Rubriky:

Ostatní

Hokejová legenda Golonka bavil diváky a dráždil soupeře

4. ledna 2013 10:20 - Bratislava/Praha

Přestože v jeho sbírce úspěchů schází velký titul, Jozef Golonka neodmyslitelně patří mezi velké postavy československého hokeje. Legendární střední útočník proslul jako skvělý střelec, technik a bruslař, kromě toho byl i neúnavným bojovníkem, hecířem a bavičem. Dlouholetý kapitán reprezentace i Slovanu Bratislava a později úspěšný trenér, člen Síně slávy světového, českého, slovenského i německého hokeje, oslaví 6. ledna pětasedmdesátiny.

 

Jan Koller, ČTK

Účastník tří olympiád a osmi světových šampionátů má na kontě po třech stříbrných a bronzových medailích z MS, kromě toho se může pochlubit i stříbrem a bronzem z OH. Za reprezentaci odehrál v letech 1959 až 1969 celkem 134 zápasů, v nichž nastřílel 82 gólů.

"Jsem optimista a vždy jsem pro vítězství odevzdal všechno, co ve mně bylo. Jako hráč jsem chtěl být vzorem a tomu jsem vše upřednostnil. Dodnes si vážím toho, že mě dobrovolně zvolili za kapitána a skládám úctu mužstvu, ve kterém jsem hrál," vzpomínal Golonka na reprezentační léta.

Žiletka vždy provedl nějakou kulišárnu

Samostatnou kapitolu tvořily duely proti sovětské "sborné", jež po srpnu 1968 dostaly ještě další rozměr. Hráč s přezdívkou Žiletka v nich k velkému nadšení diváků často předvedl nějakou kulišárnu, například když na oslavu své trefy zahrál před soupeřovou střídačkou kouči Tarasovovi na housle, nebo když s uchem na ledě zjišťoval, zda se Sověti za prohru nepomstili zastavením dodávek ropy.

Dalších 298 branek přidal bratislavský rodák v 332 utkáních v nejvyšší domácí soutěži, kde s výjimkou vojenské služby v Jihlavě hájil barvy mateřského Slovanu. Střelecky se mu dařilo i v zahraničním angažmá v západoněmeckém Riesersee, kam mohl odejít na sklonku kariéry. Tu uzavřel v roce 1975 po třech sezónách v druholigovém Zvolenu.

Poté se jako trenér vrátil do Riesersee, s nímž se v roce 1978 dočkal svého prvního mistrovského titulu. Totéž se mu povedlo i s Kolínem nad Rýnem, kromě toho vedl

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní