Rubriky:

Kontinentální liga

Brankář Hašek podepsal roční smlouvu s moskevským Spartakem

7. června 2010 10:16 - MOSKVA

Hokejový brankář Dominik Hašek dnes podepsal roční smlouvu s moskevským Spartakem a bude chytat v Kontinentální lize. Pětačtyřicetiletý gólman letos vyhrál českou extraligu v dresu Pardubic, v jejichž dresu se vrátil k aktivní kariéře po roční pauze. Ruská média už získání olympijského šampiona z Nagana a dvojnásobného vítěze Stanleyova poháru s Detroitem označila s předstihem za "přestup roku".

 

Milan Syruček, ČTK

"Jsem moc rád v Rusku, v Moskvě a ve Spartaku, klubu s tak slavnou historií. Je to pro mne nová výzva," prohlásil Hašek anglicky poté, co se ruským novinářům omluvil, že si ještě netroufá hovořit jejich mateřštinou, ale v nejbližší době to napraví. "Na Českou republiku a fanoušky v Pardubicích budu vždy rád vzpomínat a budu rád, když mi budou držet palce ve Spartaku," dodal na dotaz ČTK.

Ještě dříve prezident klubu Vjačeslav Staršinov uvítal novou posilu i slovy, že slavný gólman pomůže moskevskému týmu po dlouhé pauze opět zaujmout místo na ligových "stupních vítězů", podobně jako v uplynulé sezoně Hašek pomohl k mistrovskému titulu svým Pardubicím. Český trenér Spartaku Miloš Říha odhadl brankářův podíl na úspěchu pardubického týmu na 70 procent.

Sám Hašek se podle svých slov s tlakem médií a velkým očekáváním fanoušků už naučil žít. "Hokej mě stále baví a je mi jedno, jestli je mi dvacet nebo čtyřicet. Cítím samozřejmě určité mrazení nebo nervozitu, ale na tom není nic špatného, to cítím před každou sezonou, ale to k hokeji patří. Strach nemám, moc se těším," uvedl. Svými výkony v rudobílém dresu moskevského klubu by si rád vysloužil i pozornost nového trenéra české reprezentace Aloise Hadamczika; titul mistra světa totiž v brankářově sbírce dosud chybí.

Český brankář Dominik Hašek odpovídá na otázky novinářům krátce poté, co podepsal smlouvu s moskevským Spartakem.Český brankář Dominik Hašek odpovídá na otázky novinářům krátce poté, co podepsal smlouvu s moskevským Spartakem.foto: ČTK/Milan Syruček

Finanční náležitosti klub, ani hráč neupřesnili. Podmínky jsou prý zhruba stejné, jako měl předchozí německý brankář Spartaku Dimitrij Kotschnew, jenž přestoupil do Jaroslavle. Haškův honorář je zřejmě nižší než plat další české hokejové hvězdy Jaromíra Jágra v sibiřském Avangardu Omsk, který ale patří k nejbohatším klubům KHL. "Vždy jde o peníze, ale nemusí být na prvním místě," řekl Hašek. "V mém případě úplně stejnou či ještě větší motivací bylo hrát v KHL," dodal.

Severoamerická média psala až o třech miliónech dolarů (asi 65 miliónů korun) za sezonu, ale to podle ruských novin sotva odpovídá realitě vzhledem k možnostem Spartaku, který se v Rusku počítá spíše mezi skromnější kluby. Zahraniční angažmá na evropském kontinentu si bývalá hvězda klubů NHL Buffala, Detroitu i Ottawy vyzkouší poprvé.

K týmu se připojí v Česku

Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru Hašek, který v minulé sezóně pomohl Pardubicím k zisku mistrovského titulu, přiletěl do Moskvy v neděli v noci. Po podpisu smlouvy a výběru moskevského bytu se ještě dnes má vrátit do vlasti, kde se bude individuálně připravovat na sezónu. K týmu trenéra Říhy se má připojit v Česku, neboť Spartak má naplánovaný letní tréninkový kemp v Havlíčkově Brodu.

Sovětskij sport dnes napsal, že Haškův přestup lze srovnat jedině s příchodem Jaromíra Jágra do Omsku. "Ještě před pár týdny by se taková historie zdála 'kachnou' mezidobí mezi sezonami, i když pořádně pestře zbarvenou," poznamenal list a dodal, že příchod takového kalibru do Spartaku nikdo nečekal.

"Hašek je ověšen individuálními oceněními nejvyšší kvality doslova jako vánoční stromeček. Posledním se stal titul nejcennějšího hráče play-off české soutěže, který dostal na jaře poté, co se jeho Pardubice staly šampionem," připomněl Sport-Express kvality čerstvé posily.

Nicméně podle listu je otázkou, jak se velká zátěž v KHL projeví na zdravotních slabinách pětačtyřicetiletého brankáře, tedy zádech a tříslech. Nemluvě o tom, že "při veškerém respektu" má prý česká extraliga k ruské soutěži daleko a vzdálenost mezi stadiony se zvětší v desetinásobcích. Tyto pochyby může podle deníku mírnit jen jistota trenéra Říhy, který přestup prosadil, a "Dominátorova fanatická oddanost hokeji".

ČTK

Zrušit


Časová osa: Kontinentální liga

Filtr článků - Kontinentální liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..