Plekanec čtyřmi body odrovnal Islanders, dařilo se i Eratovi s Eliášem

Parádní utkání odehrál v sobotním programu NHL na ledě New Yorku Islanders útočník Montrealu Tomáš Plekanec. Dvěma góly a stejným počtem asistencí výraznou měrou přispěl k výhře Habs 5:4. Zazářil i forvard Nashvillu Martin Erat, který se nejprve trefil v základní části hry proti Floridě, proměněným samostatným nájezdem pak zajistil Pradátorům bod navíc za výhru 3:2.

Montreal šel sice v New Yorku do vedení již ve třetí minutě, kdy Plekanec s Hamrlíkem připravili gól pro Kovaljova, to však ale bylo ze strany hostů na dlouhou dobu vše. Ostrované jednoznačně dominovali a po čtyřiceti minutách hry svítil na ukazateli skóre stav 4:1. V závěrečné třetině se ale chopilo žezla duo Tomáš Plekanec - Alex Kovaljov.

Český útočník nejprve dvěma góly stáhl náskok soupeře na rozdíl jediné trefy, necelých pět minut před koncem navíc připravil vítězný gól Kovaljovovi, který měl v zápase úplně stejnou bodovou bilanci a byl vyhlášen první hvžedou utkání. Tou druhou byl Plekanec, který během devíti odehraných zápasů letošního ročníku NHL nasbíral tři body, tedy o jeden méně než v sobotním zápase s Islanders.

Erat řídil obrat Nashvillu

V dresu Nashvillu o sobě dal vědět Martin Erat. Třebíčský rodák svým gólem z padesáté minuty v zápase s Floridou, kterým srovnával na 2:2, poslal zápas do prodloužení a následných samostatných nájezdů. V nich navíc jako jediný střelec uspěl a byl vyhlášen nejlepším hráčem duelu. Se šesti brankami je Erat nejlepším střelcem Predátorů.

Panterům, za které v brance nenastoupil Tomáš Vokoun, nepomohla k výhře ani trefa Rostislava Olesze. Právě Olesz, pro kterého to bylo jubilejní dvousté utkání v NHL, byl jedním z hráčů, kteří se při nájezdech neprosadili.

Brodeur útočí na rekord, pro zranění ale nedochytal

Že se v Třebíči rodí dobří hokejisté, potvrdil i Patrik Eliáš. Ve třiadvacáté minutě zvyšoval vedení New Jersey nad Atlantou na 2:0. Jeho trefa se později ukázala jako vítězná, Ďáblové dokráčeli k pohodlné výhře 6:1. Eliáš si stihl připsat ještě jednu gólovou přihrávku a po zápase převzal ocenění pro druhou hvězdu utkání.

Ďáblové všech svých šest branek stihli již během prvních dvou třetin a gólmana Hedberga tak vyhnali na lavičku. Do třetí části tak do branky Trashers nastoupil Ondřej Pavelec a zlikvidoval všech šest střel domácích.

Gólman New Jersey Martin Brodeur se znovu o kousek přiblížil první příčce historických tabulek gólmanů NHL v počtu vychytaných vítězství v základní části. Nyní má na svém kontě 543 vyhraných zápasů, vedoucí Patrick Roy má o osm výher více. Na další stíhání si ale Brodeur bude muset možná počkat, zápas s Atlantou totiž kvůli problémům s loktem nedochytal.

Edmontonský Moreau stihl v Carolině vše

Hokejisté Edmontonu se po pěti porážkách dočkali výhry, když zvítězili na ledě Caroliny 3:1 a odpoutali se tak z posledního místa Severozápadní divize. Ještě v polovině 59. minuty byl stav utkání nerozhodný, pak ale o výhře Olejářů rozhodl dvěma přesnými zásahy útočník Ethan Moreau.

Právě Moreau, hvězda zápasu, byl ve vyrovnaném duelu vidět i z jiného důvodu. V průběhu první třetiny obdržel devatenáct trestných minut. Nejprve již po dvaatřiceti vteřinách hry putoval za katr pro vysokou hůl, v sedmnácté minutě se pak popral s Tuomem Ruutu, za což je automaticky pět minut. Jelikož navíc Moreau bitku vyprovokoval, inkasoval dvě minuty navíc, za nesportovní chování pak dalších deset. Značný podíl na výhře hostů měl i gólman Dwayne Roloson, který kryl třiatřicet střel Caroliny a připsal si tak první vítězství v sezóně.

Rangers postihl málo vídaný kolaps

Neuvěřitelný kolaps postihl nejlepší tým soutěže New York Rangers na ledě Toronta. Jezdci ještě v 53. minutě vedli 2:0, za posledních pět minut ovšem pětkrát inkasovali a odjeli s prázdnou. K obratu Torontu dopomohla i branka Pavla Kubiny za asistence Tomáše Kaberleho.

Úspěšné období nyní prožívá forvard Chicaga Martin Havlát. Na ledě Columbusu si připsal jednu branku a bodoval již v pátém utkání v řadě. Jestřábi nakonec vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech. První hvězdou zápasu mezi St. Louis a Pittsburghem se stal kapitán Tučnáků Sidney Crosby, který přihrával na dvě branky svého týmu.

Carolina - Edmonton 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 7. Ray Whitney - 59. a 60. Moreau, 27. Horcoff (Hemský). Zásahy brankářů: Ward 31/29 - Roloson 34/33.  Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: Moreau, Roloson, Horcoff (všichni EDM).
Boston - Dallas 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Branky: 3. a 55. Sturm (na první Krejčí), 22. Bergeron, 45. Kessel, 52. M. Stuart - 8. Avery. Zásahy brankářů: Thomas 36/35 - Turco 25/20  Diváci: 14 576. Hvězdy utkání: Sturm, Thomas, Ference (všichni BOS).
Buffalo - Washington 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky: 2. a 40. Vanek (na první Špaček, na druhou Kotalík), 14. Roy, 20. Pominville, 52. Paille. Zásahy brankářů: Miller 29/29 - Theodore 27/22.  Diváci: 18 690. Hvězdy utkání: Miller, Vanek, Pominville (všichni BUF).
Toronto - New York Rangers 5:2 (0:1, 0:1, 5:0)
Branky: 53. a 57. Mitchell, 55. Blake, 55. Kubina (T. Kaberle), 58. Moore - 20. Callahan, 36. Betts. Zásahy brankářů: Toskala 20/18 - Valiquette 35/30 . Diváci: 19 179. Hvězdy utkání: Mitchell, Moore, Toskala (všichni TOR).
New Jersey - Atlanta 6:1 (1:0, 5:0, 0:1)
Branky: 24. a 40. Parise, 15. Bergfors, 23. Eliáš, 30. Gionta (Eliáš), 40. Pandolfo - 47. Vjač. Kozlov. Zásahy brankářů: Brodeur 5/5, Weekes 15/14 - Hedberg 26/20,  Pavelec 6/6. Diváci: 14 958. Hvězdy utkání: Parise, Eliáš, Oduya (všichni NJ).
New York Islanders - Montreal 4:5 (2:1, 2:0, 0:4)
Branky: 4. Streit, 13. Sim, 22. Guerin, 37. Nielsen - 3. a 56. Kovaljov (na obě Plekanec, na první Hamrlík), 48. a 50. Plekanec, 55. Higgins. Zásahy brankářů: Danis 32/27 - Price 31/27.  Diváci: 14 429. Hvězdy utkání: Kovaljov, Plekanec (oba MTL), Nielsen (NYI).
Columbus - Chicago 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 17. Umberger (Voráček), 49. Tjutin, 53. Huselius (Klesla) - 14. Sharp, 39. Seabrook, 49. Havlát, rozhodující nájezd Toews. Zásahy brankářů: Norrena 24/21 - Huet 51/48. Diváci: 14 680. Hvězdy utkání: Toews (CHI), Brassard (CLB), Keith (CHI).
Tampa Bay - Ottawa 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 35. Lecavalier (Krajíček, Prospal), 54. Carle (Prospal, Krajíček), rozhodující nájezd Arťuchin - 29. Vermette, 35. Heatley (Kuba). Zásahy brankářů: Smith 31/29 - Auld 34/32.  Diváci: 16 104. Hvězdy utkání: Smith (TB), Heatley (OTT), Arťuchin (TB).
Nashville - Florida 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 50. a rozhodující nájezd Erat, 17. Weber - 18. Olesz, 32. Skrastinš (Kreps, Dvořák). Zásahy brankářů: Rinne 26/24 - Anderson 32/30  Diváci: 14 909. Hvězdy utkání: Erat, Rinne, Weber (všichni NSH).
St. Louis - Pittsburgh 3:6 (2:1, 0:3, 1:2)
Branky: 10. Jackman, 19. Oshie, 56. Berglund - 18. Šatan, 27. Goligoski, 33. Malkin (Sýkora), 33. T. Kennedy, 57. Talbot, 60. J. Staal. Zásahy brankářů: Mason 27/22 - Fleury 22/19.  Diváci: 19 150. Hvězdy utkání: Crosby, Šatan, Malkin (všichni PIT).
Phoenix - Minnesota 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Branky: 8. a 38. O. Jokinen - 22. Pouliot, 31. M. Koivu, 51. Belanger. Zásahy brankářů: Bryzgalov 33/30 - Bäckström 27/25.  Diváci: 14 817. Hvězdy utkání: Jokinen (PHX), Belanger (MIN), Boedker (PHX).
Los Angeles - Calgary 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 33. a 55. Möller - 17. Nyström, 27. Aucoin, 57. Langkow. Zásahy brankářů: LaBarbera 21/18 - Kiprusoff 36/34. Diváci: 16 279. Hvězdy utkání: Kiprusoff (CGY), Moller (LA), Langkow (CGY).