Rangers porazili Philadelphii a po devíti letech jsou v play-off

NEW YORK

Dlouhých sedm let trvalo hokejistům New York Rangers, než se znovu probojovali do vyřazovacích bojů NHL. Družina hráčů z celého světa včetně sedmi Čechů s největší hvězdou Jaromírem Jágrem si účast v bojích o Stanley Cup definitivně vybojovala vítězstvím nad Philadelphií 3:2. Zápas rozhodly až samostatné nájezdy, kde dal vítězný gól Petr Sýkora.

Zápasy play-off pamatují fanoušci Rangers naposledy v roce 1997. "Fanoušci nás po celý rok podporovali, tak jsme se jim odměnili. Když nás hnali dopředu, nabíjelo nás to optimismem," řekl po zápase brankář Rangers Kevin Weekes.  "Když se zamyslíte, jak to vypadalo v srpnu a v září, tak je současný stav víc než potěšující," dodal.

Weekes měl na výhře velký podíl, zářil především ve třetí třetině. Nejprve zastavil nájezd Kapanena, pak pokus Pitkänena a nedal šanci ani Carterovi, jenž se ho snažil překvapit po objetí branky. "V kritických okamžicích měl pár neuvěřitelných zákroků," chválil jej Michael Nylander.

Jágr Gravese ještě nepřekonal, přesto má další rekord

Švédský útočník byl u všech důležitách okamžiků zápasu. V první třetině nejprve vstřelil svůj dvacátý gól sezóny a v 46. minutě přihrál Martinu Strakovi na vyrovnávací branku. Poté jako první uspěl i v závěrečných samostatných nájezdech, úspěšný byl i Petr Sýkora. Weekes naopak zastavil pokusy Forsberga a Handzuše.

Jaromír Jágr si tentokrát připsal alespoň asistenci a bodoval už ve dvanáctém utkání v řadě. Opět ale neskóroval, takže stále čeká na překonání klubového rekordu Adama Gravese v počtu branek. Jeden rekord ale přesto v zápase zdolal, díky dvanácti střelám zaznamenal v této sezóně celkem 345 střel, což je o jednu jedinou více, než kdysi zaznamenal legendární Phil Esposito.

Minnesota poprvé vyhrála na nájezdy doma

Samostatné nájezdy rozhodly i o výsledku zápasu mezi Minnesotou a St. Louis (5:4). Minnesota celý zápas dotahovala vedení hostí, ale nakonec byla přece jen úspěšnější. V nájezdech nejprve uspěli Tkachuk a Mikko Koivu, pak se nepovedlo zakončit McAmmondovi ani Gáboríkovi. Hardinga v brance domácích poté nepřekonal Petr Čajánek a po trefě Rolstona se Minnesota radovala z první výhry na nájezdy doma. V normální hrací době přihrál na druhou branku Minnesoty Filip Kuba.

Čeští útočníci Jan Bulis a Radek Bonk přispěli k vítězství Montrealu nad Bostonem. Bulis, který strávil předchozích šest zápasů jen mezi náhradníky, vstřelil ve druhé třetině při přesilovce první branku Canadiens a zaznamenal svůj osmnáctý gól v sezóně. Bonk byl jako asistent zase u poslední branky týmu, když na konečných 5:3 přihrával Downeymu.

N.Y. Rangers - Philadelphia 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 7. Nylander (Jágr), 45. Straka, rozhodující sam. nájezd Sýkora - 27. Knuble, 32. Gagne. Zásahy brankářů: Weekes 23/2 - Esche 40/2.
Montreal - Boston 5:3 (0:0, 2:2, 3:1)
Branky: 23. Bulis, 34. Ryder, 44. S. Koivu, 55. Higgins, 56. Downey (Bonk) - 21. a 35. P. Bergeron, 41. Sturm. Zásahy brankářů: Huet 29/3 - Thomas 47/5.
Minnesota - St. Louis 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:3, 1:0 - 0:0)
Branky: 15. Veilleux, 35. Weinhandl (Kuba), 38. Chouinard, 56. Walz, rozhodující sam. nájezd Rolston - 14. Stempniak, 30. Glumac, 38. Mayers, 39. Šiškanov. Zásahy brankářů: Harding 26/4 - Divis 36/4.
Anaheim - Los Angeles 6:2 (1:2, 1:0, 4:0)
Branky: 11. a 45. Selänne, 51. a 60. Pahlssön, 22. Lupul, 60. Perry - 7. Gleason, 12. Conroy. Zásahy brankářů: Giguere 18/2 - Garon 40/5.
10. Los Angeles7740532241:25785
11. Minnesota7635734216:20277
12. Phoenix7536435229:24976
13. Columbus7532340197:25567
14. Chicago74231140191:25757
15. St. Louis74201440188:26954
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době. První tři místa patří vedoucím týmům jednotlivých divizí. Kluby označené "x" mají jistý postup do play-off, kluby označené "y" jsou jistými vítězi divize.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.