Rubriky:

Ostatní

Zemřel hokejista Kobranov, mistr světa z roku 1949

26. října 2015 16:42 - Praha
(Aktualizováno: 26. října 2015 16:55)

Český hokej ztratil další legendu. Ve věku 88 let zemřel Vladimír Kobranov, mistr světa z roku 1949, který byl schopný hrát na křídle i v obraně. Za reprezentační mužstvo nastoupil dvojnásobný nejlepší kanonýr ligové soutěže k 29 utkáním, v nichž nastřílel 18 branek a ve své sbírce měl kromě zmíněného zlata z MS i olympijské stříbro ze Svatého Mořice 1948.

 

Profimedia.cz

V domácí soutěži Kobranov koncem 40. let oblékal dresy pražských klubů ČLTK a ATK, jeho slibně se rozvíjející kariéru ale násilně přerušil v roce 1950 vykonstruovaný politický proces, kde byl mezi odsouzenými mistry světa. "Na to se nemůže zapomenout, to je vyloučené. Vždy jsem říkal, vzpomínat na dobré věci je jednoduché. Na špatné věci se nedá zapomenout," uvedl Kobranov ke svému uvěznění.

I v této souvislosti v minulosti uvedl, že jeho život je vlastně rozdělený na tři třetiny jako hokejový zápas a právě druhá dvacetiminutovka je spojená s procesem a vězením. "Ta třetí, to už jsou jen takové dozvuky," prohlásil. Na svobodu byl rodák z Černošic propuštěn po pěti letech ve vězení a ještě se vrátil na ligovou scénu v Pardubicích.

Třináctku nikdo nechtěl, tak po ní sáhl on

Vždy nastupoval v dresu s číslem 13. "Třináctku jsem si vzal, protože ji nikdo nechtěl a člověk měl pocit, že má i něco zvláštního," vysvětloval Kobranov. Od roku 1965 trénoval tehdejší Gottwaldov (dnešní Zlín), po srpnové sovětské okupaci žil a pracoval jako trenér v Curychu, kde do pozdního důchodového věku působil i jako tenisový kouč.

Při mistrovstvích světa, která se ve Švýcarsku hrála v letech 1998 i 2009, byl vždy vítaným hostem při setkáních s českou reprezentací. Žil sice v Regensdorfu nedaleko Curychu, občas ale přijel i na návštěvu do rodné země, pokud mu to zdraví ještě dovolilo. Moc si vážil zařazení do Síně slávy českého hokeje v roce 2009. "Abych řekl pravdu, tak mě ani nenapadlo, že se to jednou stane. Že se toho dožiju a takové uznání a poděkování dostanu. Hodně to pro mě znamená. Ta dřina, kterou jsem do hokeje dal, se nějakým způsobem odměnila," řekl tehdy.

„Vladimír Kobranov byl členem první zlaté generace našeho ledního hokeje. Jeho bilance je – vzhledem ke krátké době, po kterou mohl reprezentační dres oblékat - neuvěřitelná a má pevné místo v české hokejové historii. Bylo mi ctí, že jsem s ním a jeho rodinou mohl být v posledních letech v blízkém kontaktu," uvedl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

kez, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní