Rubriky:

Ostatní

Střet dvou rozdílných světů. Miliardový Petrohrad zavítal pod Bílou věž

28. července 2011 20:37 - HRADEC KRÁLOVÉ

Týdny nebylo většího sportovního tématu v Hradci Králové. Proč? Střet obra s trpaslíkem. Ve čtvrtek přijel nejbohatší hokejový klub Evropy. Nadšení proti evropské elitě a moci. Hradec, jehož rozpočet dosahuje necelých pětadvacet miliónů korun vs. Petrohrad a jeho více jak miliarda v kase. Do města pod Bílou věží dorazil také Jakub Štěpánek, Petr Průcha, Miloš Říha, Jevgenij Arťuchin či Maxim Afinogenov. Nakonec ruský tým vyhrál 2:0.

 

Alexandra Mlejnková, ČTK

Když se Arťuchin, zlobivý muž ruské reprezentace, dostal k puku, drásal fanouškům nervy a na jeho hlavu se snášel pískot i bučení. Ale účastník českého čtvrtfinále play-off první ligy z minulého ročníku se nezalekl. Naopak, byl to on, kdo mohl po první třetině vést.

Reprezentační brankář Štěpánek musel předvést, proč byl angažován do SKA.
Na druhé straně čaroval i Jakub Čech, na kterého hleděl i Alexej Kasatonov, současný generální manažer ruského klubu a někdejší člen elitní první formace z doby, kdy ruskou sbornou vedl od úspěchu k úspěchu trenér Tichonov. Majitel dvou zlatých medailí z olympijských her v Sarajevu 1984 a Calgary 1988 vhodil čestné buly výjimečného klání a hokejový klub z Hradce Králové se po osmdesáti letech života dočkal nejprestižnějšího soka ve své historii. Předčil i odvěkého rivala z Pardubic.

„Hradec měl výborný začátek, dobře bruslil, určitě mají výborný tým. Překvapili nás, ale od druhé třetiny jsme změnili taktiku a v poklidu vyhráli. Ale jejich brankář byl jednoznačně oporou, vychytal několik šancí. V první třetině ukázal neskutečné zákroky,“ chválil Průcha.

Zápas vzbuzoval emoce už před začátkem. Řeč padla i na Arťuchina, zlého muže z mistrovství světa v Bratislavě. Ten narostl do výšky 196 centimetrů a váží 116 kilogramů. „Občas se o tom bavíme,“ přiznal Zdeněk Čáp, který od začátku věděl, že nenapodobí Karla Rachůnka, který prohodil Rusa na Slovensku plexisklem. „Já určitě ne, protože mám nějakých 73 kilo a on asi 116. Takže to by nedopadlo dobře.“

Český kouč ruského celku SKA Petrohrad Miloš Říha diriguje střídačku při přípravném utkání na ledě Hradce Králové.Český kouč ruského celku SKA Petrohrad Miloš Říha diriguje střídačku při přípravném utkání na ledě Hradce Králové.foto: ČTK/Alexandra Mlejnková

Ve druhé dvacetiminutovce padl jediný gól, připsal si ho hostující Patrick Thoresen. Další šance zůstaly nevyužity. Snad i proto, že šlo o první zápas obou mužstev před nadcházející sezónou. Ve třetí části se prosadil ještě Dmitrij Vorobjev a Petrohrad vyhrál 2:0.

„Velký hokej jsme nepředvedli, ale účel to splnilo. Čekal jsem dynamický hokej, proti silnému týmu se každý vytáhne, my dnes ještě měli dvoufázový a tvrdý trénink. Čekal jsem, že budou bojovní, klukům jsem to také říkal. Jen mě trošku mrzí, že se fanoušci k tomu postavili takovým způsobem, byl to přece svátek. Nějaké urážky, to k tomu nepatří,“ zaznamenal i negativní reakce z hlediště trenér SKA Říha.

ČEZ arena se dočkala velké návštěvy, která navíc nebude asi jen tak překonána. A to kalendář ukrojil teprve červenec. Hradec v první lize v minulé sezóně navštěvovalo v průmětu 1256 diváků na zápas. V letní podvečer přišlo na zimní sport 3371 fanoušků. Přijel klub se jménem, renomé a obřím finančním zabezpečením. Vždyť maximální hranice platového stropu v Kontinentální lize je 540 miliónů korun, spodní 150 miliónů. Částky, které jsou pro zdejší podnebí z jiné dimenze. Přesto Hradec nepropadl.

Libor Kalous, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní