Rubriky:

Ostatní

České hokejové kluby slíbily vzít Ligu mistrů vážně. Postoupit je letos snazší

20. srpna 2015 13:37 - Praha

Důstojnější účinkování v hokejové Lize mistrů než před rokem, kdy ze skupiny prošla jen Sparta a vypadla hned v 1. kole play off, slíbila šestice extraligových celků. O postupu mluví Sparta, Třinec, Vítkovice, Liberec a opatrně i Pardubice s Litvínovem.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Letos to mohou mít české kluby při změně formátu snazší, vždyť z tříčlenných skupin se vždy dva nejlepší v tabulce dostanou do play off, které startuje už 22. září. „Pro nás neexistuje nic jiného než postup," říká na rovinu kouč Sparty Josef Jandač, jehož tým vyrazil do Norska přímo ze soustředění v italských Dolomitech.

„Jeli jsme 250 kilometrů na milánské letiště, odkud letíme do Osla, a pak hodinu a půl dlouhý přejezd autobusem do Hamaru," popisuje cestu k čtvrtečnímu utkání. „Chceme prezentovat Spartu jako top značku českého hokeje," doplňuje sportovní manažer Patrik Martinec.

Nebude to žádná procházka

Podobně prestižně vnímá Ligu mistrů i Třinec, začínající dnes rovněž v Norsku. „Bereme to jako ostrý start sezóny, houževnatost Stavangeru jsme poznali už loni," připomíná trenér Jiří Kalous. „Nebude to žádná procházka růžovým sadem, ale tvrdý boj," ví generální ředitel klubu Pavel Marek.

Oceláře čeká na cizím ledě i druhý zápas. „Trip jsme organizovali velmi pečlivě a po čtvrtečním utkání se okamžitě přesouváme do Finska, abychom ušetřili maximum sil," dodává Kalous.

Loňský lehkovážný přístup většiny extraligových týmů k letním zápasům Ligy mistrů má být minulostí, stejně jako šetření opor, i když Třinec teď doma nechal Klepiše, Orsavu, Galvase i maroda Svačinu.

Ševc má speciální motivaci

Hodně vážně ale bere soutěž Liberec. „Lize mistrů letos přikládáme stejný význam jako extralize. Minimálním cílem je postup ze skupiny, ale chceme se prosadit i v play off," tvrdí trenér Filip Pešán. Speciální motivaci proti švédskému celku má letní posila Martin Ševc, jenž právě ze Skelleftey přišel: „Strávil jsem v jednom z nejlepších evropských týmů dva pěkné roky, ale i tak budeme chtít silného soupeře porazit."

Políčeno na postup mají i ve Vítkovicích. „Určitě neřeknu, že si jdeme jen tak zahrát hokej. Když už v soutěži účinkujeme, tak chceme uspět a neskončit hned první zářijovou sobotu," slibuje trenér Ladislav Svozil.

„Pro nás je Liga mistrů především vítanou konfrontací se skvělými soupeři," míní pardubický trenér Miloš Říha mladší, jehož tým se jako první ukáže doma, v sobotu s Davosem. Záhadou je, jak k soutěži přistoupí čeští fanoušci, loňské návštěvy byly prachbídné. „Máme tak atraktivní soupeře, že snad hlediště zaplní," doufá Říha.

Litvínov má obavy

Premiérově si Ligu mistrů zahraje Litvínov a trochu vyjadřuje obavy. „Nebude to pro nás vůbec snadné, jdeme prakticky z plného tréninku a nemáme ani tak široký kádr, abychom mohli nějak rozložit síly. Tříčlenná skupina může být i dost ošidná, zaváhání se bude těžko napravovat," říká trenér mistra Radim Rulík.

„Se třemi týmy ve skupině místo čtyř vzroste důležitost každého zápasu a navíc dosáhneme rychleji fáze play off, což věřím, že ocení týmy i fanoušci," tvrdí ředitel soutěže Martin Baumann. Mezi kluby bude znovu rozděleno 1,5 miliónu eur. Obhájce prvenství Lulea si při svém úspěšném tažení v minulé sezóně vydělal z této částky okolo 135 tisíc.

„Liga mistrů má nastaveno, že nevyplácíme peníze, které nemáme. A 1,5 miliónu je zhruba polovina z provozního rozpočtu. Ta částka se zvýší jen za předpokladu, že bude soutěž generovat vyšší zisky," dodává Baumann.

Základní část hokejové Ligy mistrů
Skupina D:
Skelleftea AIK/Švéd., Bílí Tygři Liberec, HK Nitra/SR.
Liberec hraje 23. 8. se Skelleftea (16.15 h, Sport 1), 29. 8. v Nitře (18.00, Sport 2), 3. 9. s Nitrou (16.00, Sport 1), 5. 9. na ledě Skelleftea (15.00, Sport 1).
Skupina E:
HC Davos/Švýc., Dynamo Pardubice, BK Färjestad/Švéd.
Pardubice hrají 22. 8. s Davosem (18.30 h, Sport 2), 30. 8. s Färjestadem (17.00, Sport 1), 3. 9. na ledě Färjestadu (20.00, Sport 2), 5. 9. v Davosu (19.45, Sport 2)
Skupina F:
Verva Litvínov, Espoo Blues/Fin., Grenoble Bruelers/Fr.
Litvínov hraje 21. 8. v Grenoblu (19.30 h, Sport 2), 23. 8. v Espoo (15.00, Sport 1), 27. 8. s Grenoblem (18.30, Sport 1), 6. 9. s Espoo (15.30, Sport 1).
Skupina I:
Adler Mannheim /Něm., Vítkovice Steel, Něman Grodno/Běl.
Vítkovice hrají 23. 8. s Mannheimem (17.00 h, Sport 2), 30. 8. v Grodnu (16.00, Sport 1), 4. 9. s Grodnem (17.30, Sport 2), 5. 9. v Mannheimu (19.30, Sport 1)
Skupina L:
Oceláři Třinec, KalPa Kuopio/Fin., Stavanger Oilers/Nor.
Třinec hraje 20. 8. ve Stavangeru (19.00 h, Sport 1), 22. 8. v Kuopiu (16.00, Sport 2), 28. 8. se Stavangerem (19.00, Sport 1), 5. 9. s Kuopiem (18.00, Sport 2).
Skupina M:
Sparta Praha, Servette Ženeva/Švýc., HK Storhamar/Nor.
Sparta hraje 20. 8. na ledě Storhamaru (19.00 h, Sport 2), 22. 8. v Ženevě (19.45, Sport 1), 28. 8. se Strohamarem (18.30, Sport 1), 5. 9. se Ženevou (15.30, Sport 2).
Další skupiny
A: Bern, Linköping, IFK Helsinky
B: Tappara Tampere, Zug, Djurgaarden
C: Salcburk, Jönköping, Vojens
G: Linec, Düsseldorf, TPS Turku
H: Mnichov, Klagenfurt, Košice
J: Oulu, Vídeň Capitals, Krefeld
K: Rauma, Lulea, Fribourg
N: Frölunda, Jyväskylä, Sheffield
O: Växjö, Ingolstadt, Braehead
P: Curych, Eisbären Berlín, Gap
Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní