Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - M. Erat, Výborný, Hlaváč - Prorok, Štefan, Bulis - Balaštík, J. Hlinka, Hubáček - Irgl, Plekanec, Tenkrát. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
USA: Bacashihua - Suter, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Orpik, Alberts - Malone, Kessel, Brown - O´Sullivan, Kesler, Stastny - Cullen, Park, Hilbert - Reasoner, Hall, Slater. Trenér: Mike Eaves.