Rubriky:

Ostatní

Před dvaceti lety zemřel slovenský brankář Dzurilla

26. července 2015 09:07 - Düsseldorf/Praha

Jedním z nejlepších hokejových brankářů světa byl svého času Vladimír Dzurilla, úspěšný československý reprezentant a později trenér německého prvoligového klubu Düsseldorfer EG. Zemřel před dvaceti lety, 27. července 1995.

 

profimedia.cz

Vladimír "Vlado" Dzurilla se narodil 2. srpna 1942 v Bratislavě. Neměl tak velký pohybový rozsah jako například Holeček nebo později Hašek, svým stylem chytání se více blížil kanadsko-americkému pojetí. Nebál se odvážně vyjíždět z branky a zmenšovat střelecké úhly. Po několika zraněních (nejčastěji zásazích pukem do obličeje) se stal propagátorem používání brankářské masky.

Brankář světové třídy, který sehrál 139 zápasů v dresu národního mužstva ČSSR v období 1963 - 1977 a startoval na jedenácti mistrovstvích světa, se stal se svými spoluhráči třikrát světovým šampiónem. Kromě toho startoval na čtyřech zimních olympijských hrách.

V roce 1965 byl Dzurilla vyhlášen nejlepším brankářem mistrovství světa, téhož roku byl zvolen do týmu All Stars světového šampionátu, což se opakovalo ještě v roce 1969.

Po skončení svého působení v československém hokeji hrál v bundeslize za Augsburg a Riessersee, v jehož dresu získal titul německého mistra 1981. Později vynikl jako trenér, především v Riessersee a Frankfurtu nad Mohanem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní