Ottawa - Pittsburgh 3:7Stav série 1:3Michálkův gól nestačil, Vokoun přispěl třiceti zákroky ke kanonádě Tučňáků

Ottawa

Celkem deset gólů bylo k vidění ve čtvrtém čtvrtfinále play off zámořské NHL mezi Senátory z Ottawy a hokejisty Pittsburghu Penguins. Z vysokého vítězství v poměru 7:3 se nakonec radovali Tučňáci, kteří se tak ujali celkového vedení v sérii 3:1. Domácí Ottawu sice brzy do vedení český forvard Milan Michálek, ale Pittsburgh v druhé i třetí třetině otočil duel ve svůj prospěch. Za Penguins si připsal třicet úspěšných zásahů brankář Tomáš Vokoun, který si tak připsal pátou výhru v šestém startu letošní vyřazovací části.

Gólman Tomáš Vokoun pustil za svá záda jen tři puky.

Senátoři nedokázali navázat na předchozí domácí výhru 2:1 a jsou jediný zápas od vyřazení. Přitom ve středečním duelu se ujali brzy vedení, už ve třetí minutě ujel ve vlastním oslabení Milan Michálek a svým druhým gólem v play off překonal Vokouna. Ještě v úvodním dějství sice srovnal Neal, jednobrankový náskok však Senátorům vrátil v 17. minutě Kyle Turris.

<param name="movie" value="http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/videocenter/flex/images/evp.swf"/><param name="flashVars" value="gid=2012030214&amp;img=http://www.nhl.com/vc-thumbnails/20122013/03/0214/640x360/3_214_pit_ott_1213_h_continuous_1600K_16x9_1.jpg&amp;related=game:2012030214&amp;locprogimg=http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/"/><param name="quality" value="high"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><embed allowfullscreen="true" flashvars="gid=2012030214&amp;img=http://www.nhl.com/vc-thumbnails/20122013/03/0214/640x360/3_214_pit_ott_1213_h_continuous_1600K_16x9_1.jpg&amp;related=game:2012030214&amp;locprogimg=http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/&amp;server=http://video.nhl.com/videocenter/" height="265" src="http://nhl.cdnllnwnl.neulion.net/u/videocenter/flex/images/evp.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="430"/>

Tučňáci ale v prostředním dějství strhli vedení na svou stranu. Hlavní postavou Pittsburghu se stal kanadský obránce Kris Letang, který si připsal čtyři asistence a byl po zásluze zvolen první hvězdou utkání. Po gólech Kunitze s Iginlou otočili Penguins zápas na 3:2 a v dalším střeleckém koncertu pokračovali i v závěrečné dvacetiminutovce.

Pittsburgh zasypal branku soupeře v rozmezí mezi 40. a 50. minutou dalšími čtyřmi góly a suverénně si došel pro třetí výhru v sérii. Skóre zápasu uzavřela trefa domácího Alfredssona z 55. minuty, ta však pouze zmírnila konečnou prohru Senátorů 3:7. Zatímco Ottawa je na pokraji vyřazení, Pittsburgh může v příštím domácím zápase rozhodnout o svém postupu do finále Východní konference.

Naštvaný kouč Senátorů ignoroval novináře

"Cítili jsme, že po většinu první třetiny jsme byli lepší, a věděli jsme, že pokud budeme hrát pořád stejně, neudrží s námi krok. Vypadalo to, jako bychom byli rychlejší, a proto měli velké potíže nás zastavit," komentoval obrat obránce Penguins Brooks Orpik. "Když se podaří hrát celou dobu takhle, lepší tým nakonec zvítězí," dodal.

Domácím po utkání nebylo do řeči, trenér Paul MacLean dokonce ignoroval veškeré otázky novinářů. Na jejich dotazy reagoval pouze pozvednutím zápisu o utkání a konstatováním: "Všechno je tady. Skončilo to 7:3. Uvidíme se v Pittsburghu. Přijedeme tam hrát. Hezkou noc".

Další duel je na programu v noci z pátku na sobotu. Momentálně se schyluje k finále Východní konference ve složení Pittsburgh - Boston, který vede nad New Yorkem Rangers už 3:0.

"O ničem takovém se vůbec nechci bavit před pátým zápasem," nechtěl se k možnému konferenčnímu finále vyjádřit Sidney Crosby. Ve čtvrtém duelu jednou skóroval a byla to jeho čtyřicátá trefa v play off v kariéře; z aktivních hráčů dosáhl této mety v nejnižším počtu zápasů (77). Druhý Jaromír Jágr potřeboval na stejnou cifru o devět utkání více.

Stejně jako Crosby i kapitán druhého týmu Alfredsson ještě nepovažuje sérii za rozhodnutou. "Víme, že kurzy jsou proti nám, ale my nic nevzdáváme a v tomto přístupu budeme pokračovat. Příště chceme předvést sakra dobrý zápas," dodal švédský útočník, který si v utkání připsal gól a asistenci a na kontě má v součtu všech zápasů play off v NHL sto bodů.

2. kolo play off NHL:
Východní konference - 4. zápas:
Ottawa - Pittsburgh 3:7 (2:1, 0:2, 1:4)
Branky: 3. M. Michálek, 17. Turris, 55. Alfredsson - 15. a 42. J. Neal, 22. a 50. Iginla, 22. Kunitz, 49. Dupuis, 49. Crosby. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celé utkání, inkasoval tři branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Střely na branku: 33:42. Diváci: 20.500. Stav série: 1:3