Rubriky:

Atletika

Živě

Drahotová byla na OH desátá, tituly mají Liou Chung a Tóth

19. srpna 2016 16:43 - Rio de Janeiro
(Aktualizováno: 19. srpna 2016 21:36)

Anežka Drahotová obsadila v olympijském závodě v chůzi na 20 kilometrů desáté místo. Jednadvacetiletá česká reprezentantka dorazila do cíle se ztrátou dvou minut a osmi sekund za vítěznou Liou Chung z Číny (1:28:35), jež olympijský primát přidala k titulu mistryně světa. Mužský chodecký maraton na 50 km se stal kořistí favorizovaného Mateje Tótha, díky němuž slovenská výprava získala v Riu druhé zlato. Čech Lukáš Gdula byl diskvalifikován.

 

Petr Images/Toman Sports World, ČTK

Drahotová, osmá žena z loňského mistrovství světa, se do poloviny závodu držela v čelním, zhruba patnáctičlenném balíku chodkyň. Teprve poté přestala stačit tempu favorizovaných Číňanek, které postupně skupinu roztrhaly a nakonec při absenci potrestaných ruských závodnic získaly stejně jako na MS v Pekingu dvě medaile. Za vedoucí ženou letošních tabulek Liou Chung se ale v těsném finiši musela vicemistryně světa Lü Siou-č' tentokrát spokojit s bronzem, protože ji porazila Mexičanka Maria Guadelupe Gonzálezová.

"Popravdě jsem myslela na trochu lepší umístění, ale v druhé polovině závodu už jsem neměla síly a nemohla jsem přidat. Takže se nemám za co stydět," řekla Drahotová, která se od loňského mistrovství světa potýkala s dlouhodobým zraněním a nezávodila skoro tři čtvrtě roku.

Úřadující mistr světa Tóth zvítězil před Jaredem Tallentem z Austrálie a postaral se o první cenný kov z atletických soutěží pod pěti kruhy v samostatné slovenské historii. V Riu napodobil vodní slalomáře Ladislava a Petera Škantárovy, kteří triumfovali na deblkanoi.


Třetí došel do cíle Japonec Hirooki Arai, toho ale rozhodčí po protestu kanadské výpravy dodatečně diskvalifikovali a na bronzovou pozici se posunul Kanaďan Evan Dunfee. Jablkem sváru byl incident v posledním okruhu: Dunfee v něm dostal od soupeře, který nasadil k trháku, ránu do zad a ta ho zcela rozhodila z rytmu. Jenže Arai následně uspěl s odvoláním a výsledky se měnily znovu.

Třiatřicetiletý Tóth zvítězil v druhém nejlepším čase letošního roku 3:40:58. Rychleji letos zvládl nejdelší atletickou trať jen světový rekordman Yohann Diniz z Francie, který také v úvodu olympijského závodu udával tempo a v jednu chvíli měl zhruba až dvouminutový náskok. Pak si ale trojnásobný mistr Evropy prožil několik krizí, opakovaně zastavil, dokonce se na trati zhroutil, přesto došel do cíle osmý.

Nadějný únik se podařil i Tallentovi, ale Tóthovu útoku v závěru nestačil. "Byla to jedna z nejtěžších padesátek v kariéře, ale žádná krize mě nepostihla. Stále jsem si držel svoje pocity a při každém nástupu si říkal: 'Jen si jdi to svoje a tímhle tempem dojdeš do cíle'. Zrychlit jsem si nemohl dovolit," řekl slovenským médiím Tóth.

Jednatřicetiletý Tallent se musel opět po čtyřech letech spokojit se stříbrnou medailí, byť v Riu startoval jako dodatečně korunovaný obhájce prvenství po letošní diskvalifikaci tehdejšího vítěze Sergeje Kirďapkina z Ruska za doping. Slovenský favorit jej porazil o 18 sekund.

Gdula byl diskvalifikován mezi 30. a 35. kilometrem, kdy se pohyboval na rozhraní šesté a sedmé desítky pořadí. Chybné techniky si nebyl vědom. "Musím to zkonzultovat s trenérem, co na to řekne. Přišlo mi, že jsem šel víceméně normálně, jak chodím, a problémy nemívám. Na závodech u nás ani ve světě," divil se Gdula. Na náročné trati za vysokých teplot si držel vlastní tempo, ale po chvíli měl žaludeční potíže. "Musel jsem si odskočit, ale to na to velký vliv nemělo, pak jsem se vrátil zpátky do tempa," uvedl český chodec.

Atletika:
Muži:
50 km chůze:
1. Tóth (SR) 3:40:58
2. Tallent (Austr.) 3:41:16
3. Arai (Jap.) 3:41:24
4. Dunfee (Kan.) 3:41:38
5. Jü Wej (Čína) 3:43:00
6. Heffernan (Irsko) 3:43:55
7. Haukenes (Nor.) 3:46:33
8. Diniz (Fr.) 3:46:43
...L. Gdula (ČR) - diskvalifikován.
Ženy:
20 km chůze:
1. Liou Chung (Čína) 1:28:35
2. Gonzálezová (Mex.) 1:28:37
3. Lu Siou-č' (Čína) 1:28:42
4. Palmisanová (It.) 1:29:03
5. Čchie-jang Šen-ťie (Čína) 1:29:04
6. Cabecinhaová (Portug.) 1:29:23
7. De Senaová (Braz.) 1:29:29
8. Pascualová (Šp.) 1:30:24
...10. A. Drahotová (ČR) 1:30:43
ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..