Hejduk zařídil vítězství Colorada proti Nashvillu

NEW YORK

Český útočník Milan Hejduk vstřelil v úterním utkání zámořské NHL vítězný gól hokejistů Colorada proti Nashvillu. Hejduk v úvodu třetí třetiny jako čtvrtý hráč Avalanche překonal brankáře Tomáše Vokouna a rozhodl tak o výhře svého týmu 4:3.

Hlavním strůjcem úspěchu Colorada byl brankář Peter Budaj, jenž zlikvidoval 34 střel a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. "Předvedl několik senzačních zákroků. Dali jsme jen tři góly, ale nebýt jeho, mohli jsme skórovat aspoň sedmkrát," povzdychl si kouč Predators Barry Trotz.

Díky Hejdukově brance získalo Colorado v 41. minutě vedení 4:2. V poslední minutě třetí třetiny snížil při power play Steve Sullivan, ale vyrovnat už se Nashvillu nepodařilo. Predátoři, kteří nadále zůstávají nejlepším týmem NHL, prohráli po čtyřech vítězných zápasech. "Hráli jsme trochu ledabyle, bez obvyklého nasazení," řekl Vokoun, jenž si připsal 31 zákroků.

Obránce Tomáš Kaberle přispěl gólem a asistencí k vítězství Toronta nad Carolinou 4:1, když nejprve přihrál na druhý gól Maple Leafs a poté v poslední minutě zpečetil výhru trefou do prázdné branky při soupeřově power play.

Eliáš pomohl gólem Devils k bodu

Hráči Toronta přestříleli Carolinu v poměru 38:29 a o svém vítězství rozhodli třemi góly v poslední třetině. Při absenci Michaela Pecy a Darcyho Tuckera na sebe vzal zodpovědnost sváteční střelec Nikolaj Antropov, autor dvou gólů.

Trefil se také český kapitán ve službách New Jersey Patrik Eliáš a v zápase s Atlantou pomohl Ďáblům k zisku alespoň jednoho bodu po porážce 4:5 po samostatných nájezdech. Vítěznou penaltu proměnil slovenský útočník Marián Hossa.

Jako první však brankáře Martina Brodeura překonal Vjačeslav Kozlov, jehož střelu sice gólman New Jersey zastavil, ale poté puk přece jenom doklouzal za jeho záda. "Myslel jsem, že to chytil. Až když jsem jel ke střídačce a uslyšel reakci fanoušků, otočil jsem se a puk byl v síti. Šťastný gól," řekl Kozlov.

Atlanta míří poprvé do play-off

Atlanta udělala výhrou další krůček k premiérovému postupu do play-off v historii klubu. "Získali jsme ohromně důležité dva body," uvedl Ilja Kovalčuk, střelec dvou gólů. "Musíme se soustředit a získávat v každém zápase body, to je náš cíl. Sice vedeme tabulku divize, ale za námi je to pořádně nahuštěné," řekl trenér Bob Hartley.

Velkolepý obrat předvedli hokejisté Detroitu v brance s Dominikem Haškem. Hráči Red Wings prohrávali na ledě New Yorku Islanders po dvou třetinách už 0:3, ale nakonec vyhráli 4:3 v prodloužení. Hašek přispěl k vítězství šestnácti zákroky.

"Hráli jsme chytře, nenechali jsme jim příležitost, aby se dostávali do brejků a přidali z nich další góly," poznamenal Hašek k výkonu Detroitu v třetí třetině. "Nastartoval nás první gól. Vyhrát takovým způsobem je velice cenné," doplnil obránce Nicklas Lidström, jenž přihrál na tři branky včetně vítězné trefy Henrika Zetterberga v prodloužení.

Výborný proměnil nájezd

"V prvních dvou třetinách jsme hráli, jak nejlépe jsme mohli. V třetí třetině jsme zase hráli tak, že hůř už to nešlo," konstatoval kouč Islanders Ted Nolan, jehož svěřenci v prostřední části vyprodukovali pouze pět střel, a přesto dvakrát skórovali.

Proměněným samostatným nájezdem přispěl David Výborný k vítězství Columbusu ve Vancouveru 3:2. Autorem rozhodující penalty se ale stal ruský útočník Nikolaj Žerděv a Blue Jackets tak po Detroitu, Buffalu a Minnesotě slavili úspěch i proti dalšímu silnému soupeři.

Naopak druhý debakl a čtvrtou porážku za sebou utrpěli hokejisté Bostonu, kteří po pondělní prohře 1:6 s New Yorkem Rangers tentokrát podlehli Buffalu dokonce 1:7. Sabres ukončili sérii tří porážek, druhým hattrickem v kariéře k tomu přispěl útočník Daniel Briere. "Potřebovali jsme se konečně zase chytit. Snad nám tohle vítězství pomůže," poznamenal Briere.

Statistika úterních zápasů NHL:
Buffalo - Boston 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
Branky: 26., 38. a 53. Briere, 3. Vanek, 9. Drury, 27. Gaustad, 36. Pominville - 17. Murray. Střely na branku: 35:26. Diváci: 18.690.
Philadelphia - Tampa Bay 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 2:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 28. M. Richards, 39. Carter, 44. Forsberg - 53. a rozhodující sam. nájezd Lecavalier (na první Kuba), 27. St. Louis, 40. Fedotěnko. Střely na branku: 32:33. Diváci: 19.313.
Carolina - Toronto 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
Branky: 17. Ray Whitney - 41. a 57. Antropov (na první T. Kaberle), 15. Battaglia, 60. T. Kaberle. Střely na branku: 29:38. Diváci: 16.533.
Atlanta - New Jersey 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 8. a 12. Kovalčuk, 35. Havelid, 42. Metropolit, rozhodující sam. nájezd Marián Hossa - 16. Gionta, 21. Eliáš, 28. Parise, 50. Madden. Střely na branku: 40:40. Diváci. 12.162.
Ottawa - Washington 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Branky: 10. Alfredsson, 17. Spezza, 31. Heatley - 30. Ovečkin, 44. Brashear. Střely na branku: 38:37. Diváci. 19.178.
Pittsburgh - Florida 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 19. Ouellet, 23. Moore, 31. Ryan Whitney. Střely na branku: 25:32. Diváci: 15.405.
St. Louis - Minnesota 2:5 (0:1, 1:0, 1:4)
Branky: 34. Brewer (Dvořák, Čajánek), 59. McClement - 6. a 51. Bouchard, 54. a 60. Demitra, 60. Dupuis. Střely na branku: 31:30. Diváci: 10.445.
Colorado - Nashville 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 6. Brunette, 10. Arnason, 37. Wolski, 41. Hejduk - 18. Arnott, 24. P. Kariya (Židlický, Erat), 60. Sullivan. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville 59 minut, z 35 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 88,6 procenta. Střely na branku: 35:37. Diváci: 17.119.
Calgary - Los Angeles 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 22. a 56. Conroy, 24. Moss, 55. Yelle - 42. Cammalleri. Střely na branku: 33:36. Diváci. 19.289.
NY Islanders - Detroit 3:4 v prodl. (1:0, 2:0, 0:3 - 0:1)
Branky: 1. Sillinger, 28. Bates, 32. J. Blake - 44. Krönvall, 45. Cleary, 51. Holmström, 63. Zetterberg. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 19 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 84,2 procenta. Střely na branku: 19:35. Diváci: 12.322.
San Jose - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 3. Pavelski (M. Michálek), 25. Marleau - 44. a rozhodující sam. nájezd Ribeiro, 60. Boucher. Střely na branku: 17:28. Diváci: 17.496.
Vancouver - Columbus 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 14. D. Sedin (Krajíček), 31. Salo - 1. Carter, 16. Fritsche, rozhodující sam. nájezd Žerděv. Střely na branku: 37:28. Diváci: 18.630.
2. Vancouver5128419131:12960
3. Minnesota5227421145:13458