Jako první postoupilo v NHL San Jose

NEW YORK

Západní konference kanadskoamerické NHL už zná svého prvního semifinalistu. Stali se jím hokejisté San Jose Sharks, kteří ve čtvrtfinále play-off vyřadili St. Louis 4:1 na zápasy. O svém postupu rozhodli pátečním vítězstvím 3:1. V dalších sériích se do vedení 3:2 dostali Detroit a Calgary. Stejným poměrem vede i Boston, který tentokrát prohrál s Montrealem.

Žraloci ze San Jose šli za postupem cílevědomě a už ve druhé minutě překonal brankáře St. Louis Chrise Osgooda Brad Stuart. Brian Savage sice ještě do přestávky srovnal a hosté dokonce měli nějaký čas herní převahu, ale nikdo další už Jevgenije Nabokova v brance nepřekonal.

Ve druhé části navíc St. Louis srazila branka domácích, kdy Marcel Goc obral o puk obránce Backmana a z jeho přihrávky vstřelil Mark Smith svůj první gól v play-off. Tři minuty před koncem pak na konečných 3:1 upravil Mike Ricci.

Detroitu vyšel v pátém utkání proti Nashvillu tah se zařazením Curtise Josepha na post brankářské jedničky. Detroit vyhrál 4:1 a Joseph inkasoval jen na konci druhé třetiny, kdy Sergej Žoltoks využil výhodu přesilové hry.

Hokejisté Detroitu měli tentokrát skvělý začátek, když Tomáš Vokoun musel lovit puk ze své sítě jen během první třetiny třikrát. Autorem vítězné branky přitom byl už v sedmé minutě Brett Hull, pro nějž to byl už 24. vítězný gól v play-off. Vyrovnal tak rekord legendárního Waynea Gretzkého.

Nashville v předchozích zápasech bodoval díky nezměrné bojovnosti a obětavosti, tentokrát snad pod dojmem překvapivě vyrovnané série zkoušeli soupeře přehrát chytrostí. A to byla podle Vokouna chyba. "Pokud budeme spoléhat jen na herní dovednosti, Detroit nás porazí desetkrát z deseti možností," tvrdil český gólman.

V utkání opět nenastoupil český obránce Marek Židlický, který ze série odstoupil v prvním zápase kvůli zranění. Predátoři ale doufají, že se dá do pořádku a bude moci hrát v nedělním zápase v Nashvillu.

Západní konference:
San Jose - St. Louis 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 2. Stuart, 30. M. Smith, 57. Ricci - 14. Savage. Zásahy brankářů: Nabokov 22/21 - Osgood 20/17.Konečný stav série: 4:1 (1:0, 3:1, 1:4, 4:3).
Detroit - Nashville 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)
Branky: 4. Zetterberg, 7. Hull, 14. Shanahan, 30. Lidström (Lang) - 40. Žoltoks. Zásahy brankářů: Joseph 20/19 - Vokoun 31/27. Stav série: 3:2 (3:1, 2:1, 1:3, 0:3).
Vancouver - Calgary 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 37. H. Sedin - 4. Conroy, 46. Iginla. Zásahy brankářů: Auld 20/18 - Kiprusoff 33/32. Stav série: 2:3 (5:3, 1:2, 2:1, 0:4).
Východní konference:
Boston - Montreal 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)
Branky: 49. G. Murray - 6. Perreault, 28. Kovaljov, 44. Zedník, 52. Koivu, 54. Rivet. Zásahy brankářů: Raycroft 30/25 - Theodore 44/43. Stav série: 3:2 (Předchozí zápasy 3:0, 2:1P, 2:3, 4:3P).