Tlustý v pádu vyškolil Vokouna a pečetil výhru Caroliny

RALEIGH

Gólman Washingtonu Tomáš Vokoun chytal v posledních zápasech NHL fantasticky. Na ledě Caroliny se ale proti němu v pátečním utkání zámořské ligy obrátilo i štěstí a Capitals prohráli 0:3. Velkou zásluhu na tom měl český útočník Jiří Tlustý, když minutu před koncem hrací doby Vokouna bravurně vyškolil a pečetil výhru Hurricanes.

Jiří Tlustý skóruje do sítě Washingtonu. Gólman Tomáš Vokoun je bezmocný.

O první dvě branky Caroliny se postaral Jussi Jokinen, brankář Cam Ward zneškodnil 23 střel a vychytal své druhé čisté konto v sezóně.

Jokinen otevřel skóre zápasu ve 13. minutě, když ve vlastním oslabení úspěšně zakončil samostatný nájezd. Druhý gól přidal finský útočník 18 sekund před koncem druhé třetiny pro změnu v přesilové hře.

Početní výhodu měla Carolina k dispozici také v závěru zápasu, takže se Capitals nedostali k power-play. Naopak Jiří Tlustý se v přesilovce protáhl v útočném pásmu podél pravého mantinelu až před Vokouna, ten nestandardním zákrokem nastavil svému krajanovi pravou nohu a Tlustý v pádu zavěsil do odkryté branky.

Tučňák Malkin hrdinou

Páté utkání v řadě vyhráli hokejisté Pittsburghu, kteří sice prohrávali s Montrealem v třetí třetině 2:4, nakonec ale zvítězili 5:4 po nájezdech. Hrdinou večera se stal nejproduktivnější hráč ligy Jevgenij Malkin, který dal v 58. minutě vyrovnávací gól a pak byl jediným úspěšným střelcem v penaltovém rozstřelu.

Malkin, jenž o den dříve dvěma góly pokořil New York Rangers, během aktuální vítězné série Tučňáků vstřelil dohromady osm gólů, přičemž v každém zápase skóroval minimálně jednou. V deseti lednových utkáních má na kontě devět branek.

"Před dvěma týdny bychom takový zápas asi otočit nedokázali, ale při Malkinově formě můžeme cokoliv," poznamenal trenér Pittsburgu Dan Bylsma. "Na konci zápasu nás soupeř jasně přehrál. Nechtěli jsme přestat hrát a jen přihlížet, ale přesně to se nám stalo," litoval jeho protějšek Randy Cunneyworth. Od poloviny prosince, kdy na střídačce nahradil Jacquesa Martina, prohrál Montreal 11 z 15 zápasů.

Chicago se vyhouplo do čela

Na první místo pořadí celé NHL se vyhoupli hokejisté Chicaga po výhře 3:1 nad Floridou. Blackhawks měli celý zápas jasně pod kontrolou, Panteři se dokázali prosadit až v třetí třetině za stavu 3:0.

Statistika NHL:
Pittsburgh - Montreal 5:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 26. a 44. Jeffrey (na první Z. Michálek), 58. a rozh. nájezd Malkin, 5. Letang - 1. Eller, 6. E. Cole (T. Kaberle), 22. A. Kosticyn (T. Kaberle), 31. Pacioretty. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18.588.
Dallas - Tampa Bay 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 42. Wandell - 19. a 44. Purcell. Střely na branku: 28:22. Diváci: 14.836.
Chicago - Florida 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Branky: 18. Toews, 20. Keith, 34. P. Kane - 41. Garrison. Střely na branku: 22:19. Diváci: 21.555.
Carolina - Washington 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 13. a 40. J. Jokinen, 60. Tlustý. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 33 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 33:23. Diváci: 17.507.