Rubriky:

Ostatní

Liga mistrů chce být pro fanoušky zajímavější. Pomůže však tato změna?

4. prosince 2014 22:14 - Praha

Letošní ročník obnovené hokejové Ligy mistrů ještě sice neskončil, když je v plném proudu čtvrtfinále play off, organizátoři však už nyní oznámili změny, které se týkají příští sezóny. Cíl je jednoznačný - zatraktivnit soutěž pro fanoušky a dostat jich co nejvíc přímo na stadióny. Pomůžou ale schválené úpravy?

 

Vlastimil Vacek, Právo

V letošním roce totiž většina zápasů diváky příliš nelákala. Samozřejmě, šlo o z části nový projekt, na který si fanoušci teprve musejí zvyknout. Jenže jak už je jinak přilákat na stadióny, než při poměřování jejich klubu s těmi nejlepšími evropskými mužstvy (vyjma těch z Kontinentální ligy)? Stadióny naopak spíš zely prázdnotou, jako třeba v Liberci, Pardubicích nebo na Spartě.

Organizátoři projektu, na kterém se podílejí profesionální kluby v Evropě, jejich národní ligy a rovněž Mezinárodní hokejová federace IIHF, věří, že pomoct by mohla i novinka schválená pro příští ročník.

Zatímco letos so soutěže zúčastnilo 44 mužstev rozdělených do jedenácti skupin po čtyřech, příští rok bude mít Liga mistrů o čtyři účastníky navíc. Ti budou rozlosování do 16 skupin po třech, kde se zbylými dvěma soupeři odehrají dohromady čtyři duely (dva doma, stejný počet venku).

Kolik zápasů se v Lize mistrů odehraje  
  2014/15 2015/16
Základní skupiny 132 96
Play off 29 61
Celkem 161 157

První dva týmy z každé skupiny postoupí mezi nejlepší dvaatřicítku, kde už se začne hrát play off systémem doma-venku (až finále bude hrané jen na jeden zápas). „Úpravou herního formátu spočívajícího v dřívějším startu vyřazovacích bojů chceme udělat naši soutěž zajímavější pro fanoušky," poukazuje předseda soutěže Anders Ternbom, že letos vyřazovací část odstartovala až v osmifinále.

„Úkolem Ligy mistrů je přispět k růstu hokeje v Evropě. Přidáním čtyř týmů a pozváním klubů z lig, které nepatří mezi šest zakládajících (finská, švédská, česká, německá, švýcarská a rakouská), za to přebíráme zodpovědnost. Výsledky letošních zápasů základních skupin ukazují, že tu je obrovský potenciál a nesmírné nadšení klubů a soutěží z netradičních hokejových trhů v Evropě," dodal Ternbom, že Ligu mistrů hrají i celky ze Slovenska, Francie, Norska, Dánska a Velké Británie.

Českou republiku bude v příštím ročníku zastupovat opět šest týmů. Jistotu účasti mají jakožto zakládající členové soutěže Sparta, Pardubice, Liberec a Vítkovice. Ty doplní extraligový mistr a vítěz základní části sezóny 2014/15, popřípadě další nejlepší celky, pokud by mistr či vítěz základní části byl totožný nebo již byl mezi zakládajícími členy Ligy mistrů.

Napraví české týmy svou pověst, když letos se do vyřazovacích bojů probojovala jen Sparta, kterou následně v osmifinále vyřadil švédský Linköping?

škv, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní