Rubriky:

Reprezentace

Hadamczik se vrátil ze zámoří potěšený touhou hráčů reprezentovat

11. března 2012 16:36 - Praha

S potěšením z velké chuti hráčů reprezentovat se vrátil z inspekční cesty v zámoří kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Na konkrétní jména, která bude mít z NHL k dispozici pro květnové mistrovství světa, si musí ještě nějaký čas počkat s ohledem na případnou účast českých hokejistů v bojích o Stanleyův pohár. Radost mu ale udělala i dobrá forma, kterou se hráči prezentovali.

 

Petr Hloušek, Právo

"Musím říct, že kluci mají hrdost a touhu reprezentovat, ale situace je taková, že jsou zaměstnaní v NHL a u některých je jasné, že budou hrát play off," řekl Hadamczik po příletu do Prahy novinářům. "Někteří zase ve svých klubech musejí dál bojovat o své dobré jméno, to vyjádření (ohledně možné účasti na MS) tak přijde až po skončení základní části. Obvoláme pak ty, kteří nebudou v play off, a uvidíme. Oni vědí, že máme zájem," dodal.

Trochu jiná je situace u hráčů, kteří se svými kluby nezadržitelně míří do vyřazovacích bojů o Stanleyův pohár. "Ti mají teď plnou hlavu starostí ohledně toho, aby podávali co nejlepší výkon a aby si pojistili svoji pozici do dalších let," uvedl Hadamczik.

S potěšením viděl, jak velkou vůdčí roli někteří z vyslanců českého hokeje v zámořských klubech mají. "Přijeli jsme třeba do New Jersey a tam máte tři hráče v první lajně. V obraně Židlický, který hrál opravdu výborně - Kovalčuk chodí a děkuje mu za přihrávky. V útoku pak Eliáš se Sýkorou. Jarda Jágr je v první lajně ve Philadelphii, do svého zranění byl jedním z nejlepších hráčů na ledě Voráček, ten hrál skvěle. I Pavel Kubina byl hodně na ledě," popsal situaci ve Philadelphii.

Hovořil i s Jágrem, který byl po svém návratu do NHL v souvislosti s možností startu na šampionátu hodně opatrný. "Řekl jednoznačně, že je v týmu, který je velmi dobrý, a že ten tým bude hodně vysoko, že tomu týmu věří," přiblížil Hadamczik obsah rozhovoru. "I když byl Jarda zraněný, měl velmi dobrou náladu a je tam vidět, jak jsou mladí kluci rádi, že tam s nimi je, všichni ho uznávají a berou," doplnil Hadamczik.

Šmída doporučil trenér Edmontonu

Zaujali ho ale také další adepti. "Fleischmann byl v první lajně Floridy, Erat zase v Nashvillu. Kaberle hrál ze všech nejvíc přesilovky, Plekanec hrál také hodně minut," konstatoval Hadamczik, jenž během své cesty viděl v akci také Hemského a Šmída z Edmontonu. "Hemský by chtěl reprezentovat, Šmída nám přímo doporučil trenér Edmontonu s tím, že hraje výborně," pochvaloval si Hadamczik.

Kvůli postavení Washingtonu na hraně pozic zajišťujících play off ještě nemluvil s brankářem Tomášem Vokounem. "Bojuje tam i o svůj klid poté, jak se mu neblaze vyvinula (před začátkem sezony) smlouva. Mluvili jsme proto zatím jen s Pavelcem. Ten je hvězdou Winnipegu, ale i oni bojují o play off a on se zatím plně soustředí na to, aby se jim to povedlo uhrát. Říkal však, že jakmile bude volný, chce reprezentovat," prozradil Hadamczik.

Jediný větší otazník je u ottawského beka Filipa Kuby. "Je mu 35 let a nemá na příští rok kontrakt, takže je u něho riziko, že kdyby se zranil, zda by mu někdo dal jakožto zraněnému smlouvu," vysvětlil Hadamczik.

Osa mužstva se mu bude pravděpodobně skládat o něco hůře než loni. "Jágra jsme měli v Evropě, kromě něho byl v první pětce ještě Karel Rachůnek. Také byl k dispozici Marek, Eliáš se Židlickým, ale musíme brát, že to bylo loni, a dávat to postupně dohromady."

Výhodou je naopak pozdější start MS. Série prvního kola play off NHL skončí nejpozději 26. dubna. "Budeme tedy už vědět, co a jak," pochvaloval si Hadamczik.

Lener se setká s Prospalem, Hejdou a hráči z Phoenixu

Na cestu do zámoří se chystá i svazový šéftrenér Slavomír Lener, jenž odletí 19. března. "Uvidí další týmy, bude mluvit s Vencou Prospalem, Hejdou, ale také hráči z Phoenixu, kde máme největší zastoupení," přiblížil Hadamczik a naznačil, že právě o Prospala by měl zájem. "Je to zkušený hráč a bojovník. Musí chtít. Když bude sám chtít makat a prodloužit si sezonu, tak pro něho samozřejmě místo máme," ujistil.

Sleduje pečlivě i vývoj situace u mladších hráčů. "Tlustý by měl být k dispozici už po základní části, Vincour se ukazuje čím dál víc, velmi dobře hraje také Sobotka, na něhož jdou dobré reference. Budeme čekat, jak se vše bude vyvíjet," vyjmenoval Hadamczik. "Potřebovali bychom všechny ty hráče, ale samozřejmě dosáhneme na některé a na jiné zase ne, protože půjdou dále v play off. My si musíme jen přát, aby byli zdraví a nebyli zranění," dodal Hadamczik.

Na vrchol sezony v podobě MS ve Švédsku a Finsku se národní tým začne uceleně připravovat od 26. března, kdy začne týdenní tréninkový kemp v Kravařích. "Pak se přesuneme do Prahy a pak letíme do Rigy, kam musíme už složit tým, ale budeme už vědět, kdo vypadl ze čtvrtfinále play off," nastínil Hadamczik a připomněl tak zápasy Euro Hockey Challenge v Lotyšsku, jimiž odstartuje zápasová část přípravy před šampionátem.

Na startu kempu by měl rád už například Zbyňka Irgla a Lukáše Krajíčka. "Teprve ale uvidíme, jak na tom jsou hráči zdravotně. Zrovna oni měli nějaké zdravotní problémy. Budu mluvit i s Ondrou Němcem, Petrem Čáslavou, z play off vypadli také Nakládal s Blaťákem. Také budu zjišťovat, zda by přípravu s námi mohl absolvovat Mrázek," naznačil Hadamczik, že by v kempu rád viděl hrdinu posledního šampionátu dvacetiletých.

Pozvat se chystá opětovně také Jakuba Orsavu z Třince. "Každý ten start ho posouvá o něco dál, tak aby se tam zabydlel," vysvětlil Hadamczik.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace