Králům uniklo play-off, Čechmánek je volný

NEW YORK

Do konce základní části NHL zbývá pár zápasů, které vyřeší tajenku postupujících do play-off. V tom budou najisto chybět hokejisté Los Angeles, v pondělí prohráli v Coloradu 1:2. Porážka sice ukončila naděje Králů na nadstavbovou část, ale potěšila české fanoušky. Volní pro světový šampionát jsou čeští hráči v čele s brankářem Romanem Čechmánkem.

Vedle Čechmánka může stavitel národního týmu Slavomír Lener sáhnout také po útočníkovi Martinu Strakovi či obránci Jaroslavu Modrém.

Probuzení Selänneho

Naděje Kings ukončil finský střelec Laviny Teemu Selänne, jenž rozhodl v závěru utkání. Fin se trefil v posledních dvaceti utkáních jen jednou, což je smutná bilance pro tohoto vyhlášeného kanonýra. Před pondělním kláním se naposledy do černého trefil 14. února v utkání proti Detroitu. To byla jeho patnáctá branka v sezóně, od té doby nic.

Do Colorada přitom přišel s vizitkou skvělého střelce, který měl společně s parťákem Paulem Kariyou výrazně oživit ofenzívu Avalanche. Tuhle sezónu si ale za rámeček jistě nedá "Obvykle se nestarám, kdo dá gól. Hlavně, když vyhráváme," svěřil se po utkání Selänne. "Ovšem nyní to bylo jiné. Tato trefa mi určitě hodně pomůže."

Češi znovu seděli

Trenér Los Angeles Andy Murray dělal doslova 'psí kusy', aby tým posunul k důležitému vítězství. Znovu pořádně míchal sestavou, na lavičku posadil nejlepšího střelce Alexandera Frolova, levé křídlo Martina Straku i obránce Jaroslava Modrého, dokonce podruhé v řadě. Ale nic platné, Kings přesto prohráli.

A to přesto, že je několika parádními zákroky držel ve hře Čechmánek. Avalanche přestříleli hosty 33:20 a právě častou střelbou zlomili kouzlo českého gólmana. "Roman zachytal velmi dobře," chválil ho Murray. "Je to zklamání, že jsme se nedokázali probít do bojů o Stanley Cup. Pracovali jsme tvrdě, makali celý rok, o to víc to bolí," kroutil hlavou smutný kouč týmu z města andělů.

Moore se vrátil

V Coloradu přivítali poprvé na utkání Steva Moora, jehož před časem brutálně napadl a zranil vancouverský Todd Bertuzzi. Moore sledoval zápas z luxusní lóže a dočkal se mohutných ovací vstoje. Aplaus trval téměř minutu.

"Bylo to velmi emocionální vidět ho před utkáním a hlavně vidět, že je docela v pořádku," prohlásil Selänne. "Určitě nás to nastartovalo, chtěli jsme vyhrát utkání právě pro něj."

Buffalo - Columbus 6:0
Třetiny: 2:0, 1:0, 3:0. Branky: 7. a 28. Kalinin, 9. D. Roy, 43. Afinogenov, 54. Patrick, 56. Ch. Taylor. Zásahy brankářů: Biron 23/23 - Brathwaite 39/33.
Tampa Bay - Ottawa 4:5 v prodl.
Třetiny: 1:1, 0:0, 3:3 - 0:1. Branky: 57. a 60. Andreychuk, 13. Stillman, 42. Boyle - 20. Havlát, 41. Alfredsson, 58. Hossa, 59. Fisher (Havlát), 64. Phillips. Zásahy brankářů: Chabibulin 36/31 - Prusek 28/24.
Detroit - Minnesota 5:3
Třetiny: 2:1, 2:1, 1:1. Branky: 5. McCarty, 15. Fischer, 21. Shanahan, 23. Devereauy, 54. Dacjuk - 26. a 52. Daigle, 11. Zjuzin. Zásahy brankářů: Legace 24/21 - Fernandez 38/33.
Toronto - Atlanta 4:2
Třetiny: 2:2, 0:0, 2:0. Branky: 14. Domi, 20. Mogilnyj, 54. Roberts, 47. Antropov - 5. Heatley, 6. S. Aubin. Zásahy brankářů: Belfour 25/23 - Nurminen 38/34.
Florida - Carolina 3:1
Třetiny: 1:0, 0:0, 2:1. Branky: 13. Huselius, 43. Cullen, 60. Jokinen - 44. Svoboda. Zásahy brankářů: Luongo 29/28 - Irbe 25/23.
Colorado - Los Angeles 2:1
Třetiny: 1:0, 0:1, 1:0. Branky: 12. Barnaby, 55. Selänne - 36. Dempsey. Zásahy brankářů: Aebischer 20/19 - Čechmánek 33/31.
Vancouver - Phoenix 6:1
Třetiny: 0:0, 4:0, 2:1. Branky: 27. Cooke, 32. Näslund, 32. D. Sedin, 39. Sopel, 51. Čubarov (Ručinský), 58. J. King - 58. Novoselcev. Zásahy brankářů: Cloutier 17/16 - Boucher 45/39.
10. Los Angeles792816827200:20780
11. Minnesota792720329176:17777
12. Anaheim802810834181:21074
13. Phoenix802118635186:24366
14. Columbus78248443169:23060
15. Chicago782011740182:24458
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány. Týmy s označením "x" mají jistou účast v play off, "y" znamená jisté vítězství v divizi.