Chicago - Boston 6:4Jágr je v play off! Pomohlo Chicago, byť Pastrňák startoval stíhačku. Voráček ukončil půst, gól dal i Faksa

Chicago

Jaromír Jágr se může těšit na bitvy o Stanley Cup. Účast hokejistů Floridy v play off definitivně potvrdilo vítězství Chicaga 6:4 v divoké nedělní přestřelce nad Bostonem. Hrdinou večera se stal nejproduktivnější hráč celé soutěže Patrick Kane, jenž se díky hattricku dostal na hranici 100 bodů v sezóně. Dlouhý gólový půst ukončil Jakub Voráček. Svou 11. trefou v sezóně však jen zmírnil prohru Philadelphie v Pittsburghu 2:6. Ondřej Pavelec 28 zákroky vychytal výhru Winnipegu 5:1 nad Minnesotou a byl vyhlášen třetí hvězdou večera.

Útočník Patrick Kane (88) se raduje se spoluhráči z gólu proti Bostonu.

Boston zažil v Chicagu 35 minut hrůzy. Až za stavu 0:6 se střelecky probral a nakonec rozjel slibnou stíhací jízdu, kterou na konci druhé třetiny odstartoval gólem David Pastrňák. Po přihrávce od jmenovce Krejčího mazácky zakončil samostatný únik.

Dva góly zaznamenal Patrice Bergeron. Medvědi deset minut před koncem z již takřka beznadějného stavu dokázali snížit na 4:6. Víc už ale nesvedli. V tabulce Východní konference tak patří Bruins nepostupové devátá příčka, s jednobodovým odstupem na Detroit.

Kane je od roku 1996 prvním Američanem, jemuž se podařilo překonat hranici sta bodů. Před dvaceti lety stejný počin zvládl Doug Weight. V dresu Chicaga byl posledním stobodovým hráčem v sezóně 1993-94 Jeremy Roenick.

Kouč Chicaga Joel Quenneville se stal druhým trenérem v historii NHL, který dosáhl na metu 800 vítězství. Před ním to dokázal pouze Scotty Bowman (1244 výher). "Tohle bylo trošku divočejší, než by člověk v určité fázi zápasu čekal," poznamenal Quenneville.

Voráček skóroval po deseti zápasech - poprvé od 20. února. Je v tom ovšem zahrnuta i tři týdny trvající pauza kvůli zranění. V Pittsburghu jeho tým prohrával po polovině utkání už 0:3, sám se prosadil až ve 49. minutě, kdy tečí korigoval na 2:4. Penguins ale vítězství zdárně hlídali a nakonec ještě pojistili.

"Myslím, že jsme podali lepší výkon než doma před dvěma týdny. Ale stejně to nestačilo," narážel Voráček na prohru s Pittsburghem 1:4 z 19. března. "Je jedno, jestli hrajete lépe nebo hůř. Tak jako tak jsme prohráli a ztratili dva body."

Prohra Bostonu pomohla nejen Floridě, ale těžit z ní mohou i Flyers. Ti jsou v tabulce Východní konference na sedmé příčce, s jednobodovým náskokem právě před devátým Bostonem. Letci, kterým chybí zraněný brankář Michal Neuvirth, mají jeden zápas k dobru.

Celkem jim zbývá v základní části sehrát ještě čtyři utkání. Ve středu nastoupí na ledě osmého Detroitu, který má rovněž 91 bodů. "Vzhledem k situaci v tabulce bude tenhle zápas klíčový. Ale takhle to už máme asi dva měsíce," uvedl kouč Dave Hakstol

V Západní konferenci už zbývá vyřešit poslední postupové místo. Zajistit si ho mohla Minnesota, ale dál tak trochu hazarduje.

Vylámala si zuby na Pavelcovi a prohrála potřetí v řadě. Stále ovšem má náskok pěti bodů před Coloradem, které prohrálo také 1:5 se St. Louis.

Z českých hokejistů se střelecky prosadil také Radek Faksa, který dal jediný gól Dallasu při prohře 1:3 na ledě Anaheimu. V 59. minutě vykřesal naději na bodový zisk, ovšem domácí v závěru znovu navýšili náskok. Faksa tak skóroval potřetí během posledních čtyř zápasů a v premiérové sezóně se dostal na hranici 10 bodů (5+5).

Výsledky NHL:
Chicago - Boston 6:4 (2:0, 4:2, 0:2)
Branky: 19., 21. a 35. P. Kane, 14. Anisimov, 23. Toews, 26. Panarin - 40. a 43. Bergeron, 40. Pastrňák (Krejčí), 50. Marchand. Střely na branku: 34:46. Diváci: 22 156. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Panarin (oba Chicago), 3. Bergeron (Boston).
Pittsburgh - Philadelphia 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Branky: 50. a 59. Fehr, 16. Crosby, 17. Bennett, 31. Hörnqvist, 45. Hagelin - 40. Simmonds, 49. Voráček. Střely na branku: 39:30. Diváci: 18 673. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. Fehr, 3. Bennett (všichni Pittsburgh).
Anaheim - Dallas 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 41. a 60. Kesler, 33. Thompson - 59. Faksa. Střely na branku: 24:25. Diváci: 16 585. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Silfverberg, 3. Cogliano (všichni Anaheim).
Colorado - St. Louis 1:5 (0:3, 0:1, 1:1)
Branky: 56. Duchene - 6. Backes, 9. Pääjärvi, 17. Parayko, 24. Pietrangelo, 58. Brouwer. Střely na branku: 31:39. Diváci: 15 485. Hvězdy zápasu: 1. Parayko, 2. Tarasenko, 3. Pääjärvi (všichni St. Louis).
Winnipeg - Minnesota 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky: 18. Scheifele, 33. Thorburn, 50. Copp, 53. Stafford, 58. Wheeler - 48. Granlund. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 29 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,6 procenta. Střely na branku: 34:29. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Thorburn, 2. Copp, 3. Pavelec (všichni Winnipeg).