Rubriky:

MS 2016

Zlatý hattrick v jednom roce zůstal po prohře Finů nadále výzvou

23. května 2016 14:32 - Moskva

Hokejisté Finska nedokázali v neděli jako první země v historii završit unikátní zlatý hattrick v podobě triumfu na mistrovství světa seniorů a hráčů do 18 i 20 let v jediném roce. Po lednovém vítězství mezi juniory a dubnovém prvenství na šampionátu osmnáctek dělila Seveřany od unikátní trojkoruny jediná výhra. Ve finále seniorského šampionátu v Moskvě jim ale tyto plány zhatila Kanada a tento počin tak zůstává do budoucna nepokořenou výzvou.

 

Grigory Dukor, Reuters

Finům scházel jen krůček k tomu, aby prožili perfektní turnaj, jak se to loni podařilo Kanaďanům, kteří si na cestě za titulem připsali všech deset výher. Také finská kolonka s údajem o počtu porážek zůstávala dlouho prázdná, až právě Kanada to ve finále změnila.

Kolébka hokeje byla dosud jediná, kdo byl k hattricku podobně blízko - v roce 2008 po triumfech kanadských mladíků hrála Kanada dokonce v domácím prostředí. Ve finále s Ruskem vedla ještě 12 minut před koncem 4:2, ale prohrála v prodloužení.

Rovněž o porážce Finů rozhodl jediný gól, na 0:2 totiž inkasovali až v poslední vteřině. "Nebylo to z naší strany ono. Nebyli jsme tak dobří, jak jsme měli být," přiznal v rozhovoru pro finská média Patrik Laine. "Jsou to hrozné pocity. Snad čas ty rány jednou zahojí," věří Laine, nejproduktivnější Fin na turnaji.

Osmnáctiletý mimořádný talent byl zároveň čtvrtým hráčem celkového pořadí produktivity a spolu se Švédem Gustavem Nyquistem nejlepším střelcem, což se odrazilo i v individuálních poctách. Stal se členem All Star týmu turnaje, byl vyhlášen nejlepším útočníkem a nejužitečnějším hráčem šampionátu.

Jalonen na finské střídačce končí

"Pro tak mladého hráče je to určitě neuvěřitelný úspěch, ale při těch okolnostech to není tak hezké," netajil Laine velké zklamání z finálové porážky.

V úporné bitvě velmi defenzivně nastavených mužstev však měli Finové i přes těsné skóre k úspěchu relativně daleko. A sami to věděli. "Oni skvěle forčekovali a nám se vůbec nedařilo dostat puk na druhou stranu," uvedl útočník Antti Pihlström.

"Kanada odehrála jeden ze svých nejlepších zápasů na turnaji, zatímco my jsme na své nejlepší úrovni nebyli. Těžko říci proč, ale oni si určitě zasloužili vyhrát. Hrát takhle Kanadu jsem moc často neviděl - byl to ale doopravdy chytrý zápasový plán," ocenil soupeře útočník Jussi Jokinen.

Kouč Kari Jalonen litoval, že jeho tým nevyužil velkou příležitost, která se mu v Moskvě nabízela. Jindy bez větších emocí vystupujícího šestapadesátiletého kouče, jenž v minulosti vedl v Kontinentální lize Lev Praha, přepadl smutek. Dost možná i proto, že po dvou letech na střídačce finské reprezentace končí a povede ve švýcarské nejvyšší soutěži Bern.

"Bylo to až do konce o jednom gólu. Měli jsme šance, ale nedokázali z nich nic vytěžit. I tak jsem na hráče pyšný. Když mi byla nabídnuta tato práce, jen jsem si tak pomyslel, že mám jedinečnou možnost vyhrát s Finskem mistrovství světa. Ale to se nikdy nestalo," uvedl se slzami v očích Jalonen, který loni v Praze ztroskotal se svými svěřenci již ve čtvrtfinále na českých hokejistech po porážce 3:5.

ČTK

Zrušit


MS v hokeji 2016

 • Čtvrtfinále

 • 19.05.16      15:15 Moskva
  Česká republika Česko Spojené státy USA
  1:2
 • 19.05.16      19:15 Petrohrad
  Kanada Kanada Švédsko Švédsko
  6:0
 • 19.05.16      15:15 Petrohrad
  Finsko Finsko Dánsko Dánsko
  5:1
 • 19.05.16      19:15 Moskva
  Ruská federace Rusko Německo Německo
  4:1
 • Semifinále

 • 21.05.16      19:15 Moskva
  Spojené státy USA Kanada Kanada
  3:4
 • 21.05.16      15:15 Moskva
  Finsko Finsko Ruská federace Rusko
  3:1
 • Finále

 • 22.05.16      19:45 Moskva
  Kanada Kanada Finsko Finsko
  2:0
 • 22.05.16      15:15 Moskva O 3. místo
  Spojené státy USA Ruská federace Rusko
  2:7

Časová osa: MS 2016

Filtr článků - MS 2016


Podsekce:

         
 • Souhrn
 • Výsledky
 • Kalendář
 • Tabulky
 • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..