Los Angeles - New Jersey 4:0Stav série 3:0VIDEO: Králové se řítí pro Stanley Cup. K jeho zisku jim už chybí jediná výhra nad Ďábly

Los Angeles

Kolem Waynea Gretzkého bylo čtyřikrát mimořádně veselo. Nejlepší hokejista historie přišel do hlediště Staples Centra povzbudit tým, v jehož dresu prohrál finálovou sérii Stanley Cupu 1993. Po devatenácti letech jsou však Los Angeles Kings jen krůček od stříbrného poháru. Ve třetím zápase finále vyhráli Králové nad New Jersey 4:0 a schází jim poslední zářez k zápisu do dějin.

Gól Jeffa Cartera z LA ve třetím finále proti New Jersey

Ani jednou ve třicetileté historii klubu neprohráli Devils sérii play-off 0:4 na zápasy. Tentokrát jim však tato prekérní situace akutně hrozí. Už jen málokdo pochybuje, že by se snad Králové premiérově nestali majiteli nejslavnější hokejové trofeje planety.

Ďáblové prohráli oba domácí zápasy až v prodloužení, ale tentokrát na svého soupeře neměli, ačkoli jejich trenér Peter DeBoer před zápasy v Kalifornii prohlásil: „Zdaleka není ještě konec. Předvedeme úplně jinou úroveň." Po nočním duelu není jasné, co měl na mysli...

Quick v brance zase čaroval

Snad kdyby New Jersey v první třetině využilo dvojnásobnou přesilovku, mohl mít zápas jiný scénář. Jenomže brankářský fantom Quick odolal a Kings od druhé třetiny přejeli soupeře jak zamrzlou kaluž.

Vítězil domácí důraz, s nímž Martinez vyšťoural puk pod betonem gólmana Brodeura, jenž až do pondělního utkání nezažil tři porážky v play-off v řadě... Čtyřicetiletý brankář ještě ve druhé třetině nestačil ani na brilantní kombinaci tria J. Williams - Brown - Kopitar, kterou slovinský útočník zakončil střelou pod horní tyčku.

‚Jersey Boys' neměli svůj den a v jejich dresu nevyčnívali ani Češi. Patrik Eliáš vystřelil jednou, nejvytíženějšímu bekovi Devils Marku Židlickému pro změnu tekly nervy a snažil se zchladit si žáhu alespoň na domácím kapitánovi Brownovi. Obě vyloučení Ďáblů ve třetí třetině však Kings potrestali a při penalizaci českého beka stanovil Williams konečný stav utkání na 4:0.

Sedmdesát let to nikdo neotočil

Sedmdesát let žádný tým v NHL neotočil finálovou sérii ze stavu 0:3 na zápasy. V roce 1942 se to povedlo Torontu v sérii s Detroitem. Pokud chce New Jersey zažehnout jiskru naděje, musí ve čtvrtém duelu zákonitě něco změnit. V souvislosti se zoufalou produktivitou (dva góly za tři zápasy) se přímo nabízí, aby kouč DeBoer poprvé ve finále vyslal do boje otrkaného střelce Petra Sýkoru.

Jinak se Devils budou jen smutně dívat, jak už po čtyřech zápasech triumfálně krouží po ledě s pohárem nad hlavou hráči Los Angeles.

Finále play off NHL - 3. zápas:
Los Angeles Kings - New Jersey Devils 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 26. Martinez (King, Lewis), 36. Kopitar (Brown, Justin Williams), 45. J. Carter (M. Richards, Mitchell), 47. Justin Williams (Doughty, Kopitar)
Rozhodčí: O'Halloran, Watson - Amell, Murray
Vyloučení: 5:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 21:22
Diváci: 18.764. Stav série: 3:0.
Los Angeles: Quick - Scuderi, Doughty, Mitchell, Vojnov, Martinez, M. Greene - Justin Williams, Kopitar, Brown - Penner, M. Richards, J. Carter - Lewis, Stoll, King - J. Nolan, Fraser, Gagne. Trenér: Darryl Sutter.
New Jersey: Brodeur - Židlický, Salvador, Fayne, A. Greene, Harrold, Volčenkov - Parise, Zajac, Kovalčuk - Zubrus, Henrique, Eliáš - S. Bernier, R. Carter, S. Gionta - Clarkson, Ponikarovskij, Josefson. Trenér: Peter DeBoer.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.