Hašek vychytal nulu v Pittsburghu, Jágr dvakrát nahrával

NEW YORK

Brankář Dominik Hašek si v druhém utkání nového ročníku zámořské NHL spravil náladu vychytaným čistým kontem. Po úvodní porážce s Vancouverem český hokejový gólman pomohl třinácti zákroky k vítězství Detroitu 2:0 v Pittsburghu. Jaromír Jágr si připsal dvě nahrávky, Rangers vyhráli ve Philadelphii 5:4 po samostatných nájezdech.

Na svůj 69. shutout v kariéře se příliš nenadřel. "Nemůžu říct, že to byla nejjednodušší nula. Loni jsem měl proti Montrealu jen dvanáct zákroků," připomněl Hašek, jenž v druhé a třetí třetině čelil dohromady pouze sedmi střelám. "Ale musel jsem být pozorný až do konce zápasu. Vždyť jsme celou dobu vedli jenom 1:0," zdůraznil rodák z Pardubic, jejž uklidnil až v 59. minutě Kris Draper druhým gólem po přihrávce Roberta Langa.

Právě autor druhé branky po zápase vyzdvihl Haškův výkon. "Moc práce neměl, ale několikrát jsme soupeře pustili do rychlého protiútoku a v tu chvíli nás podržel. A to je přesně to, co potřebujeme. Dominik dnes odvedl skvělou práci," prohlásil Draper.

Vokounovi se nedaří

Naopak se znovu příliš nedařilo Tomáši Vokounovi, který musel v brance Nashvillu spolknout další vysokou porážku, tentokrát 5:6 na ledě Minnesoty. O dva dny dříve inkasoval Vokoun sedm gólů v divoké přestřelce s Chicagem. "Za dva zápasy jsme vstřelili jedenáct branek, a nemáme ani bod. To je nepříjemné," uvedl trenér Predators Barry Trotz.

Nashville, jemuž nebyly nic platné ani góly Marka Židlického a Martina Erata, v utkání dvakrát vedl 2:0 a 3:2. Jenže doplatil na vyloučení, Minnesota dala celkem pět gólů v přesilových hrách.

Rozhodující branku vstřelil 71 sekund před koncem třetí třetiny Brian Rolston po přečíslení dva na jednoho. "Bylo to jako Utkání hvězd," řekl zklamaný Vokoun. "Jenže tímhle způsobem se v lize vyhrávat nedá. Máme za sebou dva hrůzostrašné zápasy. Už se to nesmí opakovat," dodal.

Marcel Hossa rozhodl o výhře Rangers

Minnesota poprvé v historii klubu vyhrála úvodní dva zápasy sezony, ze stejného počinu se mohou radovat i New York Rangers. Hlavním hrdinou jejich utkání ve Filadelfii byl slovenský útočník Marcel Hossa, který v penaltovém rozstřelu jako jediný z 26 hráčů proměnil samostatný nájezd a zařídil vítězství Rangers 5:4. Jednou se v zápase trefil obránce Michal Rozsíval.

Jaromír Jágr tentokrát vyšel střelecky naprázdno, připsal si však dvě asistence. Se svými spoluhráči český kapitán v sobotu zažil jeden z nejdelších maratónů samostatných nájezdů v NHL. Hossa rozhodl utkání v třinácté sérii, v minulé sezoně se Rangers prali s Washingtonem dokonce do patnácté série. "Nic jsem nevymýšlel, chtěl jsem jenom dobře vystřelit," popsal Hossa klíčový moment, kdy překonal brankáře Niittymäkiho ranou mezi betony.

Peter Forsberg, který jako nový kapitán Flyers ještě neskóroval, byl po zápase hodně zklamaný. "Moc mi nesedí nové balení hokejek, které mi přišly ráno před zápasem. Už takhle nemám moc sebevědomí a teď ještě tohle," povzdychl si švédský útočník.

Havlátovi to střílí

To Martin Havlát si na střeleckou mušku stěžovat nemůže. Zatím nejproduktivnější český útočník se trefil i v druhém utkání za Chicago, navrch přidal asistenci, ale na vítězství to tentokrát nestačilo: Blackhawks podlehli Columbusu 4:5. V dresu vítězů jednou skóroval Jaroslav Balaštík a dvě asistence si připsal David Výborný.

Columbus předvedl skvělý obrat z 0:2 na 5:2, zejména díky třem gólům v rozmezí necelých tří minut v polovině zápasu. "Před několika lety bychom to už zabalili a odjeli domů se svěšenými hlavami. Ale teď náš novější tým jen tak něco nezlomí, i když jsme dnes potřebovali taky pořádnou dávku štěstí," radoval se kanonýr Blue Jackets Rick Nash, autor dvou branek.

"Za naši laxnost jsme si prohrát zasloužili," prohlásil po zápase Havlát. Chicago má po dvou zápasech už jedenáct inkasovaných gólů. "Na ledě spíme, hlavně před vlastním brankovištěm," zlobil se trenér Trent Yawney. "Nemůžeme hrát disciplinovaně jako tým, když si každý druhý hráč nedokáže plnit svoje povinnosti."

Rusové rozhodli o výhře Washingtonu

Bídný vstup do sezony prožívají obhájci Stanley Cupu. Carolina v sobotu nestačila na Washington a potřetí prohrála. "Jsme všem pro smích. Děláme zbytečné fauly, hráči hrají sobecky na sebe a soustředí se na všechno možné, jen ne na svou práci," řekl po utkání trenér Peter Laviolette. "To se musí změnit, a taky se to stane," dodal rozčileně.

O vítězství Washingtonu 5:2 rozhodli dva ruští útočníci. Dvěma góly se konečně prosadil nejlepší nováček uplynulé sezony Alexandr Ovečkin, jeho krajan Alexandr Sjomin se trefil dokonce třikrát. "Mám hattrick, ale gólů jsem mohl dát ještě víc," litoval Sjomin nevyužitých šancí.

Ovečkin byl za dva premiérové góly v letošní sezoně rád. Když v třetí třetině poprvé skóroval, políbil hokejku a pořádně si zakřičel. "Podali jsme týmový výkon, proto jsme vyhráli," řekl Ovečkin, jenž v zápase vystřelil patnáctkrát na branku. "Ze začátku jsem hrál hrozně. V druhé třetině jsem si proto řekl, že budu střílet ze všech pozic. Vyplatilo se to."

Buffalu se daří

Na rozdíl od Caroliny se na začátku sezóny daří Buffalu. Sabres porazili 4:3 Ottawu a připsali si třetí vítězství. Pocity štěstí se opájeli také hokejisté Montrealu po vítězství v prestižním souboji s Torontem. O výhře Canadiens rozhodl gólem v samostatných nájezdech Michael Ryder, který o den dřív neuspěl při penaltovém rozstřelu s Buffalem. "Minule jsem zkoušel blafák. Spoluhráči mi říkali, ať raději střílím. Tak jsem je poslechl," uvedl Ryder.

Hráči Maple Leafs, kteří přestříleli soupeře v poměru 38:33, si po zápase vyčítali, že za stavu 2:1 neproměnili řadu příležitostí a nezvýšili náskok. "Zahodili jsme příliš mnoho dobrých šancí," litoval český obránce Pavel Kubina.

Útočník Martin Ručinský vstřelil svůj první gól po návratu do St. Louis, byl to ale jediný úspěch Blues v zápase s Los Angeles. Kings vyhráli 4:1. Podobně dopadl i obránce Zbyněk Michálek, který byl při porážce 1:2 s Anaheimem jediným střelcem Phoenixu.

Jeden gól vstřelil také Robert Holík a pomohl Atlantě k vysokému vítězství 6:0 nad Floridou. Úspěšný večer rodiny Hossů podpořil v zápase dvěma góly a jednou asistencí Marcelův starší bratr Marián Hossa.

Toronto - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 10. Tucker, 25. Stajan - 6. Souray, 47. Johnson, rozhodující sam. nájezd Ryder. Střely na branku: 38:33. Diváci: 19 353.
Ottawa - Buffalo 3:4 (0:2, 1:0, 2:2)
Branky: 56. a 57. Spezza, 32. McAmmond - 1. Tallinder, 20. Campbell, 43. Drury, 57. Pominville. Střely na branku: 37:24. Diváci: 19 202.
Philadelphia - NY Rangers 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 16. a 39. Gagne, 11. Forsberg, 36. Sanderson - 1. Nylander (Malík, Jágr), 24. Rozsíval (Jágr), 28. Cullen, 49. Hall (Straka), rozhodující sam. nájezd Marcel Hossa. Střely na branku: 39:30. Diváci: 19 798.
Washington - Carolina 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Branky: 13., 30. a 58. Sjomin, 49. a 54. Ovečkin - 22. Ladd, 26. Wallin. Střely na branku: 35:27. Diváci: 16 622.
Atlanta - Florida 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
Branky: 27. a 35. Marián Hossa, 7. Sim, 14. Holík, 22. Kozlov, 46. Sutton. Střely na branku: 34:22. Diváci: 14 239.
Pittsburgh - Detroit 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 7. Franzén, 59. Draper (Lang). Brankář Dominik Hašek odchytal za Detroit 60 minut, z 13 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 13:26. Diváci: 15 318.
Minnesota - Nashville 6:5 (2:3, 1:0, 3:2)
Branky: 7. Demitra, 10. Gáborík, 35. Parrish, 42. M. Koivu, 49. White, 59. Rolston - 2. Lehtonen, 4. Sullivan, 11. Hartnell, 46. Židlický, 51. Erat. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Nashville 59 minut, zlikvidoval 28 střel, inkasoval 6 gólů a úspěšnost zásahů měl 82,4 procenta. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18 568.
Dallas - New Jersey 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 12. Hagman, 25. Morrow, 58. Lindros - 29. Zajac. Střely na branku: 31:20. Diváci: 18 532.
Chicago - Columbus 4:5 (2:2, 0:3, 2:0)
Branky: 6. Aucoin (Vrbata), 8. Hamilton (Havlát), 56. Sharp, 57. Havlát - 15. a 32. Nash (na obě Výborný), 18. Balaštík, 31. Malhotra, 34. Westcott. Střely na branku: 22:24. Diváci: 17 133.
Tampa Bay - Boston 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky: 23. Fedotěnko, 34. Craig (Kuba) - 6. W. Primeau, 14. Boyes, 42. Bergeron. Střely na branku: 31:25. Diváci: 21 234.
Calgary - Edmonton 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 20. Yelle (Hamrlík), 40. Nilson - 9. Lupul. Střely na branku: 28:22. Diváci: 19 289.
Phoenix - Anaheim 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky: 33. Z. Michálek - 3. Selänne, 18. Penner. Střely na branku: 35:25. Diváci: 15 897.
San Jose - NY Islanders 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 14. Carle, 18. Ehrhoff. Střely na branku: 27:26. Diváci: 17 496.
Los Angeles - St. Louis 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 32. Višňovský, 37. Frolov, 41. Cammalleri, 56. Sopel - 34. Ručinský (Čajánek). Střely na branku: 30:36. Diváci: 18 118.