Češi pomohli v derby k vítězství Rangers

NEW YORK

Jezdci poprvé vyhráli městské derby s Ostrovany, když doma zvítězili 3:1. Mezi strůjci úspěchu nechyběli čeští hráči. Martin Straka, v letošní sezóně famózní nahrávač, si připsal premiérovou branku. Asistovali mu u ní Jágr s Rozsívalem.

Jágr nahrál i na druhou trefu Rangers a Ručínský asistoval u té poslední. Premiérové branky v sezóně se dočkal český obránce Jiří Šlégr v dresu Bostonu, který porazil Toronto 2:1. O branku poražených se postaral za asistence  Tomáše Kaberleho Eric Lindros.

Javorové listy sice protivníka přestřílely 37:30, v brance Medvědů ale exceloval Hannu Toivonen. "Byl spolehlivý," pochválil kouč Mike Sullivan náhradníka za Andrewa Raycrofta, jenž má natažené kolenní vazy. "Kdyby nebyl gólman jedním z nejlepších hráčů na hřišti, těžko bychom mohli pomýšlet na výhru," dodal.

Hokejisté Ottawy přivítali Montreal s Rayem Emerym v brance. Haškův zástupce platí za specialistu na Canadiens, což se potvrdilo i tentokrát. Hostům nebylo proti ofenzivně naladěnému soupeři nic platné ani to, že zažívají nelepší vstup do ligy v klubové historii.

Útěchou jim ale může být fakt, že si z hlavního města Kanady odvezli alespoň bod za nerozhodný výsledek 3:3 po základní hrací době. Na stranu Senátorů pomyslnou misku vah přehoupl parádním momentem v prodloužení Jason Spezza.

Mladý útočník projel podél pravého mantinelu, před brankou zesměšnil úžasnou kličkou zkušeného Souraye a blafákem do bekhendu nedal Theodorovi v kleci hostů šanci. "Jsem sice trenér soupeře, ale musím uznat, že Spezza předvedl parádní akci," smekl klobouk Claude Julien.

Sám hráč povedenou akci nijak nepřeceňoval. "Nesmíme si dovolit přenechávat vítězství soupeřům z divize, zvlášť doma," prohodil střelec. "Pro nás je však bod úspěchem," doplnil ho brankář Montrealu Theodore.

První Forsbergova trefa za Flyers

Prodloužení přišlo na řadu i ve Philadelphii, kde vítěznou trefu Flyers nasměroval za Luongova záda mladý bek Joni Pitkänen. Událostí číslo jedna se však stal moment ze 60. minuty, kdy na 4:4 vyrovnal Peter Forsberg, jenž se dočkal prvního gólu v dresu Letců. Přitom všechno nasvědčovalo tomu, že i tentokrát se švédský hokejista branky nedočká. Čtyři a půl minuty před třetím klaksonem neproměnil ani trestné střílení.

Panterům chybělo k vítězství 50 vteřin, když se puk k Forsbergovi šťastně odrazil o on jej snadno posunul do odkryté klece. "Jsem rád, že jsem čekání na gól po dlouhé době konečně ukončil," utrousil Forsberg.

Divokou přestřelku viděli fanoušci v Pittsburghu, kde hokejisté Atlanty po úvodních deseti minutách hry, i díky gólu Štefana a asistenci Holíka, vedli 4:0. Domácí však sedmi góly po sobě vývoj zvrátili a po konečném výsledku 7:5 se mohli radovat z prvního plného bodového zisku v sezoně.

K němu pěti kanadskými body za dva góly a tři asistence přispěl nestárnoucí Mario Lemieux, který nastoupil poprvé v jednom útoku se Sidneym Crosbym. "Začátek byl pro nás děsivý. Do hry nás dostaly přesilovky," oddechl si hrdina večera.

Penguins vstřelili šest gólů v početní výhodě. Atlanta zužitkovala tři přesilovky. "Vedli jsme 4:0 a měli utkání v moci. Ještě v první třetině jsme si nechali dát dva góly a souboj se nám zcela vymknul," zlobil se hostující trenér Bob Hartley, který do branky nasadil čerstvou akvizici Steva Shieldse.

Lang pomohl z vítězství Detroitu

Detroit si proti Chicagu připsal už dvacátý bod v sezoně, k němuž znovu dopomohl druhý nejvytíženější gólman NHL Manny Legace, který se stal prvním mužem s maskou, jenž dosáhl v jednom měsíci deseti vítězství. "To je velká pocta. Škoda, že nehraju baseball. Vydělal bych tak miliony," smál se brankář.

Do sestavy Rudých křídel se po čtyřech utkáních vrátil kapitán Steve Yzerman, jenž asistoval na gól Drapera. Pod výhru 5:2 se dvěma nahrávkami podepsal i Robert Lang. Gólem a asistencí si vylepšil bilanci Jaroslav Špaček, nic ale nezměnil na tom, že Chicago prohrálo v Detroitu už pátý duel za sebou.

Nepříjemný večer zažil v Denveru Todd Bertuzzi z Vancouveru. Fanoušci Colorada, někteří ve vězeňských mundůrech s jeho číslem 44, ho nenávistným pískotem "přivítali" poprvé od incidentu z loňského roku, kdy zaútočil na Steva Moora, na němž střet zanechal trvalé zdravotní následky.

Laviny své příznivce potěšily výhrou 6:2. "Nevím, zda nenávistná reakce lidí sehrála na našem výkonu roli. Věděli jsme, co můžeme očekávat," řekl Bertuzziho spoluhráč Trevor Linden.

Trochu v ústraní zůstal slavnostní okamžik Milana Hejduka, jenž ve 32. minutě vstřelil svůj 200. gól v NHL.

Do historických statistik se zapsal i gólman Phoenixu Curtis Joseph, jenž proti Calgary (3:2) vychytal už své 400. vítězství v nejlepší lize světa. "Jsem rád, že jsem milník překonal tak brzy. Čím déle by to trvalo, tím těžší by to asi bylo," podotkl Joseph. Jeho spoluhráč Zbyněk Michálek dal svůj první gól v NHL.

Boston - Toronto 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 15. Šlégr, 42. Samsonov - 58. Lindros (T. Kaberle). Střely na branku: 30:37. Diváci: 15 917.
New York Rangers - New York Islanders 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 14. Straka (Jágr, Rozsíval), 17. Tjutin (Jágr), 60. Betts (Ručinský) - 50. Campoli. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18 200.
Philadelphia - Florida 5:4 v prodl. (0:1, 2:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 39. a 47. Gagne, 25. J. Carter, 60. Forsberg, 62. Pitkänen - 11. Horton, 29. O. Jokinen, 37. Gelinas, 43. Huselius. Střely na branku: 40:34. Diváci: 19 533.
Ottawa - Montreal 4:3 v prodl. (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 24. Chára, 27. Heatley, 44. Vermette, 63. Spezza - 29. a 35. Ribeiro, 14. Ryder. Střely na branku: 42:30. Diváci: 18 840.
Pittsburgh - Atlanta 7:5 (2:4, 4:0, 1:1)
Branky: 11. a 20. Lemieux, 32. a 35. Gončar, 36. a 55. LeClair, 37. Jackman - 4. Kovalčuk, 9. Štefan, 9. Bondra (Holík), 10. Hävelid, 56. V. Kozlov. Střely na branku: 30:35. Diváci: 14 009.
Detroit - Chicago 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky: 14. a 52. Schneider (na první Lang), 30. Zetterberg, 55. Draper, 59. Shanahan (Lang) - 11. Ellison (Špaček), 28. Špaček. Střely na branku: 28:23. Diváci: 20 066.
Colorado - Vancouver 6:2 (3:1, 3:0, 0:1)
Branky: 24. a 35. Turgeon, 3. Sakic, 11. Konowalchuk, 13. Laperriere, 32. Hejduk - 6. H. Sedin, 43. Kesler. Střely na branku: 30:42. Diváci: 18 007.
Phoenix - Calgary 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 33. a 59. Comrie, 30. Z. Michálek - 24. Iginla, 47. Ference. Střely na branku: 34:15. Diváci: 13 459.