Eliáš přispěl třemi body k porážce Tampy Bay

NEW YORK

V pondělí se Patrik Eliáš dozvěděl o dodatečné nominaci na olympijské hry do Turína a hned o den později dokázal, že na turnaj pod pěti kruhy pojede oprávněně. Útočník New Jersey zaznamenal v úterním utkání proti Tampě tři kanadské body, jimiž dopomohl k zaslouženému vysokému vítězství Devils 7:4.

Devils hrají před olympijskou přestávkou NHL o každý bod a na Tampu nastoupili bez respektu. Eliáš otevřel skóre hned ve třetí minutě a kanonáda domácích pokračovala až do konce druhé třetiny, kdy Devils vedli už 6:1.

Lightning sice v průběhu poslední třetiny snížili až na rozdíl dvou branek, konečnou podobu skóre dal ale nakonec svým druhým gólem Jamie Langenbrunner. V dresu poražených dvakrát asistoval Pavel Kubina a jednou Václav Prospal.

"Řekl bych, že jsme hráli velice dobře. Bude sice dobré rychle zapomenout na třetí třetinu a pamatovat si hlavně výkon z úvodních dvou, hráli jsme ale hodně v pohodě," pochvaloval si po utkání gólman New Jersey Martin Brodeur, jenž pomohl spoluhráčům 31 úspěšnými zákroky.

Colorado zase umí přesilovky

Gól a asistenci zaznamenal také další člen olympijského výběru pro Turín Milan Hejduk, jehož Colorado porazilo doma Edmonton 5:2. Oilers nepomohl v Denveru ani gól Radka Dvořáka, Aleš Hemský na jeden gól Edmontonu přihrál.

Hráči Colorada zlomili prokletí přesilových her, kdy z posledních patnácti nevstřelili jediný gól. Proti Edmontonu pak využili hned dvě. "V posledních zápasech jsme měli při početní výhodě potíže s přechodem do útočného pásma. Proti Oilers se to napravilo a vypracovali jsme si dobré šance, z nichž mohlo padnout ještě víc branek," vysvětloval po utkání nejproduktivnější hráč Colorada Alex Tanguay.

Vrbata pomohl porazit Phoenix

Radim Vrbata přispěl gólem k vítězství Chicaga na ledě Phoenixu. Domácí sice s přispěním Zdeňka Michálka po první třetině vedli, rychlé góly Vrbaty a Martina Lapointeho v úvodu druhé části ale změnily vývoj utkání a vítězství hostů potvrdil v poslední třetině Mark Bell.

Na střídačce Phoenixu chyběl asistent Rick Tocchet, jehož vyšetřuje policie v souvislosti s černými sázkami. Tocchet měl údajně přijmout peníze na zápasy - ne však hokejové - i od manželky kouče Kojotů Wayna Gretzkého a půltuctu hráčů NHL a jeho absenci v utkání si osobně vyžádal komisionář soutěže Gary Bettman.

Washington - Florida 0:5 (0:0, 0:3, 0:2)
Branky: 25., 27. a 53. Sim, 40. Kolník, 51. Nieuwendyk. Střely na branku: 44:40. Diváci: 15.852.
Toronto - Atlanta 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 34. Podnikarovskij, 37. Tucker, 44. Wellwood, 58. McCabe - 41. Marián Hossa (Modrý). Střely na branku: 28:34. Diváci: 19.427.
Montreal - Buffalo 2:3 pp (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 31. Higgins (Plekanec), 57. Kovaljov - 26. a 61. Afinogenov, 40. Roy. Střely na branku: 32:34. Diváci: 21.273.
New Jersey - Tampa Bay 7:4 (3:1, 3:0, 1:3)
Branky: 33. a 55. Langenbrunner (na první Eliáš), 3. Eliáš, 4. Madden, 9. Gomez, 36. C. White (Eliáš), 38. Martin - 46. a 54. Lecavalier (na oba Kubina), 20. Arťuchin (Prospal), 43. Sydor. Střely na branku: 30:35. Diváci: 10.191.
Minnesota - Los Angeles 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Branky: 31. a 54. Dupuis, 34. a 56. Gáborík, 26. Rolston - 46. Belanger. Střely na branku: 26:20. Diváci: 18.568.
Colorado - Edmonton 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
Branky: 23. Hejduk, 32. Tanguay, 40. Blake, 46. Brunette (Hejduk), 48. McClean - 25. Stoll (Hemský), 45. Dvořák. Střely na branku: 35:18. Diváci: 18.007.
Phoenix - Chicago 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 10. Sanderson (Z. Michálek) - 21. Vrbata, 22. Lapointe, 51. Bell. Střely na branku: 24:32. Diváci: 13.792.
4. Colorado5630620204:17966
5. Minnesota5628424167:14560
Pacifická divize:
1. Dallas5537315179:14377
2. Los Angeles5730522188:18465
3. Anaheim54251118160:15461
4. Phoenix5727327166:18257
5. San Jose5324821161:16356
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.